قانون مهاجرت آمریکا چگونه به برده‌داریِ مدرن منجر می‌شود؟
28 ژوئن 2020
فکت هایی که نشان می دهد که حکومت آمریکا فاسد است
29 ژوئن 2020
 
مسائل و فکت های آمریکا

نمودار تصویری کاهش قدرت خرید دلار در آمریکا

howmuch

 
مسائل و فکت های آمریکا

نمودار تصویری کاهش قدرت خرید دلار در آمریکا

howmuch

 

این حقیقت که امروزه ارزش "یک دلار" بسیار کمتر از100 سال اخیر است، قابل کتمان نیست، اما سوال این جاست که ارزش دلار در این مدت واقعا چه قدرافت پیدا کرده است؟ به منظور فهم بهتر مساله، ما با بهره بردن از نمودارهایی که نوسانات دلار را از سال 1913 به بعد به تصویر کشیده اند، به بررسی مساله می پردازیم. این نمودارها این امکان را برای ما فراهم می آورند تا دریابیم چگونه تورم و تغییرات در "شاخص قیمت نهایی کالاها" قدرت دلار را در یک قرن اخیر کاهش داده است.

- 1000  دلار در سال 1913 در حال حاضر دارای ارزشی معادل 3/87 دلار می باشد.

 - گرچه دلار در طی این سال ها نوسانات زیادی را تجربه کرده با این  وجود دیگر نتوانسته به ارزش خود در سال 1913 بازگردد.

-  با وجود اینکه قدرت خرید شهروندان آمریکایی در آمارها همیشه بالا می باشد اما اوضاع همیشه به این منوال نخواهد بود.

- می توان گفت تورم تقریبا بر تمامی متغیرهای اقتصاد کلان تاثیر گذاشته ولی با این وجود، بسیاری از متخصصان و کارشناسان بر این باورند که میزان تورم کنونی در ایالات متحده بالا نیست.

برای ایجاد نمودار تصویری، از آمارهای ارائه شده توسط سامانه "محاسبه ی تورم" که از داده های منتشر شده از سوی "اداره ی کل امور کار و کارگری" استفاده نموده است، بهره برده ایم. این سامانه محاسباتی از "شاخص قیمت کالاها" برای "مشتریان و مصرف کنندگان شهری" استفاده نموده و به بررسی نوسانات قیمت کالاها و خدمات عرضه شده به خانوارهای شهری پرداخته است.

- با تحلیل این داده ها می توان متوجه شد چگونه ارزش دلار و یا  به عبارت دیگر ارزشی که دلار در خرید کالاها و خدمات داشته، از سال 1913 به بعد دستخوش تغییر شده است.  همچنین، می توان تاثیر رکودها و دیگر رخدادهای مهم اقتصادی بر قدرت خرید مردم را از طریق این داده ها تحلیل نمود.

- از سال 1913 به این سو، چه میزان بر ارزش "صد دلار" افزوده و یا از آن کاسته شده است؟

- سال 1913: 100 دلار

- سال 1923 : 57/89 دلار

- سال 1933 : 76/15 دلار

- سال 1943: 57/23 دلار

- سال 1953: 37/08 دلار

- سال 1963: 32/35 دلار

- سال 1973: 22/30 دلار

- سال 1983: 9/94 دلار

- سال 1993: 6/85 دلار

- سال 2003: 5/38 دلار

- سال 2013: 4/25 دلار

- سال 2019: 3/87 دلار

گرچه استثناهایی نیز وجود دارد، اما در مجموع ارزش دلار از سال 1913 به بعد، با شیب ثابتی رو به کاهش بوده است. از دلایل این امر می توان به وجود تورم و روند صعودی افزایش قیمت ها در بازه زمانی مورد نظر اشاره نمود. با نگاهی به آمارها و اعداد، متوجه ارتباط منفی بین ارزش دلار و قیمت کالاها می شویم، به این  صورت که با افزایش قیمت کالاها ارزش دلار در طول این سال ها کاهش یافته است.

تورم به معنای افزایش ثابت قیمت خدمات و کالاها در طی چند سال متوالی می باشد. به عبارت دیگر، هر چه قدر قیمت ها افزایش یابند، برای خرید کالاها و خدمات دلارهای بیشتری باید خرج کنیم.

"تورم پایدار" معمولا هنگامی رخ می دهد که "حجم پول" موجود در کشور از میزان رشد اقتصادی جلوتر باشد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد اعتقاد دارند بانک مرکزی هر کشور باید با اتخاذ سیاست های سازنده، به ثبات اقتصادی آن کشور کمک کند. تورم پایدار لزوما چیز بدی نیست. این نوع از تورم باعث رشد کنترل شده ی ارزش دارایی ها می شود. به عنوان مثال این رشد باعث افزایش  ارزش مستغلات و دیگر اموال غیر منقول خواهد شد.

رکود و دیگر وقایع مهم اقتصادی نیز بر تورم و قیمت نهایی کالاها تاثیر گذار می باشند. در دوران رکود قیمت کالاها با نرخ آرام تری شروع به نوسان می کند که دلیل آن را می توان در کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات دانست.

با نگاهی به اطلاعات نموداری، می توان به این نکته پی برد که چگونه تورم در چند سال مذکور بر افزایش قیمت کالاها و قدرت خرید تاثیر گذاشته است.