اکثر مردم آمریکا از احتمال تخلف در انتخابات این کشور نگران هستند
31 جولای 2020
تهدید تلویحی ترامپ| اگر بایدن رئیس‌جمهور شود، آشوب و خون‌ریزی گسترش می‌یابد
1 آگوست 2020

زندانیانِ زندانِ دلاویر مقابلِ دیرکِ شلاق، ۱۹۰۷

ترامپ معترضان را به استفاده از «زور تهاجمی بسیار شدید» تهدید کرد

تاریخ انتشار گزارش: ۱۰ مردماه ۱۳۹۹

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه تظاهرات‌کنندگان در شهر «پورتلند» را به استفاده از «زور تهاجمی بسیار شدید» تهدید کرد.به نوشته روزنامه «ایندپندنت»، ترامپ گفت: «اگر تظاهرات‌ها جمع شود کار بسیار قدرتمندانه‌ای انجام خواهیم داد.»رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «چاره‌ای نداریم، چون افراطی‌های جناح چپ آشوب در سراسر خیابان‌های شهرهای مختلف پخش کرده‌اند.»

ترامپ که در نظرسنجی‌های انتخاباتی از رقیبش «جو بایدن» عقب است مدعی شده تظاهرات‌های اخیر در شهرها و ایالت‌های آمریکا نتیجه کم‌کاری شهردارها و فرماندارها بوده است. او بارها خواستار توسل به روش‌های «خشونت‌آمیز» برای سرکوب اعتراضات شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد بسیاری از تظاهرات‌کنندگان «افراد حرفه‌ای» هستند که عامدانه اقدام به ایجاد آشوب در خیابان‌های شهرها می‌کنند.

ترامپ در ادامه از رسانه‌ها بابت آنچه به ادعای او «همراهی بیش از حد با معترضان» است انتقاد کرد و با لحنی استهزاآمیز گفتار آنها را تقلید کرد و گفت: «اینکه اجازه بدهیم مردم تظاهرات کنند عالی نیست؟»

ترامپ در پاسخ به این سوال خود گفت: «خیر.»

پیش از این گزارش شده بود علی‌رغم درخواست فرماندار ایالت «اورگن» از کاخ سفید برای خارج کردن نیروهای امنیتی فدرال از شهر پورتلند، «دونالد ترامپ» با این درخواست مخالفت کرد.

روز گذشته «کیت براون» فرماندار ایالت اورگن در صفحه توئیتر خود نوشت «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با خروج مأموران یگان تاکتیکی پلیس فدرال ایالات متحده موافقت کرده است.

با این حال ترامپ شامگاه پنجشنبه گفت تا زمانی که امنیت و ثبات به پورتلند بازنگردد، نیروهای امنیتی این شهر را ترک نخواهند کرد.

وی در صفحه توئیتر خود با حمله به فرماندار اورگن که عضو حزب دموکرات است، نوشت: «کیت براون، وظیفه خود را انجام نمی‌دهد. او باید آشوب‌طلبان و یاغیان را از پورتلند پاکسازی و برخی از آنها را دستگیر کند. اگر او این کار را انجام ندهد، دولت فدرال این کار را برایش می‌کند. ما تا زمانی که در آنجا امنیت نباشد، نمی‌رویم».

نظامیان فدرال آمریکا هفته قبل با دستور دولت مرکزی به بهانه آنچه «محافظت از ساختمان‌های دولت فدرال» خوانده شده وارد شهر پورتلند شده‌اند. با این حال روایت‌هایی منتشر شده‌اند که نشان می‌دهند هدف اصلی این نیروها سرکوب اعتراضات است.

اقدامات نیروهای پلیس فدرال در پورتلند باعث شده آنها «پلیس مخفی‌های ترامپ» لقب بگیرند. هفته‌‌نامه نیشن اخیراً گزارش داده مأموران پلیس‌های فدرال در شهر «پورتلند» در ایالت «اورگن» با استفاده از خودروهایی که آرم پلیس ندارند در شهر گشت‌زنی کرده و معترضان را دستگیر می‌کنند.

روایت‌های افراد و ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که مأموران پلیس بعد از حرکت با خودرو به سمت معترضان بدون هیچ توضیحی آنها را دستگیر می‌کنند.

«مارک پتیبون»، یکی از افرادی که به همین شکل دستگیر شده گفت: «من را داخل ون بردند، کلاهم را روی صورتم کشیدند تا نتوانم ببینم و دستم را روی سرم گذاشتند. مرا داخل ساختمانی بردند که بعداً فهمیدم مقر دادگاه فدرال بود.»

«کن کوچینلی»، معاون وزیر امنیت داخلی آمریکا حدود ۱۰ روز پیش از این اقدام پلیس فدرال آمریکا دفاع کرد. او مدعی شده که این اقدامات در واکنش به گزارش‌هایی انجام شده که از احتمال حمله معترضان به برخی ساختمان‌های دولت فدرال در پورتلند خبر می‌داده‌اند.

کوچینلی گفت: «اگر در جاهای دیگر هم چنین اطلاعاتی دریافت کنیم به همین نحو واکنش نشان خواهیم داد.»

بسیاری از شهرهای آمریکا از ۲۵ ماه می (پنجم خرداد ماه) بعد از قتل نژادپرستانه فردی سیاه‌پوست به نام «جورج فلوید» صحنه اعتراض‌هایی بوده‌اند که با برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس روبرو شده است.

دونالد ترامپ فرمانداران ایالت‌ها و پلیس را به مماشات با معترضان متهم کرده و خواستار برخوردهای «قاطعانه‌تر» شده است.

 

منبع: خبرگزاری فارس


مطالب مرتبط