تیراندازی در «ویلمینگتون» آمریکا، هفت کشته و زخمی برجای گذاشت
۱۴ فروردین ۱۴۰۰
تلاش چین برای رهایی از وابستگی در عرصه فناوری های دیجیتال
۱۴ فروردین ۱۴۰۰

چرا دانشگاه های آمریکا خط مقدم رقابت چین و آمریکا شده اند؟

آمریکا 360

چرا دانشگاه های آمریکا خط مقدم رقابت چین و آمریکا شده اند؟


آمریکا 360
 

 

 

در سال 1978، رئیس‌جمهور جیمی کارتر یکی از مشاوران ارشدش را برای مذاکره به چین فرستاد تا روابط دو کشور آمریکا و چین بهبود یابند.
در آن سفر، رهبر عالی‌مقام چین، دنگ شیائوپینگ از ایده‌اش دربارۀ ارسال دانشجو به آمریکا گفت و جیمی کارتر نیز پذیرفت.
با این که این کار ممکن بود باعث شود جوانان چینی فکر کنند نظام کمونیستی، دیگر بهترین سیستم حکومت در چین نیست، اما دنگ این ریسک را پذیرفت تا این دانشجویان رازهای ثروتمندشدن و موفقیت آمریکا را کشف کنند و به چین بازگردند. همین کار باعث شده است که چین به اَبَرقدرت اقتصادیِ امروز تبدیل شود.
تعداد دانشجویان چینی در کشورهای غربی تا آنجا افزایش یافت که فقط در سال 2019، بیش از 360هزار دانشجوی چینی در حال تحصیل در آمریکا بودند.
چون شهریۀ پرداختی این دانشجویان چینی تا 6 برابر بیشتر از دانشجویان محلی هر کشور است، حضور این دانشجویان به یکی از منابع درآمدی اصلی دانشگاه‌های غربی تبدیل شده است.
با آغاز شیوع همه‌گیری جهانی کرونا و بسته‌شدن مرزها و مشکلات سفر، تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه‌ها نیز کاهش داشته و با خود ضررهای مالی آورده است.
برای نمونه، طبق این ویدئو از اکونومیست این کاهش تعداد دانشجویان بین‌المللی ممکن است بین 1.4بیلیون پوند تا 4.3 بیلیون پوند به دانشگاه‌های بریتانیایی ضرر بزند. به‌خاطر اهمیت مالی و ژئوپولیتیک این دانشجویان برای کشورهای غربی، دولت چین هم توانسته است از این دانشجویان به‌عنوان اهرم فشاری سیاسی بر دولت‌های غربی استفاده کند: هرگاه منافع چین در کشوری غربی به خطر می‌افتد، چین دربارۀ دانشگاه‌های آن کشور تبلیغات منفی را آغاز می‌کند تا دانشجوهای ارسال به آن کشور کم شوند.
علاوه بر این‌ها اگر دانشگاه‌های غربی بخواهند به‌خاطر شیوع کرونا به دانشجویان چینیِ حاضر در چین آموزش آنلاین بدهند، به‌علت قوانین عجیب فیلتر اینترنت در چین با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.
رسانه آمریکایی اکونومیست در این ویدیو نگاهی به تاریخچه اعزام دانشجویان چینی به آمریکا داشته و به بررسی اهمیت حضور این دانشجویان در آمریکا می پردازد.

 

 
 
 
آخرین ویدئوها: