تفاوت زمان بیان جمله مشهور نمی‌توانم نفس بکشم توسط سفیدپوستان و سیاه‌پوستان آمریکایی
۱۸ آذر ۱۳۹۹
ترامپ پس از ترک کاخ سفید در ۲۰ ژانویه خواهد کوشید تا همچنان در صدر خبر ها باشد
۱۸ آذر ۱۳۹۹

با پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ، شناخت بیشتر او آغاز خواهد شد

تاریخ انتشار گزارش: ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰

تا چه اندازه ما با دونالد ترامپ آشنا هستیم؟ اینطور به نظر می‌رسد که در پاسخ به این سوال اغلب گفته می‌شود که ما وی را به خوبی می‌شناسیم. با این حال، تاکنون هیچکس دونالد ترامپ را که روز‌های پایانی حضور خود در قدرت را سپری می‌کند، به داشتن شخصیتی چندگانه و پیچیده متهم نکرده است. رفتار‌ها و اخلاقیات ترامپ در دوره حضورش در قدرت این گزاره را تایید می‌کنند که وی یک انسان خودشیفته و کوته نگر است که از رفتار‌های عادی به دور بوده و صرفا بر اساس هیجانات و انتقام جویی عمل می‌کند (حتی متحدان بین المللی آمریکا نیز به خوبی این مساله را فهمیده اند). حتی اقدامات ترامپ در دوره پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و متهم کردن مقام‌های انتخاباتی و همچنین حزب دموکرات به انجام تقلب نیز شاید بسیاری را وحشت زده کند، با این حال، به هیچ وجه آن‌ها را شگفت زده نکرده است.

تصور نکنید، چون از خرابکاری‌های ترامپ تا به اینجایِ کار اطلاع دارید، هیچ نکته منفی دیگری (در مورد او) وجود ندارد که نیاز باشد شما آن‌ها را بشناسید. روزنامه نگاران همواره سعی دارند که این نکته را به همگان منتقل کنند که آن‌ها از همه چیز اطلاع دارند، با این حال، شواهد و قراین حاکی از این هستند که ما (و البته روزنامه نگاران) هنوز چیز‌های زیادی از دونالد ترامپ نمی‌دانیم. هنوز چیز‌های زیادی است که در مورد ترامپ باید یاد بگیریم. به عنوان مثال، بسیاری از آمریکایی‌ها مگر تا دوره پس از خروج “وودرو ویلسون” رئیس جمهور اسبق آمریکا، از این نکته اطلاع نداشتند که تا چه حد وی به همسر خود وابسته است.

آمریکایی‌ها همچنین یک دهه پس از مرگ “جان اف کندی” از اسرار زندگی شخصی او آگاه شدند و فهمیدند که وی از زندگی پنهانی (با زنان دیگر) برخوردار بوده است. سواستفاده‌های نیکسون از قدرت نیز تنها پس از خروج وی از قدرت افشا شدند. بسیاری از رهبران و سیاستمداران آمریکایی، داستانی مشابه با آنچه در مورد برخی روسای جمهور آمریکا گفته شد را پشت سر گذاشته اند.

بدون تردید ترامپ و دولت وی نیز پُر از اسراری هستند که ما می‌توانیم آن‌ها را با گذشت زمان شناسایی و به درک درستی از آن‌ها برسیم. ظهور فناوری‌های جدید که در نوع خود افشاگری‌ها را نیز آسان می‌کنند در این زمینه می‌تواند بسیار راهگشا باشد. نباید فراموش کرد که در جولای سال ۲۰۱۹، نوار مکالمه تلفنی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین “ولادیمر زیلینسکی” منتشر شد که در آن ترامپ از زیلینسکی می‌خواست تا بر علیه پسر “جو‌بایدن” (هانتر‌بایدن) پرونده سازی کند. امری که در نهایت ختم به استیضاح خودِ دونالد ترامپ شد.

در این راستا، نباید فراموش کرد که نمونه‌های مشابهی نیز از افشاگری در مورد رفتار‌ها و اقدامات مخرب ترامپ وجود دارند که امکان انتشار آن‌ها در آینده وجود دارد. امری که البته در آینده نیز به توصیه مقام‌های امنیتی آمریکا، با کُندی مواجه خواهد شد.

از طرفی، نباید فراموش کرد که تحت قوانین رسمی ایالات متحده آمریکا، امکان دسترسی به اسناد و مدارک دولتی که می‌توانند نقش مهمی در شناخت افکار و رویه‌های روسای جمهور آمریکا بازی کنند، تا حد زیادی محدود است. درست به همین دلیل است که ما به این زودی ها، در مورد ماهیت اصلی برخی اقدامات و رویه‌های ترامپ، درک درستی به دست نخواهیم آورد. به طور مثال ما متوجه نخواهیم شد که چه چیز‌هایی ترامپ را تحریک کردند تا در بحبوحه ابتلایش به ویروس کرونا، از بیمارستان “والتر رید” خارج و در خیابان‌های اطراف بیمارستان، برای طرفدارنش دست تکان دهد (مقام‌های کاخ سفید گفته اند که این اقدام در راستای انجام تمرین‌های ورزشی برای رئیس جمهور آمریکا و به توصیه پزشکان انجام گرفته است. امری که با واکنش منفی رسانه‌ها مواجه شده و همه آن را به عنوان یک دروغ توصیف کردند.)

از طرفی، ترامپ و تیم وی، به نحو فزاینده‌ای در حال جمع آوری اسناد و مدارک مرتبط با اقدامات و فعالیت‌های خود هستند. مساله‌ای که خود، امکان شناخت ترامپ و رویه‌های وی را برای افکار عمومی در آینده بسیار سخت می‌کند. با این همه، نباید فراموش کرد که در مقابل دستورکار‌های مخرب ترامپ و دولتش، افراد وظیفه شناسی نیز در کاخ سفید حضور دارند که نسبت به اقدامات ترامپ در عدم محافظت از آن‌ها در برابر ویروس کرونا و برخورد کردن با آن‌ها شبیه به انسان‌های پایین مرتبه، خشمگین هستند و پس از خروج وی (ترامپ) از قدرت، ابعاد و زوایایی بیشتری از اقدامات و رویه‌های مخرب ترامپ را افشا خواهند کرد. نباید فراموش کرد که بر خلاف ادعا‌های ترامپ در مورد وفاداری عمیق تیم وی به او، اعضا دولت ترامپ و کارکنان او در کاخ سفید، وفاداری چندانی به او ندارند. این را می‌توان از افشاگری‌های گسترده‌ای که از داخل دولت ترامپ انجام می‌شود، به خوبی فهمید. امری که در تاریخ دولت‌های آمریکا بی سابقه است. می‌توان انتظار داشت که بر شدت این افشاگری ها، در دوره پس از خروج ترامپ از قدرت افزوده شود و ابعاد جدیدی از اقدامات و شخصیت ترامپ، آشکار شود.

ما هنوز که هنوز است اطلاعات چندانی از ترامپ و رویه‌های دولت وی در موضوعات مختلف نداریم. ترامپ تا چه اندازه به جنگ با کره شمالی زمانی که این کشور را تهدید کرد و از “آتش و خشم” سخن گفت، نزدیک بود؟ ترامپ تا چه اندازه به خارج کردن نیرو‌های آمریکا از شبه جزیره کره نزدیک بود؟ املاک و کسب و کار‌های ترامپ، در دوره حضور او در قدرت، چه میزان ثروت به دست آورده اند و آیا وی در این زمینه دست به سواستفاده زده است؟ میزان اثرگذاری افراد مختلف بر سیاست‌های دونالد ترامپ چقدر است؟ چه افرادی از ترامپ قول گرفته اند که به آن‌ها عفو ریاست جمهوری آمریکا اعطا شود؟ ترتیبات داخلی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری ترامپ، چگونه بودند؟ نقش اعضای خانواده ترامپ در دوره حضو وی در قدرت چگونه بوده است؟ آیا دستیاران ترامپ، هیچ گونه نشانه‌ای دال بر بیماری روانی و مشکلات فکری ترامپ در دوره حضور او در قدرت مشاهده کرده اند. سابقه مالی و بدهکاری‌های ترامپ در دوره حضور وی در قدرت چگونه است؟ روابط مالی پنهان وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چگونه است؟ ترامپ در خلوت، در مورد گروه‌های تندرو سفید پوستِ حامی خود چه می‌گوید؟ ترامپ تا چه اندازه نسبت به خرید گرینلند توسط دولت آمریکا جدی بود؟

شاید ما نتوانیم جواب بسیاری از این پرسش‌ها را تا مدتی طولانی متوجه شویم. با این حال، با گذشت زمان، بیش از آنچه که اکنون در مورد ترامپ می‌دانیم، در مورد وی اطلاعات خواهیم داشت. البته که فهم این مسائل در آینده، کمکی به آمریکا نخواهد کرد و شاید خیلی از ما هم، نسبت به این موضوع چندان مشتاق نباشیم. با این حال، باید بدانیم که اغلب ما، هنوز ترامپ و رویه‌های مخرب وی را در دوره حضورش در قدرت، به طور کامل نشناخته‌ایم.

ارسال نظرات

avatar