preloder
چادر شهری برای کودکان مهاجر در تگزاس
۱۸ شهریور ۱۳۹۷
بزرگترین اشتباهات سازمان سیا چیست؟
۱۹ شهریور ۱۳۹۷

دو ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند

منبع خبر: آر اِف آی
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397
وزارت دادگستری آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مرداد/ ٢٠ اوت اعلام کرد، ٢ مرد ایرانی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران، در آمریکا دستگیر شده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیاینه ای اعلام کرد، «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، و «مجید قربانی» ۵۹ ساله شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا، روز ۱۸ مرداد/ ۹ اوت ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی برای یک کشور بیگانه، توسط نیروهای امنیتی آمریکا دستگیر شدند.

«جان دمرز» دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، «جسی کی لیو» دادستان ناحیه کلمبیا و «مایکل مک گاریتی»، دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی «اف.بی.آی»، روز دوشنبه ۲۰ اوت اتهامات علیه این دو مرد ایرانی را طی بیانیه‌ای فاش کردند.

به گفته «جان دمرز»، «آقایان دوستدار و قربانی از سوی حکومت جمهوری اسلامی ایران مأموریت داشتند که مخالفان سیاسی این حکومت در آمریکا را زیر نظر داشته باشند».

«مایکل مک گاریتی»، با تاکید بر این که اتهامات وارده به این دو نفر، حاکی از آن است که ایران همچنان می‌خواهد «گروهای بالقوه مخالف» را در آمریکا هدف قرار دهد، گفت: «"اف.بی.آی" به شناسایی افرادی که به نمایندگی از طرف ایران در پی فعالیت‌های غیرقانونی در خاک آمریکا هستند، ادامه می دهد».

در گزارش‌ها آمده است: «احمدرضا محمدی دوستدار»، در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعات امنیتی در خصوص نهادها و افرادی که حکومت ایران آنان را دشمن خود می‌داند، جمع آوری کند. این دو فرد ایرانی، مراکز یهودی و سازمان مجاهدین خلق را مورد هدف قرار گرفته بودند و سعی کردند که خود را به این گروه‌ها نزدیک کنند. آقای دوستدار، یک مرکز یهودیان موسوم به «خانه خباد» در شیکاگو را زیر نظر داشته و از این مرکز عکسبرداری کرده است. مجید قربانی نیز در ۲۰ سپتامبر۲۰۱۷ از تجمع مجاهدین خلق در نیویورک عکسبرداری کرده است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص آمده است: این دو مرد با یکدیگر در ارتباط بودند؛ احمدرضا محمدی دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا بازگشت و در لس‌آنجلس با مجید قربانی تماس گرفت و طی یک ملاقات ۲ هزار دلار پول نقد به او پول پرداخت کرد و ۲۸ عدد عکسی را که او از تجمع مجاهدین خلق گرفته بود دریافت کرد؛ در این عکس‌ها نام افراد شرکت کننده، ذکر شده بود. این عکس‌ها به همراه دست‌خط قربانی که در آن نوشته پول را دریافت کرده است، در چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در هنگام بازگشت به ایران پیدا شد.

بر پایه لایحه اتهامی، دفتر تحقیقات فدرال، گفت‌وگو میان این دو متهم را ضبط کرده است. در این گفتگو، احمدرضا محمدی دوستدار به مجید قربانی می‌گوید: برای جمع‌آوری این اطلاعات از تهران دستور گرفته است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: حداکثر مجازات برای اجرای مأموریت‌های اعلام نشده بسود یک قدرت خارجی ١٠ سال و حداکثر مجازات برای نقض قواعد برقرار شده بر اساس قانون اختیارات اضطراری اقتصادی، ۲۰ سال زندان است.

در این بیانیه تأکید شده است که این ۲ نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی‌گناه فرض می‌شوند.

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

در این قسمت جان گرین به شما در مورد توماس جفرسون ؛ یکی از پدران بنیان گزار آمریکا و سومین...
مطالعه
محصولات اپل هرگز ارزان نبوده اند اما هزینه بسیاری از محصولات اپل با گذشت زمان با افزایش شدیدی روبرو شده...
مطالعه
برده داری دلیل شروع جنگ داخلی آمریکا بود. با این حال برخی دانش آموزان تازه امروز در حال آموختن این...
مطالعه
در این قسمت جان گرین به شما یاد می دهد که سیاستمداران آمریکایی از کجا پیدایشان شد. در ابتدا، درست...
مطالعه
در ایالت های مختلف آمریکا، 75هزاردلار درآمد سالیانه در آمریکا پس از کسر مالیات ارزش متفاوتی دارد. در این ویدئو...
مطالعه
این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفید به 72 جاذبه گردشگری آمریکا که در آمریکا...
مطالعه
دراین قسمت جان گرین در مورد قانون اساسی آمریکا به شما درس خواهد داد. در طول جنگ انقلابی و پس...
مطالعه
به‌تازگی، یک نظرسنجی نشان داده است که وقتی مردم امریکا دربارۀ دونالد ترامپ فکر می‌کنند، اولین صفتی که به ذهنشان...
مطالعه
در این ویدئو نحوه حمل و نقل در نیویورک و علت اینکه چرا بیشتر نیویورکی ها خودروی شخصی ندارند را...
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه