پدر آمریکایی متهم به قتل همسر حامله و دخترانش شد
۱۳۹۷-۰۵-۳۰
کاریکاتوری از Gary Varvel که به موضوع وضعیت نابسامان اقتصادی و افزایش بدهی های دولت آمریکا پرداخته است.
۱۳۹۷-۰۵-۳۰

دولت دونالد ترامپ، با پشت کردن به تعهدات زیست محیطی، حمایت خود را برای بهره برداری از زغال سنگ اعلام کرد

منبع خبر: خبرگزاری فرانسوی آر اف آی
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397
دولت آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد طرحی را در دست تهیه دارد که بر اساس آن نیروگاه‌های برق استفاده کننده از زغال سنگ می‌توانند به کار خود ادامه دهند. دولت پیشین آمریکا تصمیم گرفته بود برای مبارزه با گرمایش زمین به کار این نیروگاه‌ها پایان دهد. دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی مخالفت خود را با کلیۀ تصمیماتِ حمایتی دوران باراک اوباما در زمینه حفظ محیط زیست اعلام کرده و وعده داده بود در صورت پیروزی، آنها را لغو کند.

دونالد ترامپ سه شنبه شب، ٢١ اوت/٣٠ مرداد، در یک گردهمائی انتخاباتی در ویرجینیای غربی، با اشاره به تصمیم خود برای تداوم بخشیدن به کار نیروگاه‌های زغال سنگی گفت «معدنچیان بی نظیر معادن زغال سنگ ما می‌توانند به کار خود ادامه دهند. ما قدر زغال سنگ‌های عالی ویرجینیای غربی را می‌دانیم».

تصمیم دولت ترامپ که پیش از آن کاخ سفید با انتشار اطلاعیه‌ای از آن پرده برداشته بود، به «طرح انرژی پاک» باراک اوباما پایان می‌دهد و نحوۀ مبارزه با آلودگی هوا به را ایالت‌های گوناگون واگذار می‌کند. هر چند این تصمیم، به سبب رعایت مهلت‌های قانونی و نیز اقدامات قضائی بسیار محتمل انجمن‌های دفاع از محیط زیست و حتی برخی نمایندگان کنگره به سرعت اجرا شدنی نیست، اما نگرش در این باره را بکلی تغییر می‌دهد و راه افزایش انتشار میلیون‌ها تن گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر را باز می‌کند.

آندرو ویلر، قائم مقام آژانس آمریکائی حفظ محیط زیست که نگرش وی به این حوزه با نگاه ترامپ تفاوت چندانی ندارد، در یک گفتگوی تلفنی با مطبوعات «پایان عصر اجبارهای یکسان و اداری [تحمیلی دولت] فدرال» را اعلام داشت و این تصمیم را واگذاری امور به ایالت‌ها دانست.

رهبر گروه دموکرات در سنای آمریکا، چوک شومر، در برابر اعلام کرد که با این تصمیم «هوا آلوده تر خواهد شد، و سلامت [مردم] کشور رو به وخامت خواهد گذاشت، زیرا دونالد ترامپ متحد چند گروه قدرتمند» شده است که برای تحکیم و گسترش منافع خود تلاش می‌کنند.

در حالیکه تنها یک دهه پیش نیمی از برق تولید شده در آمریکا از سوخت زغال سنگ بدست می‌آمد، این مقدار اینک تا ٣٠ درصد پائین آمده و گاز، بویژه گاز شیست و نیز انرژی حاصل از توربین‌های بادی جای آن را گرفته است.

مطالب مرتبطسایر مطالب

مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه