نیاز به صحبت دارید؟
۱۳۹۶-۰۹-۰۷
شیکاگو: آشنای غریب
۱۳۹۶-۰۹-۱۱

گفتگوهایی با پابلو

روایتی از حنیف
پابلو اهل شیلی و بزرگ شده سوییس است. متولد شیلی است ولی از 1 سالگی تا 18 سالگی در سوئیس زندگی کرده است. از 18 سالگی تا 24 سالگی در شیلی. از 24 سالگی تا 30 سالگی در انگلستان و چند ماه است که آمریکا آمده است. و برای همین بیشتر تیپ اروپایی دارد تا مردم آمریکای جنوبی. اخیرا در جلسات پژوهشی با او آشنا شدم. آدم خونگرمی است و این جور مواقع دوست دارم ببینم انسان های غربی چطور فکر می کنند و این پست هم برای این است که شنیده ها را با خوانندگان در میان بگذارم.

1. خانواده پابلو مثل اغلب مردم آمریکای جنوبی کاتولیک هستند. پابلو می گفت وقتی کوچک بود خداباور بود ولی از حدود 13-12 سالگی ملحد شد! (این نکته مهمی است که جامعه غربی خودبخود انسان ها را به سوی الحاد سوق می دهد.) می گفت آنقدر ملحد شده بود که حتی وقتی کسی در حضور دعا می کرد، ناراحت می شد که چرا یک کار احمقانه و بی حاصل می کند. تا این که حدود 23-24 سالگی باز احساس کرد که خداوند وجود دارد و به مذهب کاتولیک بازگشت. باز می بینید که بعد از بازگشت به شیلی به مذهب بازگشته که احتمالا بی ارتباط با جامعه اطرافش نیست. در زمینه آموزش ماشین (machine learning) پژوهش می کند و جالب است که می گفت دوست دارد نشان دهد انسان فقط شامل کالبد مادی نیست و روح هم دارد.

2. پابلو با دوست دختر خود، رافائلا که ایتالیایی است، زندگی می کند. می گفت با هم به تفاهم رسیده اند که ازدواج نکنند. (در حالی که همه روابط یک زن و شوهر در چنین زندگی هایی وجود دارد ولی رابطه کاملا با ازدواج متمایز است و طرفین به هیچ وجه یکدیگر را زن و شوهر نمی دانند) وقتی دلیل عدم ازدواج را پرسیدم گفت چون ازدواج یک رخداد اجتماعی است و کلی فرد را باید دعوت کنیم.
گفتم: ولی اگر بچه دار شوید، برای فرزندتان بهتر نیست ازدواج کرده باشید؟
گفت: نسل قبل بود که حرام زادگی یک عیب محسوب می شد. اکنون دیگر حساسیتی روی این موضوع نیست. البته در شیلی خارج از سانتیاگو این طور نیست ولی در سانتیاگو هم مشکلی نیست فردد حرام زاده باشد
. گفتم: فقط خودت را در نظر نگیر. ازدواج خود به خود پایبندی زوج ها را بالا می برد. فکر می کنی برای چه این قدر مادران تک والدی در آمریکا زیاد شده اند؟ برای این که در همین زندگی های خارج ازدواجج بچه متولد شده و بعد مرد مسئولیتی بر عهده نگرفته است. (در آمریکا مرد می تواند ادعا کند که بچه متعلق به او نیست و قانون هم نمی تواند او را مجبور به انجام آزمایش دی ان ای کند)
گفت: ولی کم کم موضوع در حالی عادی شدن است و بعد از مدتی قوانین اصلاح خواهد شد. مثلا در شیلی دوست دختر می تواند پدر فرزند خارج ازدواج را به دادگاه بکشد و بخشی از خرجی بچه راا بگیرد.
گفتم: می دانی همان فرآیند دادگاه چقدر وقت و انرژی می گیرد. تازه فرض کن حتی بشود قوانین را اصلاح کرد. در آن صورت خانواده ها به سمت سقط جنین خواهند رفت. در شیلی سقط جنین ممنوعع است ولی بعد از مدتی که سبک زندگی بدون ازدواج گسترش پیدا کند و تعداد زیادی مرد بدون مسئولیت بوجود بیاید، سقط غیرقانونی جنین زیاد خواهد شد و بعد از مدتی مجبور خواهند شد سقط جنین را قانونی کنند. این همان روندی است که در آمریکا طی شده است. فکر می کنی برای چه، سالی بیش از یک ملیون سقط جنین در آمریکا انجام می شود؟ (هیچ کشتار بزرگتر از این در تاریخ رخ نداده. طرفداران حقوق بشر که به خاطر سنگسار حداکثر 10 فرد در سال گوش فلک را پاره کرده اند، نه تنها در قبال کشتار این تعداد کودک که بسیاری از آنها در ماه ششم رخ می دهد، ساکت هستند. بلکه آن را جزئی از حقوق یک زن می دانند. البته اخیرا بیداری در غرب رخ داده و همین اخیرا در اسپانیا، سقط جنین در مرز ممنوعیت قرار گرفت) دلیلش همین هست که ازدواجی در بین نبوده و  دوست دختر باردار شده است و بعد چون خانواده ای در میان نبوده، راحت ترین کار سقط کردن بچه است و بعد از مدتی وقتی بخش زیادی از جامعه این کار را کرده اند، قانون را هم عوض کرده اند. (یادم هست که دیل می گفت وقتی او 20-25 سالش بود (حدود 50 سال پیش) اگر پسری، دختری را در آمریکا باردار می کرد، از نظر فرهنگی مجبور بود با او ازدواج کند.)
خیلی حرفی برای گفتن نداشت.

3. پابلو می گفت یک بار که می خواست به آمریکا بیاید، پدر و مادر رافائلا حدود 20 لیتر شراب داده اند که برای رافائلا بیاورد! در بیشتر کشور وارد کردن دو قلم جنس شراب و تنباکو مالیات سنگین دارد. می گفت در نهایت 5-6 لیتر را خودش خورده و بقیه را قاچاقی در ساک آورده است! ظاهرا اکثر غربی ها کاملا درگیر الکل هستند و مصرف بالا دارند. علاوه بر این پابلو می گفت در اروپا سیگار هم خیلی بیش تر از آمریکا رواج دارد و خودش هم خیلی سیگار می کشد (البته یک نوعی است که بوی بد نمی دهد و شبیه پیپ است). یک بار هم اوائل پیشنهاد داد که برویم بار (مشروب فروشی)! گفتم در طول عمرم نه الکل مصرف کرده ام و نه دود! گفت حتی قلیان هم نکشیده ای؟ گفتم: نه! و بعدش نگاه عاقل اندر سفیهش جالب بود!

4. یک بار پرسیدم که قصد دارد در آینده کجا زندگی کند؟ پاسخ داد اروپا و به خصوص انگلستان را دوست دارد و می خواهد آنجا زندگی کند. گفتم ولی قوانین مهاجرت اروپا خیلی سخت است  در مشاغل اولویت را به اروپایی ها می دهند. ولی آمریکا راحت تر است. گفت می داند ولی اول این که با پاسپورت شیلی می تواند خیلی جاها بدون ویزا برود و برای این عجله ندارد که شهروند جایی شود. در کنار این اگر لازم شود، با رافائلا ازدواج می کند تا او هم شهروند اروپا شود!!! (طبق قوانین اتحادیه اروپا، شهروندان هر کشور می توانند در بقیه کشورها هم بدون نیاز به اجازه کار یا روال مورد نیاز مهاجرت برای دیگر کشورها کار کنند) اینجا بود که فهمیدم ازدواج نکردن با رافائلا هیچ دلیلی غیر از نبود منفعت مادی ندارد! بیچاره زن غربی که در آرزوی ازدواج است ولی در پای شهوت مرد غربی می سوزد!

---------------------------------------------------------------------------------------------------
پ.ن.1: یکی از موارد عجیب آمریکا درگیری بخش زیادی از دانشجویان کارشناسی با ماری جوانا (فکر کنم همان حشیش باشد) است که نوعی ماده مخدر است. اخیرا با دانشجوی کارشناسی گروه چک کردم و تایید می کرد که حدود نیمی از دانشجوها سابقه مصرف ماری جوانا دارند. حتی می گفت فروش هم توسط بخی دانشجوهاست و یکی از دوستانش هفته ای هزار دلار درآمد از این طریق دارد! ولی با این وجود جالب است که معضل اعتیاد مانند ایران در آمریکا در چشم نیست. فکر می کنم دلیلش این است که با درآمدهای آمریکا، خرید ماری جوانا چندان سخت نیست و مشکلی است مانند مصرف الکل

مطالب مرتبطسایر مطالب

مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه