نامزدهای احزاب برای انتخابات آمریکا چگونه انتخاب می شوند ؟
۲۳ مهر ۱۳۹۹
نگاهی به سابقه ی تاریخی سورپرایزهای اکتبر انتخابات های آمریکا
۲۳ مهر ۱۳۹۹

اکنون مشخص شده که ترامپ فاسدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکاست

تاریخ انتشار گزارش: ۱۴ اکتبر ۲۰۲۰

اکنون دیگر مشخص است که دونالد ترامپ، فاسدترین رییس جمهور تاریخ آمریکاست. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا تا زمانیکه به عنوان رئیس جمهور فعالیت می کردند تجارت شخصی نداشتند – تاکنون بیش از ۳ هزار مورد از تضاد منافع از سوی ترامپ ثبت شده است. همان طور که من سه روز قبل از مراسم تحلیف ترامپ پیش بینی کردم؛ دونالد ترامپ دائماً از پول مالیات دهندگان به جیب خود ریخته، با تهدید و رشوه قدرت‌های خارجی را وادار به انجام اقداماتی همسو با منافع سیاسی خود کرده و همچنین وزارت دادگستری آمریکا را به بازویی برای اجرای اقدامات و فعالیت هایش تبدیل کرده است.

اکنون که روزنامه نیویورک تایمز به سال‌ها اظهارنامه مالیاتی ترامپ دسترسی پیدا کرده است، جزئیات تأیید شده جدیدی در مورد یکی از جنبه‌های خاص فساد وی – دریافت پول در ازای امتیاز سیاسی – در اختیار ما قرار گرفته است. در واقع دونالد ترامپ قوه مجریه آمریکا را به ارگان بزرگ رشوه خواری تبدیل کرده است. افراد ثروتمند با دارایی‌های خود جیب‌های وی را پر می‌کنند و در عوض وی قراردادها یا امتیازات سیاسی را که می‌خواهند به آن‌ها می‌دهد.

نحوه کار این ماشین رشوه خواری به این صورت است: یک طرف منتفع ده‌ها یا صدها هزار دلار در یکی از هتل‌های ترامپ یا استراحتگاه‌های گلف یا مارا لاگو هزینه می‌کند. این موضوع موجب می‌شود تا آن‌ها مورد توجه و نظر ترامپ قرار گیرند- چرا که او نزدیک به ۴۰۰ روز رئیس جمهور بوده – و فوق العاده حریص و طماع است. به این ترتیب او به راحتی متقاعد می‌شود که در برخی امور سیاسی به آن‌ها کمک کند.

نیویورک تایمز می نویسد: فقط ۶۰ مشتری که منافع آن‌ها در دولت دونالد ترامپ در معرض خطر قرار داشت؛ در طول دو سال نخست ریاست جمهوری وی، حدود ۱۲ میلیون دلار به تجارت خانوادگی او کمک کردند. تقریباً همه شاهد بودند که منافع این افراد به نوعی از سوی ترامپ یا دولت وی در اولویت قرار داشته است.

شرکت‌ای ای آر “AAR ” که یک شرکت پیمانکار دولتی است از طریق هتل ترامپ نشنال دورال مبلغ ۱۲۰ هزار و ۷۴۶ دلار به رئیس جمهور پرداخت کرد. این شرکت قراردادش را حفظ و یک قرارداد جدید نیز دریافت کرد. گروه جئو ” GEO ” که یک پیمانکار خصوصی امور زندان ها است، لابی گر شخصی ترامپ را استخدام و دست کم ۳۲ هزار و ۱۰۰ دلار برای اقامتگاه مارلاگو ترامپ پرداخت کرد و شاهد افزایش سالانه قرارداد دولت با این گروه از سالی ۵۰۰ میلیون دلار به ۹۰۰ میلیون دلار بود. دانشگاه علوم هوانوردی امبری ریدل نیز ۷۵ هزار دلار در هتل بین المللی ترامپ در واشنگتن صرف کرد و در ازای آن از رفع محدودیت‌ها بر زمین‌های متعلق به خود برخوردار شد. این‌ها فقط سه شرکت از بیش از ۱۰۰ شرکتی هستند که هزینه زیادی را برای املاک و مستغلات شخصی مختلف ترامپ صرف کرده اند.

گروه‌های مختلف مذهبی راست گرا نیز مبالغ شش رقمی را از طریق املاک و مستغلات ترامپ به وی پرداخت کردند و مجموعه‌ای از امتیازات سیاسی از جمله انتصاب قضات مخالف سقط جنین را دریافت کردند. وی همچنین به پنج نفر از اعضای باشگاه‌های خود پیشنهاد سفیر شدن داد.

ترامپ چنان تاجر ناکارآمدی است که به نظر می‌رسد وی حتی از دریافت این همه رشوه نیز پول کافی برای سودآوری کسب و کار خود به دست نمی‌آورد گزارش نیویورک تایمز از اظهار نامه مالیاتی ترامپ نشان می‌دهد که وی پس از سال ۲۰۱۴ کاهش و افت شدید درآمدی داشته است که بخشی از این امر ناشی از تاثیر وجهه سیاسی ناخوشایند وی در از بین رفتن بیشتر معاملات تجاری اش است. وام‌های کلانی که وی شخصاً آن‌ها را تأمین کرده قرار است درچند سال آینده بازپرداخت شود در صورت شکست در انتخابات ممکن است به ورشکستی او منجر شود.

براساس قانون ” ۱۸ . Code ۲۰۱” آمریکا هر مقام دولتی که درخواست رشوه کند، رشوه دریافت کند یا با دریافت رشوه موافقت کند یا هر چیزی را که منافع شخصی دارد، بپذیرد با ۱۵ سال مجازات زندان روبرو می شود.

در حقیقت ما باید تمام سوابق مالیاتی و تجاری ترامپ را بررسی کنیم تا نظر و برداشت خوبی در این خصوص داشته باشیم. اگر جو بایدن همراه با کنگره دموکراتیک انتخاب شود، یکی از نخستین دستورات باید انجام تحقیقات دقیق در مورد فساد عظیم دولت ترامپ باشد از درخواست رشوه گرفته تا چپاول دولت، پرداخت‌های غیرقانونی به رای دهندگان، پذیرش پرداخت‌های غیرقانونی از سوی دولت‌های خارجی یا به هر چیز دیگری که ممکن است یافت شود.

به عنوان مثال، ضرر و زیان‌های های بزرگ ترامپ در زمین‌های گلف، خود نشانه‌ای روشنی از پولشویی است.

اما گذشته از هر آن چه که ما ممکن است پیدا کنیم، این واقعیت اکنون روشن است که ترامپ در حال سوء استفاده از قدرت خود برای کسب منافع شخصی است. همانند هر کار دیگری که وی در سمت ریاست جمهوری خود انجام داده است، این خیانتی زشت به ارزش‌های بنیادین یک جمهوری دموکراتیک است.

چهار سال دیگر فعالیت این فرد در سمت ریاست جمهوری در واقع به معنای چهار سال برنامه ریزی دیگر برای پر کردن جیب‌ها و ادامه دروغ گویی‌هایش خواهد بود.

مطالب مرتبط