معنای انتخابات آمریکا برای خاورمیانه
۲۳ مهر ۱۳۹۹
افشای همکاری لابی FDD با دولت آمریکا در جنگ رسانه‌ای-اقتصادی علیه ایران
۲۳ مهر ۱۳۹۹

گزینه ترامپ برای دیوان عالی آمریکا: به کاخ سفید تعهدی ندارم

تاریخ انتشار گزارش: ۲۳ مهر ۱۳۹۹

«ایمی کانی بارت» گزینه پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا برای تصدی پست خالی دیوان عالی آمریکا گفت، در قضاوت خود بی‌طرف خواهد بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بارت در جلسه ۱۱ ساعته پرسش و پاسخ در کمیته قضایی سنای آمریکا مدعی شد، در مقابل لغو طرح بیمه دولت قبلی موسوم به «اوباما کِر» از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و معرف او برای تصدی این مقام پیروی نخواهد کرد.

بارت همچنین تأکید کرد درصورتی که در نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده اختلاف و مناقشه‌ای به وجود آید و این اختلافات به دیوان عالی آمریکا کشیده شود، موضع وی بی‌طرف خواهد بود.

او در این باره گفت: «مأموریت من [در دیوان عالی] لغو طرح مراقبت مقرون به صرفه (اوباما کِر) نیست. من فقط برای اعمال قانون و حمایت از حاکمیت قانون به اینجا آمده‌ام».

«کامالا هریس» سناتور آمریکایی و معاون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری این کشور ضمن بیان اینکه از اظهارات بارت قانع نشده است گفت:‌ «جمهوری‌خواهان در تلاشند این نامزد را در سریع‌ترین زمان ممکن تأیید کنند زیرا می‌خواهند تا قبل از تاریخ ۱۰ نوامبر یک قاضی بیشتر داشته باشند و بتوانند طرح مراقبت مقرونه به صرفه را به کل لغو کنند».

ترامپ بیست و هفتم سپتامبر (۶ مهر)، اِیمی کانی بارِت را به عنوان نامزد جانشینی «راث بیدر گینسبرگ» قاضی متوفی در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

با این حال نتایج نظر‌سنجی مشترک «ای‌بی‌سی نیوز» و روزنامه «واشنگتن پست» نشان می‌دهد که اکثر رأی‌دهندگان ثبت نام کرده در آمریکا معتقدند که پست خالی این نهاد حقوقی را باید پیروز انتخابات سوم نوامبر پر کند.

دیوان عالی آمریکا بالاترین مرجع حل اختلاف در آمریکاست و تصمیم‌گیری نهایی در موارد بروز اختلاف بین دولت و کنگره نیز بر عهده این نهاد است.

عضویت در هیئت قضات دیوان عالی آمریکا مادام‌العمر است و تغییر در ترکیب این هیئت می‌تواند سال‌ها بر وضعیت موازنه قوا در این کشور اثرگذار باشد.

دیوان عالی آمریکا هشت قاضی و یک رئیس دارد. هرچند که هریک از این ۹ نفر، آرایی برابر دارند، اما در عمل پس از رئیس که از سوی رئیس‌جمهور منصوب می‌شود، قاضی ارشد، که بیشترین سابقه را در میان قضات دیوان عالی دارد، دارای بالاترین نفوذ است.

 

به گزارشی از: خبر گزاری فارس

مطالب مرتبط