اجاره ی آپارتمان به دانشجویان
۱۳۹۶-۰۶-۲۵
سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت سوم
۱۳۹۶-۰۶-۲۵

سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت دوم

در متن گذشته اشاره کردم که پرداخت مالیات در آمریکا طی دو مرحله انجام میشه و در پایان سال همه‌ی افراد، موظف به پر کردن فرم‌های خود اظهاری مالیات هستند و در این فرم‌ها بطور خلاصه اعلام میکنن که بر اساس قوانین مالیاتی، در طول سال کمتر و یا بیشتر از میزان مقرر مالیات پرداخت کردند و اگر بیشتر از میزان مقرر پرداخت کرده باشند، اون مقدار بهشون باز پرداخت میشه. همچنین اشاره کردم که یه حداقل حقوق برای درآمد سالیانه‌ی خانواده‌ها، بر اساس جمعیت خانواده تعیین میشه و اگر درآمد خانواده‌ای کمتر از اون میزان بوده باشه، دولت اون مبلغ رو بهشون پرداخت میکنه که اصطلاحا بهش میگن تکس ریترن.

لازم هست اینجا اشاره کنم که اولا تکس ریترن باعث از بین رفتن فاصله غنی و فقیر نشده، کما اینکه یکی از معضلات جامعه آمریکا، افراد بی‌‌‌‌خانمان هستند. مضافا ارائه‌ی خدمات درمانی در آمریکا بسیار گران هست که باعث میشه بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی، به هزینه‌های درمانی اختصاص پیدا کنه. در خصوص این موارد مفصل‌تر در آینده می‌نویسم.
ثانیا تصور اینکه تکس ریترن باعث شده سیستم مالیاتی آمریکا سیستم خوب و عادلانه‌ای باشه، تصوری‌ست اشتباه. کما اینکه مردم آمریکا در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ اعتراضات و راهپیمایی‌های متعددی داشتند علیه یک درصد قشر بسیار ثروتمند که با راه‌های قانونی از پرداخت مالیات فرار می‌کنند. توضیح این قسمت هم فرصت دیگه‌ای رو میطلبه.
خوانندگان محترم توجه دارند که هدف از این قبیل نوشتارها این نیست که نشون بدیم آمریکا جای خیلی خوبیه، بلکه هدف نشون دادن واقعیت هاست. شاید لازم باشه ما هم از خوبی هاشون استفاده کنیم و از بدی هاشون پرهیز. مطلبی رو که این دفعه بهش میپردازم این هست که چرا در ایران برخی افراد، بخصوص صاحبان مشاغل‌ آزاد، میتونن از پرداخت مالیات فرار کنند و آیا میشه برای جلوگیری از فرار مالیاتی طراحی کرد؟
بطور خلاصه باید بگم اگر در آمریکا افراد از پرداخت مالیات فرار کنند، از برخی خدمات بانکی محروم میشن و مضافا جریمه‌های سنگینی در انتظارشون هست. بطور مثال فرض کنید اگر کسی بخواد خونه یا ماشین بخره، نیاز به وام بانکی داره. توضیح اینکه اینجا خرید خونه و ماشین بصورت نقد تقریبا ممکن نیست و نیاز به وام بیشتر از ایرانه، بطوریکه اغلب افراد ۸۰ تا ۱۰۰ درصد قیمت خونه رو وام میگیرن. به عبارت ساده تر، آمریکایی‌ها کمتر از ایرانی‌ها پول پس انداز می‌کنند.
بانک‌ها برای اعطای وام خرید خونه دو فاکتور اصلی رو در نظر میگیرن: یک اینکه شما سابقا چقدر مالیات دادین که ازش می‌فهمند شما چقدر درآمد داشتین، دو اینکه کردیت اسکور شما چقدر هست که ازش می‌فهمند شما در گذشته چقدر مشتری خوش حسابی بودین. بنابراین بطور خلاصه افرادی که مالیات پرداخت نکنند، خودشون رو از پیشرفت اقتصادی محروم میکنن.

همون‌طور که می‌دونید، در حال حاضر یکی از مشکلات سیستم بانکی ایران، حجم انبوه وام‌های بانکی است که در سال‌های گذشته به برخی مشتری‌ها پرداخت شده و هنوز بازپرداخت نشده. به نظر شما افرادی که صدها و یا هزارها میلیارد به سیستم بانکی بدهکارند، بر اساس چه قابلیت‌هایی این وام‌های کلان رو دریافت کردند و اگر قابلیت داشتند چرا نتونستن این وام‌ها رو برگردونن؟؟!
میشه جایزه‌ها و جریمه‌های اقتصادی طراحی کرد که هم فرار مالیاتی رو ناممکن کنه و در عین حال از بروز مفاسد دیگری همچون عدم بازپرداخت وام‌های بانکی جلوگیری بشه.

مطالب مرتبط