مستند کارخانه آمریکایی ( American Factory )
۱۲ دی ۱۳۹۹
آمریکایی ها در انتظار چک کمک معیشتی کرونا؛ بسته ی نجات ۶۰۰ دلاری آمریکایی ها
۱۲ دی ۱۳۹۹

داستان ترامپ و کرونا در آمریکا

اخبار کرونا در آمریکا
 

 

 

تا امروز بیش از 7میلیون آمریکایی به کرونا مبتلا شده‌اند، از جمله رئیس‌جمهور ترامپ. ایالات متحده رتبۀ اول هم در تعداد مبتلاها و هم تعداد کشته‌های کرونایی را داشته است اما دولت ترامپ می‌خواهد مردم باور کنند که کرونا مثل حملۀ ناگهانی دشمن یا یکی از بلایای طبیعی است اما حقیقت چیز دیگری است.

یک هفته پیش از آغاز به کار ترامپ، مسئولان ارشد دولت اوباما و مسئولان ارشد دولت آیندۀ ترامپ با یکدیگر جلسه‌ای داشتند تا بررسی کنند که آیا ایالات متحده برای رویارویی با همه‌گیری احتمالی یک بیماری آماده است یا نه. نتیجۀ این جلسه این بود که به‌خاطر کمبود تجهیزاتِ حفاظتی شخصی و امکانات درمانی مثل ونتیلاتور، مقابله با شیوع احتمالی بیماری‌ای عفونی-تنفسی دشوار خواهد بود.

در آن جلسه به دولت ترامپ یک نسخه از کتابچۀ دستورالعمل مقابله با همه‌گیری داده شد که حاصل سال‌ها تجربه و کار پژوهشی علمی بود و گام‌به‌گام مراحل مقابله با بحران شیوع یک بیماری را می‌گفت.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نیز طی صد روز اول دولت ترامپ، به او هشدار داده بود که انبارهای ذخیرۀ ملی منابع پزشکی و دارویی کمبودهای اساسی دارند. این هشدارها در سه سال بعد نیز ادامه داشت، همان طور که بی‌اعتنایی ترامپ ادامه می‌یافت.

سیستمی متشکل از سازمان‌های فدرالِ واقع در 50 ایالت در ایالات متحده وجود دارند که باید در طی بحران‌های احتمالی تحت رهبری رئیس‌جمهور با یکدیگر هماهنگی و همکاری کرده و آن بحران را حل‌وفصل کنند.

ترامپ با رهبری غلط، این سیستم را نیز نابود کرد؛ برای نمونه، در روز دوم ریاست‌جمهوری‌اش، ترامپ دستور توقف استخدام نیروهای جدید در سازمان‌های فدرال را داد و باعث شد از چند ماه تا چند ماه پست‌های حساس برای مبارزه با بحران‌هایی همچون کرونا، مثل مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها و معاون آمادگی و واکنش به همه‌گیری‌های جهانی، خالی بماند.

علاوه بر این، ترامپ با اخراج بسیاری از نیروهای حوزۀ علم و کوچک‌کردن گروه‌های پژوهشی علمی، مدیران ارشد را مجبور به استعفا کرد. به‌علاوه، ترامپ بودجه‌های بخش‌های اصلی بهداشت و درمان را نیز کم کرده است.

جدای این‌ها، ترامپ ذخایر استراتژیک ملی را که اندوختۀ منابع حیاتی پزشکی برای کمک به ایالت‌ها در موقع بحرانی هستند، از نظارت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها خارج کرد و در عوض در اوایل شیوع کرونا 17 تُن تجهیزات پزشکی به چین صادر کرد.

در این ویدئو از نو دیس می‌بینیم که با وجود این که بین ماه‌های مارس و ژانویه آمریکا فرصت مهار کرونا را داشت، چگونه این کارها و دیگر کارهای ترامپ، مثلاً کاهش نظارت آمریکا بر چین، سیاسی‌کردن کرونا و ماسک‌زدن و درخانه‌ماندن، تعطیل‌نکردن مشاغل و مراکز در آمریکا، ردکردن کیت‌های تشخیص آلمانی، مقایسۀ نادرست کرونا با آنفلوانزای فصلی و... باعث شده است آمریکا شمارۀ یک جهان در سوءمدیریت کرونا شود.

 

 
 
 
آخرین ویدئوها: