دولتِ پشتِ پرده: نظارت، جنگهای مخفیانه، و وضعیتِ امنیتِ جهانی در دنیای تک-ابرقدرتی
2 مارس 2019
غذاخوری خوابگاه دانشگاه
3 مارس 2019
 

چرا دولت فدرال آمریکا تعطیل می‌شود؟

 

 
 
 

چرا دولت فدرال آمریکا تعطیل می‌شود؟

 

 
 
بخش عمده ای از دولت فدرال آمریکا از روز ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ (۱ دی ۱۳۹۷) به دنبال اختلاف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور با اعضای حزب دموکرات بر سر مساله بودجه فدرال تعطیل شده است. این وضعیت تا امروز ادامه دارد و تا زمان حل نشدن این اختلاف، ادامه خواهد یافت.

این دوره از «شات داون» یا تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا که سی و دومین روز خود را پشت سر می‎گذارد، طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ ایالات متحده آمریکا تا امروز است. اختلاف بر سر تامین بودجه ساخت دیوار در مرز با مکزیک مهمترین دلایل بروز این اختلاف بین ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان محسوب می‌شود.

این تعطیلی سبب شد که هیات دولت سفر خود را به مجمع اقتصادی اقتصاد در داووس سوئیس را لغو کند؛ جایی که هر ساله افراد تاثیرگذار از سراسر جهان به آنجا می‌آیند تا در مورد مسائل مهم جهانی از جمله اقتصاد، سیاست، محیط زیست و غیره به بحث و تبادل نظر بپردازند.

سارا ساندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز هفته گذشته گفت: «رئیس جمهور ترامپ برای همبستگی ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال که به دلیل تعطیلات موقت حقوق دریافت نمی‌کنند، سفر خود را به داووس لغو کرده است.»

«شات داون» یا تعطیلی موقت دولت فدرال آمریکا چیست؟

در سیاست ایالات متحده، تعطیلی موقت دولت زمانی رخ می‌دهد که کنگره نتواند تصویب بودجه یا لوایح دولتی را به نتیجه برساند و بین اعضای آن اختلاف بیفتد.

در این حالت دولت به طور موقت تعطیل شده و حقوق کارمندان تا بازگشایی دوباره قطع می‌شود، اما کارمندان مراکز حساس در دوران تعطیلی همچنان به کار خود ادامه خواهند دارد. این مساله تاکنون به کرات رخ داده است، اما تعطیلی اخیر طولانی‌ترین آن در طول تاریخ ایالات متحده است.

گزارشی از
 

مطالب مرتبط