قانون اساسی آمریکا
قسمت هشتم تاریخ آمریکا : قانون اساسی آمریکا
13 فوریه 2019
واشنگتن یک افسر اطلاعاتی آمریکایی را به جاسوسی برای ایران متهم کرد
14 فوریه 2019
 

۷۲ جاذبه گردشگری آمریکای شمالی
از معبد آزتک تا یلو استون

 

این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفید به ۷۲ جاذبه گردشگری آمریکا که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است.

از بنای یادبود تمدن باستانی مایان ها در مکزیک گرفته تا مجسمه ی آزادی و تعداد بی شماری از پارک های ملی بی نظیر که در سرتاسر چشم اندازهای آمریکا شمالی به چشم می خورند، این منطقه سهم بزرگی از میراث جهانی را؛ چه از نظر فرهنگی و چه از نظر طبیعی به خود اختصاص داده است.

قدمت برخی از این آثار همچون مونت آلبان؛ پایتخت ویران شده ی تمدن زاپوتک به هزاران سال پیش برمی گردد و برخی دیگر همچون خانه و استودیوی معماری به نام لوئیس باراگان که در سال ۱۹۴۸ ساخته شده مدرن تر هستند. باقی آثار اساسا تاریخ مشخصی ندارند و پدیده های طبیعی و تدریجی زمین شناسی و شاهکارهایی طبیعی محسوب می شوند که پیش از به وجود آمدن انسان موجودیت پیدا کرده اند و شاید تا پس از از بین رفتن نسل انسان ها هم همچنان باقی بمانند.

شناسایی میراث های جهانی در سال ۱۹۷۲ آغاز شد؛ وقتی که یونسکو؛ نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد تصمیم گرفت نه تنها به تکریم دیدنی های جهان بپردازد، بلکه از آنها نگهداری نیز بکند.

در وب سایت یونسکو در مورد این دیدنی ها چنین توضیحی داده شده:” مناطقی به بی نظیری و گوناگونی طبیعت وحشی سرنگتی در آفریقای شمالی، اهرام ثلاثه ی مصر، دیواره ی بزرگ مرجانی در استرالیا و کلیسای جامع باروک آمریکای لاتین در کنار هم تشکیل دهنده ی میراث جهانی هستند. آنچه که مفهوم کلی میراث جهانی را منحصر به فرد کرده است، جهانی بودن آن است. میراث های جهانی به همه ی مردم جهان تعلق دارد، فارغ از اینکه در کدام منطقه ی جغرافیایی واقع شده اند.”

هر سال، فهرست این میراث طولانی تر می شود. تا جولای ۲۰۱۷ این فهرست ۱۰۷۳ منطقه را در ۱۶۷ کشور شامل می شد. اما این ترس نیز وجود دارد که خیلی زود این فهرست کوتاه تر شود. با تغییرات آب و هوایی برخی از این مناطق در معرض تخریب قرار خواهند گرفت؛ خواه در اثر بالا آمدن سطح آب دریا، خواه در اثر تغییرات دمایی و خواه در اثر غارت افرادی که به دنبال منابع بیشتری هستند.

این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفیدی به هر ۷۲ جاذبه گردشگری که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است؛ به اضافه ی تاریخ ثبت هرکدام در فهرست یونسکو.

در این میان مکزیک با داشتن ۳۴ جاذبه گردشگری ثبت شده (۲۷ جاذبه گردشگری فرهنگی، ۶ جاذبه گردشگری طبیعی و ۱ جاذبه گردشگری ترکیبی) رکورد سایر کشورهای آمریکای شمالی را شکسته است. آمریکا و کانادا به ترتیب میزبان ۲۳ و ۱۸ جاذبه گردشگری هستند که اکثریت آنها میراث طبیعی محسوب می شوند. این کشورها در مقایسه با کشورهای دیگر همچون ایتالیا و چین که به ترتیب میزبان ۵۳ و ۵۲ جاذبه گردشگری ثبت شده هستند، کمرنگ تر می نمایند.

www.usfacts.ir


۱- پارک ملی یوسمیتی، کالیفرنیا، آمریکا (۱۹۸۴):

” پارک ملی یوسمیتی در قلب کالیفرنیا آرمیده است. این پارک با دره های رقصانش، آبشارهای بی شمارش، دریاچه های کوچکش، قله های گنبدی شکل خوش تراشش و یخ رفت ها و دره های U شکلش منظره ای بی نظیر از انواع گرانیت های تشکیل شده در اثر انجماد را در معرض دید می گذارد. در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ پایی این منطقه می توان مجموعه ی جامعی از گیاه ها و حیوانات بومی را نیز مشاهده کرد.” (یونسکو)

www.usfacts.ir


۲- پارک ملی گرند کنیون، آریزونا، آمریکا (۱۹۷۹):

” گرند کنیون که بوسیله ی رود کلورادو شکل گرفته است (با حدود ۱۵۰۰ متر عمق) خاص ترین گلوگاه جهان محسوب می شود. این گلوگاه در میانه ی پارک ملی گرند کنیون در آریزونا واقع شده است. چینه های افقی این گلوگاه تاریخچه ای از زمین شناسی دو بیلیون سال گذشته را ارائه می دهد. همچنین در این منطقه آثاری از دست بردن انسان در طبیعت وحشی پیش از تاریخ نیز دیده می شود.” (یونسکو)

www.usfacts.ir


۳- پارک استانی و ملی ردوود، کالیفرنیا، آمریکا (۱۹۸۰):

“پارک ملی ردوود منطقه  ای متشکل از کوهستان های ساحلی است که مرز اقیانوس آرام در قسمت شمال سان فرانسیسکو را تشکیل می دهند. این منطقه پوشیده از درختان ساحلی بی نظیر ردوود (چوب قرمز) است؛ بلندترین و شگفت انگیزترین درخت جهان. حیات وحش این منطقه، چه در بخش آبی و چه در بخش خاکی شگفت انگیز است و از آن میان می توان به شیرهای دریایی، عقاب سرسفید و پلیکان قهوه ای کالیفرنیایی که در معرض انقراض است اشاره کرد.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۴- پارک ملی اورگلیدز، فلوریدا، آمریکا (۱۹۷۹):

” این منطقه را که در راس جنوبی فلوریدا واقع شده اینطور توصیف می کنند “رودخانه ای از علف که به طرز نامحسوسی از زمین های پشت ساحل به دریا می ریزد”. تنوع بی نظیر موجودات آبی ساکن این منطقه، آن را به مکانی مقدس برای زندگی تعداد بیشتری از پرندگان و خزندگان و همچنین نوعی گاو یا نهنگ دریایی در معرض انقراض تبدیل کرده است.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۵- پارک ملی مسا ورد، کلورادو، آمریکا (۱۹۷۸):

” فلات مسا ورد در جنوب غربی کلورادو با ارتفاع بیش از ۲۶۰۰ متر محل اصلی زندگی قوم باستانی پابلو ایندین بوده که بین قرن ۶ تا ۱۲ پس از میلاد ساخته شده است. ۴۴۰۰ مکان در این منطقه شناسایی شده، از جمله روستاهایی که در راس فلات مسا ساخته شده اند. همچنین در این منطقه سکونت گاه های صخره ای به چشم می خورد که تماما از سنگ ساخته شده اند و بیش از ۱۰۰ اتاق دارند.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۶- مجسمه ی آزادی، نیویورک، آمریکا (۱۹۸۴):

“این برج یادبود که در پاریس توسط مجسمه سازی فرانسوی به نام بارتولد به همراهی و کمک گوستاو ایفل (که مسئولیت طراحی قالب فلزی آن را برعهده داشت) ساخته شده، هدیه ای بود که در صدمین سالگرد استقلال آمریکا از طرف فرانسه به این کشور اهدا شد. این مجسمه که در سال ۱۸۸۶ از آن پرده برداری شد، در ورودی بندرگاه نیویورک نصب شده و از آن زمان تا به حال به میلیون ها نفر از کسانی که به آمریکا مهاجرت کرده اند خوشامد گفته است.” (یونسکو)

۷- مونتیسلو و دانشگاه ویرجینیا در شارلوتزویل، ویرجینیا، آمریکا (۱۹۸۷):

“توماس جفرسون (۱۸۲۶-۱۷۴۳) نویسنده ی اعلامیه ی استقلال آمریکا و سومین رئیس جمهور این کشور یک معمار بااستعداد ساختمان ها نئوکلاسیک نیز به شمار می رفت. او مونتیسلو (۱۸۰۹-۱۷۶۹)؛ خانه ی روستایی اش و “دهکده ی آکادمیک” ایده آلش (۲۶-۱۸۱۷) را طراحی کرده است که همچنان قلب دانشگاه ویرجینیا محسوب می شوند. استفاده ی جفرسون از نوعی لغتنامه ی معماری بر اساس دوره ی عتیق و کلاسیک نمادی است از الهام پذیری از جمهوری نوین آمریکا به عنوان وارث سنت اروپایی و نوعی سنجش فرهنگی که از هر کشور بالغی انتظار می رود.” (یونسکو)

۸- پارک ملی حفره های کارلزبد، نیومکزیکو (۱۹۹۵):

“این منظره ی کارست (پدیده ی خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته) در ایالت نیومکزیکو متشکل از بیش از ۸۰ غار است. این کارست ها نه تنها به دلیل اندازه شان، بلکه به دلیل ازدیاد در تعداد، تنوع و زیبایی شکل گیری معدنی شان خیره کننده اند. غار لچوگیلا جدا از سایر غارها قرار گرفته و یک لابراتوار زیرزمینی با فضای باستانی برای مطالعه ی روند زمین شناسی و زیست شناسی را در اختیار علاقمندان قرار داده است.” (یونسکو)

۹- پارک ملی یلواستون، یومنیگ، آمریکا (۱۹۷۸):

“جنگل طبیعی وسیع پارک ملی یلواستون ۹۰۰۰ کیلومتر مساحت دارد که ۹۶ درصد آن در یومینگ، ۳ درصد آن در مونتانا و یک درصد آن در آیداهو قرار گرفته است. یلواستون با داشتن بیش از ۱۰۰۰ نمونه، دربردارنده ی نیمی از ویژگی های زمین گرمایی تمام جهان که تا کنون شناسایی شده می باشد. همچنین این منطقه بزرگ ترین مرکز تجمع چشمه های آب گرم معدنی در تمام جهان است (با بیش از ۳۰۰ چشمه ی آب گرم معدنی؛ یا به عبارت دیگردو سوم چشمه های آب گرم معدنی بر سطح سیاره ی زمین). یلواستون که در سال ۱۸۷۲ به عنوان یک پارک افتتاح شد شهرت زیادی هم در زمینه ی حیات وحش دارد و میزبان حیواناتی همچون خرس گریزلی، گرگ ها، گاومیش کوهان دار آمریکایی و گوزن سفید و شاخ بلند بزرگ است.” (یونسکو)

۱۰- پارک ملی آتشفشان های هاوایی، هاوایی، آمریکا (۱۹۸۷):

“این منطقه دو آتشفشان از فعال ترین آتش فشان های جهان یعنی مائونا لوا (۱۳۷۰۰ پا ارتفاع) و کیلائو (۴۱۰۰ پا ارتفاع) که بر فراز اقیانوس آرام گردن فرازیده اند را دربرگرفته است. فوران های آتشفشانی منظره ای مرتبا در حال تغییر را به وجود آورده و جوشش گدازه ها هربار اشکال زمین شناسانه ی غافلگیرکننده ای را به دنبال دارد. در این منطقه می توان پرنده های نایاب و گونه های خاص بومی را مشاهده کرد، به اضافه ی جنگل سرخس های غول پیکر.” (یونسکو)

۱۱- تالار استقلال، فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا (۱۹۷۹):

“اعلامیه ی استقلال (۱۷۷۶) و تصویب قانون اساسی آمریکا (۱۷۸۷) هر دو در این تالار در فیلادلفیا امضاء شد. اصول جهانی آزادی و دموکراسی که در این اسناد تنظیم شده از اهمیت اساسی در تاریخ آمریکا برخودار است و تاثیر بسزایی در کیفیت قانون گزاری در سرتاسر جهان دارد.” (یونسکو)

۱۲- پاپاهانوموکووآکئا، هاوایی، آمریکا (۲۰۱۰):

” پاپاهانوموکووآکئا یک مجمع الجزایر گسترده و دورافتاده در ۱۵۰ مایلی شمال غربی مجمع الجزایر اصلی هاوایی است که مجموعه ای از جزایر مرجانی کوچک و کم ارتفاع را در خود جای داده و بیش از ۱۲۰۰ مایل مساحت دارد. این منطقه به دلیل وجود فرهنگ بومی اهالی هاوایی که امروز هم در آن جریان دارد، محیط باستانی، ظهور جنبه ای از فرهنگ هاوایی که به ارتباط بسیار نزدیک انسان و جهان طبیعت برمی گردد و همچنین به عنوان مکانی که باور است حیات از آن آغاز شده و ارواح پس از مرگ بدان بازمی گردند در زمینه های جهان بینی و سنتی اهمیت به سزایی دارد. در دو جزیره از این جزایر؛ نیهوآ و ماکومانامانا بقایای مربوط به سکونت و زندگی افرادی مربوط به زمان پیش از پیدایش اروپا دیده می شود. بیشتر قسمت های این آثار به جا مانده از مصالح زیردریایی ساخته شده و بخش های قابل توجهی همچون آبکوه ها، بانک های دریایی، تپه های مرجانی جالب توجه و تالاب ها در آن به چشم می خورد. این منطقه یکی از بزرگ ترین مناطق دریایی حفاظت شده (MPAs) جهان است.” (یونسکو)

۱۳- پارک ملی غار ماموت، کنتاکی، آمریکا (۱۹۸۱):

“پارک ملی غار ماموت که در ایالت کنتاکی واقع شده، بزرگ ترین شبکه ی غارهای طبیعی و راه های زیرزمینی جهان که نمونه های بسیار مهم شکل گیری سنگ آهک محسوب می شوند را به خود اختصاص داده است. این پارک به همراه شبکه ی راه های زیرزمینی اش که ۵۶۰ کیلومتر وسعت دارد، خانه ی طیف وسیعی از گیاهان و حیوانات از جمله گونه های در حال انقراض به شمار می روند.” (یونسکو)

۱۴- منطقه ی ملی تاریخی لا فورتالزا و سن ژوان در پورتوریکو (۱۹۸۳):

“بین قرن ۱۶ و ۲۰ در این نقطه ی استراتژیک از دریای کارائیب مجموعه ای از سازه های دفاعی ساخته شد تا بوسیله ی آن شهر و خلیج سن ژوان در امان بماند. این بناها نمونه ای خوب از معماری نظامی اروپایی است که در بنادر آمریکا از آنها اقتباس شده است.” (یونسکو)

۱۵- تائوس پوبلو، نیومکزیکو، آمریکا (۱۹۹۲):

“این بنای خشتی که در دره ای از انشعابات کوچک رود ریوگراند واقع شده و شامل مناطق مسکونی و قبرستان ها می شود، مظهر فرهنگ پوبلو ایندین های آریزونا و نیومکزیکو است.” (یونسکو)

 

۷۲ جاذبه گردشگری آمریکای شمالی
از معبد آزتک تا یلو استون

 

این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفید به ۷۲ جاذبه گردشگری آمریکا که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است.

از بنای یادبود تمدن باستانی مایان ها در مکزیک گرفته تا مجسمه ی آزادی و تعداد بی شماری از پارک های ملی بی نظیر که در سرتاسر چشم اندازهای آمریکا شمالی به چشم می خورند، این منطقه سهم بزرگی از میراث جهانی را؛ چه از نظر فرهنگی و چه از نظر طبیعی به خود اختصاص داده است.

قدمت برخی از این آثار همچون مونت آلبان؛ پایتخت ویران شده ی تمدن زاپوتک به هزاران سال پیش برمی گردد و برخی دیگر همچون خانه و استودیوی معماری به نام لوئیس باراگان که در سال ۱۹۴۸ ساخته شده مدرن تر هستند. باقی آثار اساسا تاریخ مشخصی ندارند و پدیده های طبیعی و تدریجی زمین شناسی و شاهکارهایی طبیعی محسوب می شوند که پیش از به وجود آمدن انسان موجودیت پیدا کرده اند و شاید تا پس از از بین رفتن نسل انسان ها هم همچنان باقی بمانند.

شناسایی میراث های جهانی در سال ۱۹۷۲ آغاز شد؛ وقتی که یونسکو؛ نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد تصمیم گرفت نه تنها به تکریم دیدنی های جهان بپردازد، بلکه از آنها نگهداری نیز بکند.

در وب سایت یونسکو در مورد این دیدنی ها چنین توضیحی داده شده:” مناطقی به بی نظیری و گوناگونی طبیعت وحشی سرنگتی در آفریقای شمالی، اهرام ثلاثه ی مصر، دیواره ی بزرگ مرجانی در استرالیا و کلیسای جامع باروک آمریکای لاتین در کنار هم تشکیل دهنده ی میراث جهانی هستند. آنچه که مفهوم کلی میراث جهانی را منحصر به فرد کرده است، جهانی بودن آن است. میراث های جهانی به همه ی مردم جهان تعلق دارد، فارغ از اینکه در کدام منطقه ی جغرافیایی واقع شده اند.”

هر سال، فهرست این میراث طولانی تر می شود. تا جولای ۲۰۱۷ این فهرست ۱۰۷۳ منطقه را در ۱۶۷ کشور شامل می شد. اما این ترس نیز وجود دارد که خیلی زود این فهرست کوتاه تر شود. با تغییرات آب و هوایی برخی از این مناطق در معرض تخریب قرار خواهند گرفت؛ خواه در اثر بالا آمدن سطح آب دریا، خواه در اثر تغییرات دمایی و خواه در اثر غارت افرادی که به دنبال منابع بیشتری هستند.

این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفیدی به هر ۷۲ جاذبه گردشگری که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است؛ به اضافه ی تاریخ ثبت هرکدام در فهرست یونسکو.

در این میان مکزیک با داشتن ۳۴ جاذبه گردشگری ثبت شده (۲۷ جاذبه گردشگری فرهنگی، ۶ جاذبه گردشگری طبیعی و ۱ جاذبه گردشگری ترکیبی) رکورد سایر کشورهای آمریکای شمالی را شکسته است. آمریکا و کانادا به ترتیب میزبان ۲۳ و ۱۸ جاذبه گردشگری هستند که اکثریت آنها میراث طبیعی محسوب می شوند. این کشورها در مقایسه با کشورهای دیگر همچون ایتالیا و چین که به ترتیب میزبان ۵۳ و ۵۲ جاذبه گردشگری ثبت شده هستند، کمرنگ تر می نمایند.

www.usfacts.ir


۱- پارک ملی یوسمیتی، کالیفرنیا، آمریکا (۱۹۸۴):

” پارک ملی یوسمیتی در قلب کالیفرنیا آرمیده است. این پارک با دره های رقصانش، آبشارهای بی شمارش، دریاچه های کوچکش، قله های گنبدی شکل خوش تراشش و یخ رفت ها و دره های U شکلش منظره ای بی نظیر از انواع گرانیت های تشکیل شده در اثر انجماد را در معرض دید می گذارد. در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ پایی این منطقه می توان مجموعه ی جامعی از گیاه ها و حیوانات بومی را نیز مشاهده کرد.” (یونسکو)

www.usfacts.ir


۲- پارک ملی گرند کنیون، آریزونا، آمریکا (۱۹۷۹):

” گرند کنیون که بوسیله ی رود کلورادو شکل گرفته است (با حدود ۱۵۰۰ متر عمق) خاص ترین گلوگاه جهان محسوب می شود. این گلوگاه در میانه ی پارک ملی گرند کنیون در آریزونا واقع شده است. چینه های افقی این گلوگاه تاریخچه ای از زمین شناسی دو بیلیون سال گذشته را ارائه می دهد. همچنین در این منطقه آثاری از دست بردن انسان در طبیعت وحشی پیش از تاریخ نیز دیده می شود.” (یونسکو)

www.usfacts.ir


۳- پارک استانی و ملی ردوود، کالیفرنیا، آمریکا (۱۹۸۰):

“پارک ملی ردوود منطقه  ای متشکل از کوهستان های ساحلی است که مرز اقیانوس آرام در قسمت شمال سان فرانسیسکو را تشکیل می دهند. این منطقه پوشیده از درختان ساحلی بی نظیر ردوود (چوب قرمز) است؛ بلندترین و شگفت انگیزترین درخت جهان. حیات وحش این منطقه، چه در بخش آبی و چه در بخش خاکی شگفت انگیز است و از آن میان می توان به شیرهای دریایی، عقاب سرسفید و پلیکان قهوه ای کالیفرنیایی که در معرض انقراض است اشاره کرد.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۴- پارک ملی اورگلیدز، فلوریدا، آمریکا (۱۹۷۹):

” این منطقه را که در راس جنوبی فلوریدا واقع شده اینطور توصیف می کنند “رودخانه ای از علف که به طرز نامحسوسی از زمین های پشت ساحل به دریا می ریزد”. تنوع بی نظیر موجودات آبی ساکن این منطقه، آن را به مکانی مقدس برای زندگی تعداد بیشتری از پرندگان و خزندگان و همچنین نوعی گاو یا نهنگ دریایی در معرض انقراض تبدیل کرده است.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۵- پارک ملی مسا ورد، کلورادو، آمریکا (۱۹۷۸):

” فلات مسا ورد در جنوب غربی کلورادو با ارتفاع بیش از ۲۶۰۰ متر محل اصلی زندگی قوم باستانی پابلو ایندین بوده که بین قرن ۶ تا ۱۲ پس از میلاد ساخته شده است. ۴۴۰۰ مکان در این منطقه شناسایی شده، از جمله روستاهایی که در راس فلات مسا ساخته شده اند. همچنین در این منطقه سکونت گاه های صخره ای به چشم می خورد که تماما از سنگ ساخته شده اند و بیش از ۱۰۰ اتاق دارند.” (یونسکو)

www.usfacts.ir

۶- مجسمه ی آزادی، نیویورک، آمریکا (۱۹۸۴):

“این برج یادبود که در پاریس توسط مجسمه سازی فرانسوی به نام بارتولد به همراهی و کمک گوستاو ایفل (که مسئولیت طراحی قالب فلزی آن را برعهده داشت) ساخته شده، هدیه ای بود که در صدمین سالگرد استقلال آمریکا از طرف فرانسه به این کشور اهدا شد. این مجسمه که در سال ۱۸۸۶ از آن پرده برداری شد، در ورودی بندرگاه نیویورک نصب شده و از آن زمان تا به حال به میلیون ها نفر از کسانی که به آمریکا مهاجرت کرده اند خوشامد گفته است.” (یونسکو)

۷- مونتیسلو و دانشگاه ویرجینیا در شارلوتزویل، ویرجینیا، آمریکا (۱۹۸۷):

“توماس جفرسون (۱۸۲۶-۱۷۴۳) نویسنده ی اعلامیه ی استقلال آمریکا و سومین رئیس جمهور این کشور یک معمار بااستعداد ساختمان ها نئوکلاسیک نیز به شمار می رفت. او مونتیسلو (۱۸۰۹-۱۷۶۹)؛ خانه ی روستایی اش و “دهکده ی آکادمیک” ایده آلش (۲۶-۱۸۱۷) را طراحی کرده است که همچنان قلب دانشگاه ویرجینیا محسوب می شوند. استفاده ی جفرسون از نوعی لغتنامه ی معماری بر اساس دوره ی عتیق و کلاسیک نمادی است از الهام پذیری از جمهوری نوین آمریکا به عنوان وارث سنت اروپایی و نوعی سنجش فرهنگی که از هر کشور بالغی انتظار می رود.” (یونسکو)

۸- پارک ملی حفره های کارلزبد، نیومکزیکو (۱۹۹۵):

“این منظره ی کارست (پدیده ی خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته) در ایالت نیومکزیکو متشکل از بیش از ۸۰ غار است. این کارست ها نه تنها به دلیل اندازه شان، بلکه به دلیل ازدیاد در تعداد، تنوع و زیبایی شکل گیری معدنی شان خیره کننده اند. غار لچوگیلا جدا از سایر غارها قرار گرفته و یک لابراتوار زیرزمینی با فضای باستانی برای مطالعه ی روند زمین شناسی و زیست شناسی را در اختیار علاقمندان قرار داده است.” (یونسکو)

۹- پارک ملی یلواستون، یومنیگ، آمریکا (۱۹۷۸):

“جنگل طبیعی وسیع پارک ملی یلواستون ۹۰۰۰ کیلومتر مساحت دارد که ۹۶ درصد آن در یومینگ، ۳ درصد آن در مونتانا و یک درصد آن در آیداهو قرار گرفته است. یلواستون با داشتن بیش از ۱۰۰۰ نمونه، دربردارنده ی نیمی از ویژگی های زمین گرمایی تمام جهان که تا کنون شناسایی شده می باشد. همچنین این منطقه بزرگ ترین مرکز تجمع چشمه های آب گرم معدنی در تمام جهان است (با بیش از ۳۰۰ چشمه ی آب گرم معدنی؛ یا به عبارت دیگردو سوم چشمه های آب گرم معدنی بر سطح سیاره ی زمین). یلواستون که در سال ۱۸۷۲ به عنوان یک پارک افتتاح شد شهرت زیادی هم در زمینه ی حیات وحش دارد و میزبان حیواناتی همچون خرس گریزلی، گرگ ها، گاومیش کوهان دار آمریکایی و گوزن سفید و شاخ بلند بزرگ است.” (یونسکو)

۱۰- پارک ملی آتشفشان های هاوایی، هاوایی، آمریکا (۱۹۸۷):

“این منطقه دو آتشفشان از فعال ترین آتش فشان های جهان یعنی مائونا لوا (۱۳۷۰۰ پا ارتفاع) و کیلائو (۴۱۰۰ پا ارتفاع) که بر فراز اقیانوس آرام گردن فرازیده اند را دربرگرفته است. فوران های آتشفشانی منظره ای مرتبا در حال تغییر را به وجود آورده و جوشش گدازه ها هربار اشکال زمین شناسانه ی غافلگیرکننده ای را به دنبال دارد. در این منطقه می توان پرنده های نایاب و گونه های خاص بومی را مشاهده کرد، به اضافه ی جنگل سرخس های غول پیکر.” (یونسکو)

۱۱- تالار استقلال، فیلادلفیا، پنسیلوانیا، آمریکا (۱۹۷۹):

“اعلامیه ی استقلال (۱۷۷۶) و تصویب قانون اساسی آمریکا (۱۷۸۷) هر دو در این تالار در فیلادلفیا امضاء شد. اصول جهانی آزادی و دموکراسی که در این اسناد تنظیم شده از اهمیت اساسی در تاریخ آمریکا برخودار است و تاثیر بسزایی در کیفیت قانون گزاری در سرتاسر جهان دارد.” (یونسکو)

۱۲- پاپاهانوموکووآکئا، هاوایی، آمریکا (۲۰۱۰):

” پاپاهانوموکووآکئا یک مجمع الجزایر گسترده و دورافتاده در ۱۵۰ مایلی شمال غربی مجمع الجزایر اصلی هاوایی است که مجموعه ای از جزایر مرجانی کوچک و کم ارتفاع را در خود جای داده و بیش از ۱۲۰۰ مایل مساحت دارد. این منطقه به دلیل وجود فرهنگ بومی اهالی هاوایی که امروز هم در آن جریان دارد، محیط باستانی، ظهور جنبه ای از فرهنگ هاوایی که به ارتباط بسیار نزدیک انسان و جهان طبیعت برمی گردد و همچنین به عنوان مکانی که باور است حیات از آن آغاز شده و ارواح پس از مرگ بدان بازمی گردند در زمینه های جهان بینی و سنتی اهمیت به سزایی دارد. در دو جزیره از این جزایر؛ نیهوآ و ماکومانامانا بقایای مربوط به سکونت و زندگی افرادی مربوط به زمان پیش از پیدایش اروپا دیده می شود. بیشتر قسمت های این آثار به جا مانده از مصالح زیردریایی ساخته شده و بخش های قابل توجهی همچون آبکوه ها، بانک های دریایی، تپه های مرجانی جالب توجه و تالاب ها در آن به چشم می خورد. این منطقه یکی از بزرگ ترین مناطق دریایی حفاظت شده (MPAs) جهان است.” (یونسکو)

۱۳- پارک ملی غار ماموت، کنتاکی، آمریکا (۱۹۸۱):

“پارک ملی غار ماموت که در ایالت کنتاکی واقع شده، بزرگ ترین شبکه ی غارهای طبیعی و راه های زیرزمینی جهان که نمونه های بسیار مهم شکل گیری سنگ آهک محسوب می شوند را به خود اختصاص داده است. این پارک به همراه شبکه ی راه های زیرزمینی اش که ۵۶۰ کیلومتر وسعت دارد، خانه ی طیف وسیعی از گیاهان و حیوانات از جمله گونه های در حال انقراض به شمار می روند.” (یونسکو)

۱۴- منطقه ی ملی تاریخی لا فورتالزا و سن ژوان در پورتوریکو (۱۹۸۳):

“بین قرن ۱۶ و ۲۰ در این نقطه ی استراتژیک از دریای کارائیب مجموعه ای از سازه های دفاعی ساخته شد تا بوسیله ی آن شهر و خلیج سن ژوان در امان بماند. این بناها نمونه ای خوب از معماری نظامی اروپایی است که در بنادر آمریکا از آنها اقتباس شده است.” (یونسکو)

۱۵- تائوس پوبلو، نیومکزیکو، آمریکا (۱۹۹۲):

“این بنای خشتی که در دره ای از انشعابات کوچک رود ریوگراند واقع شده و شامل مناطق مسکونی و قبرستان ها می شود، مظهر فرهنگ پوبلو ایندین های آریزونا و نیومکزیکو است.” (یونسکو)