همسفر شراب (قسمت اول – وجه تسمیه)
۱۳۹۶-۰۶-۰۱
خاطرات یک دانشجوی محجبه در آمریکا / قسمت اول: ورود به آمریکا
۱۳۹۶-۰۶-۰۲

پیش‌درآمدی برای سفر هفته‌ی آینده‌مان به شهر بوستون: زنان مسلمان در آمریکا / قسمت اول

بسیاری از زنان مسلمان یا به محض ورود به کشورهای با آزادیِ انتخاب حجاب، یا مدتی پس از آن حجاب از سر بر می‌دارند با این توجیه که «حجاب مساله‌ای نسبی‌ست. اینجا کسی نگاهت نمی‌کند اگر بی‌حجاب باشی» و عذر دیگرشان این است که «حجاب این جا حتا می‌تواند سبب جلب توجه بیشتر شود».

مژگان عباسلو یکی از شاعران جوان و نام آشنای کشورمان است. از عباسلو تا به حال سه مجموعه به چاپ رسیده است. دو مجموعه غزل با نام‌های «مثل آوازهای عاشق تو» برنده‌ی جایزه‌ی بانوی فرهنگ در سال ۸۵ و «شاید مرا دوباره به خاطر بیاوری» برنده‌ی جایزه‌ی دوسالانه‌ی پروین اعتصامی در سال ۸۹. مجموعه‌ی شعرهای کوتاه او با نام «لب برکه‌ها» نیز منتشر شده است.

در حال حاضر یک مجموعه شعر و یک مجموعه‌ی داستانی تازه با نام «انگار خواب دیده باشم» در دست انتشار دارد که گزیده‌ای از آن را می‌توانید در وبلاگش بخوانید.

او این روزها همراه همسر و دختر کوچکش راحیل برای ادامه‌ی تحصیل در رشته پزشکی در شهر برلینگتون آمریکا زندگی می‌کند تا رزیدنت شود و برگردد. گزارشی که در ادامه می‌خوانید، به قلم مژگان عباسلو و در جواب سوالات «سایت خبری تحلیلی زنان پرس» درباره وضعیت زندگی خودش و دیگر زنان مسلمان در کشور امریکاست. در این گزارش عباسلو از وضعیت حجاب زنان مسلمان تا میزان امنیت و آزادی‌شان در این کشور نوشته است.

اول‌ها که آمده بودم اینجا، همه چیز یک جوری بود. هنوز با بوستون و شهرهای اطرافش خوب آشنا نشده بودم. وسیله نداشتم که زیاد بیرون بروم و دور و برم کمتر زن مسلمان می‌دیدم. یک بار هم که با خانواده رفته بودم به مرکز خریدِ وسطِ شهر بوستون، یک زن سیاه‌پوست کلی فحش بارم کرد که ترسیدم و نگهبان آنجا را صدا کردم. آن روز حس خیلی بدی داشتم.

کم‌کم که بیشتر از خانه بیرون رفتم و درگیر درس شدم و با همسایه‌هایمان آشنا شدم، دانستم اینجا شهر هفتاد و دو ملت است. در همسایگی ما چندین خانواده‌ی مسلمان سومالیایی و سودانی و هندی زندگی می‌کنند که بیشتر خانم‌هایشان محجبه‌اند، پوشیده در مقنعه‌های بلند که تا بالای زانوهایشان می‌رسد. در بیمارستان دانشگاه بوستون -بوستون یونیورسیتی- زنانی را با روبنده دیدم که برای دیدار با بیمارشان آمده بودند.

در بیشتر مراکز خرید شهر برلینگتون یک زن مسلمان می‌بینید که با حجاب کامل مشغول کار است. خلاصه می‌خواهم بگویم اینجا تعداد زنان مسلمان که مسائل شرعی را رعایت می‌کنند کم نیست.

از آن روزهای آغازین ورود من به آمریکا تا حال، دیگر هیچ کسی نه به من با تعجب نگریسته و نه به سبب حجابم به من توهین کرده است، در بوستون و شهرهای اطراف آن دیدن یک زن محجبه امری کاملا عادی و طبیعی به حساب می‌آید اما البته به من گفته‌اند که نوع نگرش مردم اینجا به مسلمانان و زنان با حجاب کاملا بستگی به محل زندگی دارد، مثلا هنوز در نقاط مرکزی آمریکا هستند کسانی که به عمرشان زنی با روسری ندیده‌اند و در برخی ایالت‌ها هستند افرادی که هیچ آشنایی با دین ما ندارند و هستند کسانی که در برخی ایالت‌ها مسلمانان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند مثل واقعه‌ی ناگواری که برای زن مسلمان عراقی در ایالات کالیفرنیا رخ داد و او در خانه‌ی خودش توسط نژادپرستان کشته شد. بعد از آن ماجرا بود که بسیاری از زنان آمریکایی مسیحی در حمایت ازحقوق زنان مسلمان صفحه‌ای در فیس بوک ساختند و عکس‌های با روسری خود را به نمایش گذاشتند.

خوشبختانه در شهر ما یک مرکز اسلامی وجود دارد و در برخی شهرهای اطراف اینجا هم مراکز و مساجدی هست که بیشتر البته مسلمانان سنی آنها را اداره می‌کنند. معمولا به مناسبت‌های مختلف برنامه‌هایی در آنها برپا می‌شود و مسلمانان کشورهای مختلف گرد هم می‌آیند.

ظهرهای جمعه هم نماز جمعه در بیشتر آنها برپاست. گوشت حلال هم یافت می‌شود اگرچه نه به وفور. شهرهایی مثل کمبریج که مرکز دانشگاهی دنیا محسوب می‌شود و دانشگاه‌های هاروارد، ام آی تی و … در آن قرار دارد، از تعداد محل‌های بیشتری جهت فروش محصولات لبنی و گوشتی حلال و رستوران‌های دارای غذای حلال برخوردار است.

مطالب مرتبط