واکنش دادستان کل آمریکا به مرگ جفری اپستاین: همدستان او را پیدا می‌کنیم
12 آگوست 2019
واشنگتن اگزمینر: ایران در جریان توقیف گریس۱ به پیروزی دیپلماتیک دست یافت
14 آگوست 2019

صفحه ویژه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

در این صفحه آخرین نتایج نظرسنجی های انتخاباتی ، وضعیت نامزدهای انتخابات در رقابت با یکدیگر و آخرین تحلیل ها و اخبار پیرامون انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا ارائه می شود
وضعیت-رقابت-ترامپ-با-نامزد-احتمالی-دموکرات-ها-چگونه-است-؟
وضعیت-محبوبیت-ترامپ-در-آمریکا-چگونه-است-؟
آخرین-تحلیل-ها-از-نتایج-انتخابات-آمریکا
آخرین-اخبار-انتخابات-2020-آمریکا

صفحه ویژه انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

در این صفحه آخرین نتایج نظرسنجی های انتخاباتی ، وضعیت نامزدهای انتخابات در رقابت با یکدیگر و آخرین تحلیل ها و اخبار پیرامون انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا ارائه می شود
 
رقابت
محبوبیت
تحلیلی
آخرین-اخبار
 

وضعیت رقابت بایدن و ترامپ در نظرسنجی ها

بر اساس میانگین مجموع نتایج نظرسنجی های برگزار شده تا تاریخ 11 مرداد 1399
(توضیحات بیشتر در مورد روش تهیه نظرسنجی ها)
 

بین ترامپ و بایدن به چه کسی رأی می دهید؟

 

میزان محبوبیت دونالد ترامپ در نظرسنجی های معتبر آمریکا

بر اساس میانگین مجموع نتایج نظرسنجی های برگزار شده تا تاریخ 3 مرداد 1399
محبوبیت
 

میزان محبوبیت دونالد ترامپ در نظرسنجی های معتبر آمریکا

بر اساس میانگین مجموع نتایج نظرسنجی های برگزار شده تا تاریخ 3 مرداد 1399
محبوبیت
 

تحلیل ها و مقالات

 

اخبار و رویدادها

 

اخبار و رویدادها

 

ویدئوها

 

چند نکته در مورد نظرسنجی های انتخاباتی
بعضاً گمراه کننده از آمریکا


این روزها با نزدیک شدن به مقطع انتخابات 2020 آمریکا مجدداً شاهد توجه و تمرکز بیشتر رسانه های فارسی زبان جهت پوشش اخبار انتخابات آمریکا و خصوصاً انتشار نتایج نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا هستیم .

در خصوص این گونه اخبار نظرسنجی ها که بعضاً در سطح وسیع در خبرگزاری های رسمی و رسانه های مجازی منتشر می شود و بعضا منشاً تحلیل از فضای داخلی آمریکا و نتیجه ی انتخابات می شود لازم است به این نکته ی مهم توجه شود که :

در آمریکا نزدیک به 400 موسسه یا مرکز افکارسنجی و نظرسنجی وجود دارد که هر کدام در موضوعات مختلف اقدام به برگزاری تست های افکارسنجی می کنند.

مهم این است که بدانیم سطح دقت ، اعتبار و سوگیری سیاسی و حزبی این 400 مرکز و روش های انجام نظرسنجی هایشان با یکدیگر بسیار متفاوت است که این موضوع سبب می شود ناظر بر یک سوال یا موضوع
مشخص ، نتایج ارائه شده توسط این مراکز تفاوت های جدی و اساسی با یکدیگر داشته باشند.

به طور مثال در جدول زیر وضعیت ترامپ در مقابل ی نامزدهای حزب دموکرات در هفته ی اول اکتبر 2019 را مشاهده می کنید که در نظرسنجی های مربوط به دانشگاه Quinnipiac University که جزو نظرسنجی های نسبتا معتبر آمریکاست نامزدهای دموکرات وضعیت بهتری نسبت به ترامپ دارند و در مقابل نظرسنجی مربوط به University of Montana که جزو مراکز کم اعتبار است ، ترامپ از نامزدهای دموکرات پیش افتاده!

این مساله موجب شده تا در آمریکا خصوصاً بعد از انتخابات 2016 ، تلاش هایی صورت گیرد تا بتوانند با اعتبارسنجی و ارزیابی علمی این نتایج این موسسات و ارزیابی میزان سوگیری سیاسی آنها، نتایج کم اعتبار و سیاست زده را از نتایج با اعتبار بالاتر متمایز کنند و به جمع بندی نزدیک به واقعیت از افکارجامعه آمریکا دست یابند .

download-(1ث2)


حال در چنین شرایطی ما شاهد انتشار پالایش نشده (و شاید هدفمند) نتایج اینگونه نظرسنجی های بعضا متناقض ، کم اعتبار و سوگیرانه در فضای رسانه ایران هستیم و متعاقب آن تحلیل هایی که تولید و در فضای رسانه ای ایران منتشر می شوند و البته موجبات سردرگمی و گمراهی تصمیم گیران و افکارعمومی ایران را فراهم می کنند .

البته لازم به ذکر است که علاوه بر این حقیقت که نتیجه ی انتخابات آمریکا مستقیماً توسط آرای مردمی مشخص نشده بلکه توسط الکترال کالج ها در ایالت ها کلیدی تعیین می شود و صرف جلو بودن یک نامزد در میزان آرای کلی مردمی ، به معنای پیروزی وی در انتخابات نیست ( اتفاقی که در انتخابات 2016 افتاد ) ، از سوی دیگر هیچکس نمی تواند ادعا کند صرفاً با اتکای به نتایج نظرسنجی ها قادر به پیش بینی نتیجه ی دقیق انتخابات آمریکاست . کما اینکه اگر این امر شدنی بود در خود
آمریکا احزاب و شرکت ها و سیاستمداران و رسانه ها چنین پیش بینی هایی میکردند و مانند 2016 غافلگیر نمی شدند . مهم این است که استفاده کنندگان از این نتایج به درستی کارکرد و جایگاه و سطح آن ها را فهم کنند و بتوانند با کمک آن ها فهم خود از افکار و وضعیت مردم را بهبود ببخشند .

برای فهم بهتر و صحیح تر تحولات انتخاباتی آمریکا ، ما در بخش ویژه ی انتخابات 2020 آمریکا در وبسایت USFacts.ir ، از میان نتایج نظرسنجی ها 400 مرکز و موسسه افکارسنجی آمریکا ، صرفا میانگین نتایج 52 موسسه با گرید اعتباری بالای A-B) را ثبت و جمع بندی کرده و به مخاطبان ارائه می کنیم .(برای مشاهده لیست این موسسات کلیک کنید.)