ترامپ با پاکسازی پنتاگون به دنبال خروج کامل از افغانستان است
15 نوامبر 2020
لیست ۲۰ دانشگاه آمریکا با بیشترین فارغ التحصیل ثروتمند
17 نوامبر 2020

چرا ترامپ پنتاگون خود را پاکسازی کرد؟

تاریخ انتشار گزارش: ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰

در سال ۲۰۱۸ زمانی که مقامات آمریکایی در کابل مشغول مذاکره با طالبان بودند، یک شوخی ناخوشایند در سفارت آمریکا پخش شد مبنی بر این که در هر لحظه، ممکن است مذاکرات با تصمیم یکجانبه ترامپ درباره خارج کردن همه سربازان آمریکایی از افغانستان بدون نیاز به دست یافتن به توافق با طالبان، از میسر خود منحرف شود. حالا در روزهای باقی مانده از دولت ترامپ، شاید او تلاش کند این عقب‌نشینی را اعمال کند.

یک مقام دولتی که به طور مداوم با ترامپ در تماس است، در این خصوص گفت وی مصمم است همه ۴۵۰۰ نیروی آمریکایی را که در افغانستان باقی مانده‌اند یا دست‌کم هر تعدادی را که می‌تواند قبل از کنار رفتن خود از قدرت، به خانه برگرداند. وی گفت: او می‌خواهد ما را در مسیر برگشت‌ناپذیر خروج کامل قرار دهد.

این مقام افزود: خروج از افغانستان، یکی از انگیزه‌های اصلی تصمیم اخیر ترامپ برای اخراج مارک اسپر، وزیر دفاعش بود. او از زمان انتخاب خود در سال ۲۰۱۶ وعده داده بود به دخالت نظامی آمریکا در افغانستان، جایی که نظامیان آمریکایی از سال ۲۰۰۱ در آن مشغول بوده‌اند، پایان دهد.

ترامپ تعداد این نیروها را از حدود ده هزار نفر، کاهش داده و ماه گذشته اعلام کرد همه آن‌ها را تا کریسمس برمی‌گرداند. اما نتوانسته به خروج کامل دست یابد و مقصر آن را وزرای دفاعش بخصوص اسپر و جیمز ماتیس وزیر دفاع قبل از او می‌داند. به گفته این مقام، ترامپ احساس می‌کند از زمان ورود به کاخ سفید فرمانش به تعویق افتاده و حالا با رفتن اسپر، می‌تواند به این هدف دست یابد.

یک مقام سابق آمریکایی هم که با سیاست‌گذاران ارشد در ارتباط است، این مقاصد ترامپ را تایید کرده است. او درباره سیاست آمریکا در قبال افغانستان گفت: همه چیز اکنون روی هواست.

وضعیت در افغانستان نابسامان است. در ماه فوریه دیپلمات‌های آمریکایی در مذاکره با طالبان توافقی را امضا کردند مبنی بر این که آمریکا همه نیروهای خود را به محض باثبات شدن اوضاع امنیتی در افغانستان، از این کشور خارج خواهد کرد. اما ترامپ حتی در شرایطی که این شرایط مهیا نشده، به کاهش نیروها اقدام کرده است. مقامات آمریکایی بر این باورند که رئیس‌جمهور آمریکا با چنین اقدامی، مذاکره‌کنندگان دولت خود را تضعیف کرده و به طالبان جسارت می‌دهد.

مشخص نیست که آیا دولت ترامپ در فرصت باقی مانده تا بیستم ژانویه و تحویل قدرت به دولت احتمالی بایدن، فرصت کافی برای خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان را در اختیار دارد یا خیر؛ با این حال، بسیاری از دیپلمات‌ها و فرماندهان نظامی آمریکایی مدعی هستند که بدون حمایت مالی و نظامی آمریکا، دولت افغانستان و نیروهای نظامی این کشور سقوط خواهند کرد.

مطالب مرتبط