الکترال کالج ها یا همان مجمع گزینندگان آمریکا کیستند و چه نقشی در انتخابات آمریکا دارند ؟
۲۳ خرداد ۱۴۰۰
آشنایی با چگونگی اخذ مدرک وکالت در آمریکا
۲۳ خرداد ۱۴۰۰

ماجرای تاریخی ۸ مارس ( روز جهانی زن ) چیست؟

زنان کارگر یک شرکت نساجی در روز ۸مارس سال ۱۸۵۷ میلادی در اعتراض به وضعیت سخت کاری خود در شهر نیویورک آمریکا دست به اعتصاب زدند.

شرایط سخت با دستمزد کم کارگران زن در اوایل قرن بیستم که همراه با مردان در کشور‌های صنعتی وارد بازار کار شده بودند آنان را وادار به اعتراضی گروهی کرد. در هشتم مارس سال۱۹۰۸ بعد از گذشت بیش از پنجاه سال، کارگران زن همان کارخانـه نساجی شهر نیویورک به منظور احیای خاطره اعتصاب دست از کار کشیدند، صاحب این کارخانه به همراه نگهبانان به منظور جلوگیری از همبستگی کارگران، این زنان را در محل کارشان محبوس کرد و به دلایلی نامعلوم کارخانه آتش گرفت و فقط تعداد کمی از زنان توانستند از این حادثه نجات یابند و مابقی ۱۲۹ تن از زنان کارگر در این آتش سوختند.

به همین دلیل روز هشتم مارس به‌طور سنتی به نام روز مبارزه زنان علیه شرایط سخت کاری در خاطره‌ها باقی ماند. در سال‌های بعد در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکا مبارزه زنان به شکل تظاهرات و اعتصاب کاری علیه فشار، تبعیض و استعمار کاری و همین‌طور برای داشتن حقوق برابر با مردان ادامه پیدا کرد. از جمله یکی از مهم‌ترین مدافعان حقوق زن در آلمان کلارا زتکین (۱۸۵۷-۱۹۳۳) خواستار هشت ساعت کار در روز، تعطیلات ویژه در ایام زایمان و سایر حقوق طبق قانون برای زنان شد.

مطالب مرتبط