آمریکا به دگرگونی نیاز دارد و ترامپ دروغگو باید برود
۲۰ مهر ۱۳۹۹
معنای انتخابات آمریکا برای خاورمیانه
۲۰ مهر ۱۳۹۹

دونالد ترامپ با چه ترفندهایی زیر بار شکست در انتخابات نخواهد رفت؟

تاریخ انتشار گزارش: ۱۱ اکتبر ۲۰۲۰

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ با افتخار می گفت: «من می توانستم در خیابان پنجم منهتن بایستم و به سوی مردم تیراندازی کنم، اما همچنان آراء انتخاباتی را از دست ندهم.» وی تصور می کرد تشویق های تقریبا نامحدود، بلند بلند صحبت کردن و تسلط بر اوضاع به او اجازه می دهد از مسئولیت هایش در قبال کنایه های قتل مردم شانه خالی کند.

از آن زمان تاکنون “اصل خیابان پنجم” رئیس جمهور بارها آزمایش شده است، و برجسته تر از همه مربوط به یافته های رابرت مولر – وکیل آمریکایی و مقام سابق دولتی – است که نشان داد رئیس جمهور مقابل اجرای عدالت ایستاده و همکارانش در ستاد انتخاباتی او با روسیه همکاری کردند، درباره نژادپرستی بیش از حد، بده بستان با رئیس جمهور اوکراین و استیضاح رئیس جمهور. و با این وجود همچنان حدود ۴۰ درصد از رای دهندگان آمریکایی به وی وفادار بوده اند.این تمام چیزی است که او نیاز داشته. و به دلایلی که توضیح خواهم داد، ترامپ برای حفظ ریاست جمهوری اش پس از انتخابات سوم نوامبر، به روی آنها حساب می کند.

آنها در کنار او ایستاده اند حتی بعد از مرگ بیش از ۲۱۸ هزار آمریکایی قربانی کرونا – یکی ازبالاترین نرخ های مرگ و میر در جهان – بخشی از دلیل این فاجعه آن است که ترامپ ابتدا خطرات کووید-۱۹ را کم اهمیت جلوه داد، و سپس مسئولیت آن را برعهده نگرفت، درمان های بی تاثیر برای آن پیشنهاد کرد، کارشناسان دولت را به سخره گفت، ایالت های مختلف را مجبور کرد با وجود کرونا درهای خود را باز کنند و مردم را تشویق کرد از ماسک استفاده نکنند.

آنها در کنار او ایستاده اند، آن هم بعد از آن که ترامپ کاخ سفید را به مرکز گسترش ویروس تبدیل کرد، حتی بعد از این که خودش مبتلا شد، و حتی بعد از آن که گفت خطر کُشندگی کرونا کمتر از آنفلوآنزا است. تحقیقات اخیر غیرحزبی حاکی است اطلاعات آشکارا غلطِ ترامپ، عمده ترین دلیل اطلاع رسانی نادرست از کووید-۱۹ در سراسر جهان است.

آنها در کنار او ایستاده اند حتی بعد از این که بیش از ۱۱ میلیون آمریکایی شغل خود را از دست دادند، ۴۰ میلیون در معرض خطر اخراج از منازلشان هستند، ۱۴ میلیون نفر بیمه درمانی شان را از دست داده اند و از میان هفت مرکز تجاری کوچک، یک مورد برای همیشه تعطیل شده است. با این وجود ترامپ مذاکرات برای لوایح حمایت اقتصادی را رها کرده ( اکنون قدری عقب گرد کرده است)، و دیوان عالی را تحت فشار قرار داده است تا قانون موسوم به “حمایت های بهداشت و درمان قابل پرداخت” را لغو کند، این اقدام سبب خواهد شد ۲۰ میلیون نفر دیگر نیز بیمه خدمات درمانی خود را از دست بدهند.

ترامپ عملا وسط خیابان پنجم ایستاده، در حال قتل ده ها هزار آمریکایی است. گرچه تا انتخابات چند هفته باقی مانده، طرفدارانش هنوز تغییر نظر نداده اند. تازه ترین نظرسنجی نشان میدهد ۴۰ تا ۴۳ درصد از رای دهندگان با او همراهند، در حالی که جو بایدن از اکثریت برخوردار است.

البته شوکه آورترین آزمایش از اصل خیابان پنجم ترامپ در راه است: وی بر طرفدارانش تکیه می کند که حتی پس از شکست در انتخابات، او را در قدرت نگه دارند.

او آماده است تا ادعا کند رای دهی با ای-میل، که به دلیل کرونا ضروی است، آنقدر با «قلب صورت گرفته که به عمر خود ندیده اید»، همان ادعایی که در مناظره با بایدن مطرح کرد.

با چنین اتهاماتی او احتمالا نتایج انتخابات در هر ایالت با اکثریت جمهوری خواهان را به چالش خواهد کشید که در آن با فاصله اندک بازنده بوده است. ایالاتی نظیر آریزونا، فلوریدا، میشیگان، نورث کارولینا، پنسیلوانیا یا ویسکانسین. و سپس بر مجلس نمایندگان تکیه خواهد کرد تا او را برنده کنند.

ترامپ در گردهم آیی اخیر خود در پنسیلوانیا گفته بود: «ما درنظر داریم تا دو سال به شمارش آراء ادامه دهیم. اگر به کنگره مراجعه کنیم، درموقعیت برتر هستیم. فکر میکنم. به نظرم چیزی مانند ۲۶ به ۲۲ است، زیرا مبنای محاسبه یک رای برای هر ایالت است.»

از آنجا که ایالت های کوچک تحت سلطه جمهوری خواهان مانند آلاسکا (با یک عضو مجلس ، یک جمهوری خواه) دارای همان نفوذ ایالت های بزرگ دموکرات مانند کالیفرنیا (با ۵۲ نماینده مجلس ، ۴۵ نفر از آنها دموکرات هستند) ، ترامپ در حال حاضر از این مزیت برخوردار است: ۲۶ نماینده ایالتی در مجلس توسط جمهوری خواهان و ۲۲ نفر توسط دموکرات ها کنترل می شوند. دو – پنسیلوانیا و میشیگان – اساساً با هم گره خورده اند.

به همین دلیل سخنگوی مجلس ، نانسی پلوسی ، بر نژادهایی متمرکز است که می تواند تعادل هیئت های ایالتی – نه فقط در پنسیلوانیا و میشیگان ، بلکه سایر مسابقات را نیز فراهم کند. وی هفته گذشته گفت: «ناراحت کننده است که ما باید از این طریق برنامه ریزی کنیم ، اما این کاری است که ما باید انجام دهیم تا انتخابات[توسط ترامپ] به سرقت نرود.»

اصل خیابان پنجم ترامپ ، وی را تقریبا در مدت چهار سال از مرگ و مصیبت در قدرت نگه داشته است، شرایطی که ریاست جمهوری هر کس دیگری را به فلاکت می نشاند. اما ترامپ به عنوان ساکن سابق نیویورک باید بداند که خیابان پنجم به «رودخانه هارلم»، خیابان ۱۴۲ ختم می شود. پایان نزدیک است.

مطالب مرتبط