preloder
۱۰۰ فکت تامل برانگیز و عجیب درباره ی وضعیت اخلاقی جامعه ی آمریکا
۴ شهریور ۱۳۹۶
زمانی که مهاجران به جزایر الیس آمریکا رسیدند، چه ظاهری داشتند؟
۷ شهریور ۱۳۹۶

در جستجوی راهبردهای کلان ایالات متحده

دشمنان از درون و بیرون ایالات متحده را تهدید کرده و موجب تضعیف آن می‌شوند. در این میان باید هوشیار بوده و راهبرد جامعی برای دفاع از ارزش‌های آمریکایی تعیین کنیم.


منبع: بنیاد دفاع از دموکراسی
نویسنده: Clifford D. May

نکات راهبردی:

راهبردهای ریچارد نیکسون برای برقراری ارتباط با چین، اوباما برای نزدیک شدن به جهان اسلام و سعی ایالات متحده برای ایجاد سازمان ملل اقداماتی نبودند که موجب صلح و دوستی در جهان شوند. درگیری درون و میان جوامع مختلف از زمانی که تمدن آغاز شده است، بوده و به نظر می‌رسد تا زمانی که تمدن باشد درگیری نیز باشد. به نظر می‌رسد در این میان باید خودمان را حفظ کرده و حواسمان به امنیت خودمان باشد. تنها چند موردی که ایالات متحده را تهدید می‌کنند نام می‌بریم:

1. کره شمالی توسط دیکتاتوری اداره می‌شود که هم دارای سلاح اتمی است و هم دارای موشک‌هایی که آن سلاح‌ها را به آمریکا برسانند.
2. حاکمان ایران جهاد قرون‌وسطایی را با امپراتوری فارس ترکیب کرده و علی‌رغم اینکه قول داده‌اند که وسایل تحقق نابودی آمریکا را توسعه ندهند دائماً "مرگ بر آمریکا" می‌گویند.
3. حاکمان کمونیست چین، هم آرمان‌ها منطقه‌ای و هم آرمان‌های جهانی دارند. روسیه نیز توسط سزاری انتقام‌جو اداره می‌شود که به دنبال احیای امپراتوری روسیه است.
4. در همین اثنا بازیگران غیردولتی گوناگونی که از الهیات اسلامی الهام گرفته‌اند به دنبال توطئه‌چینی برای ایالات متحده و نابودی آن از درون و بیرون هستند.

این تهدیدها اگرچه جدا از هم به نظر می‌رسند اما از درون به هم مرتبط می‌باشند. چین از کره شمالی حمایت می‌کند، روسیه از ایران. جمهوری اسلامی و کره شمالی در توسعه موشک‌ها و احتمالاً بمب اتم با یکدیگر همکاری می‌کنند. ایران نیز از گروه‌های تروریست جهادی حمایت می‌کند.

به نظر می‌رسد دیگر نیازی نیست که تهدیدهای بالقوه را نیز برشماریم. ایالات متحده آمریکا برای حفظ هدف اصلی حکومت این کشور که همان حفظ جان و آزادی آمریکایی‌ها است، نیاز به راهبردی جامع و کلان نگر دارد.

رئیس‌جمهور جرج دابلیو. بوش جنگی جهانی علیه تروریسم در سال 2001 راه انداخت اما مشخص است که این جنگ‌ها مشکل داشته‌اند. تروریسم همچنان ابزاری کاربردی در دست استفاده‌کنندگان از آن است.

اوباما هم القاعده را نابود کرد اما هیچ برنامه‌ای برای بعدازآن نداشت. از طرف دیگر قذافی هم در لیبی سرنگون شد اما رئیس‌جمهور از شورشیان غیر اسلام‌گرا حمایت نکرد. نیروهای آمریکایی را از عراق بیرون کشید و درنتیجه آن داعش به وجود آمد و به آن اجازه داده شد تا برده بگیرد و جنایت انجام دهد.

در مذاکراتش با دین‌داران ایرانی نیز به آن‌ها وعده بمب اتم را تا ده سال آینده داد. حتی در مقابل کره شمالی نیز وقتی به دنبال پیشرفت‌های جدی در مسئله بمب اتم و موشک‌ها بود، اقدامی انجام نشد و شاید جالب باشد که حتی سرمایه‌گذاری جدی درزمینه دفاعی کشور خودمان نیز انجام نداد.

خب نقشه برای ادامه راه چیست؟ فعلاً نقشه‌ای نداریم. اما مشاور امنیت ملی ترامپ، مک مستر و معاونانش با همکاری وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش، در حال آماده‌سازی نقشه‌ای برای ادامه راهبردهای ایالات متحده هستند. این‌که ترامپ این موضوع را به افرادی نظامی سپرده است موجب آسودگی خاطر است. اول به این دلیل که افراد نظامی عادت کرده‌اند که بر مأموریت خود تمرکز کرده و آن را به اتمام برسانند. دوم اینکه آن‌ها نمی‌گویند گزینه‌ی نظامی در کار نیست و درنتیجه آن مهم‌ترین قابلیت ایالات متحده را از گزینه‌ها حذف کنند.

در این موارد و تهدیدها باید تمامی کسانی که به ارزش‌های آمریکای وفادار هستند متحد باشند و نگذارند برتر پنداران سفید، مسلمان و... آمریکا را ضعیف کنند. ایوانکا ترامپ، دادستان کل ایالات متحده جف سشنز، معاون رئیس‌جمهور مایک پنس و ژنرال مک مستر بدون تعصبی اقدامات برترپنداری را محکوم کرده‌اند. بهتر است رئیس‌جمهور ترامپ نیز هرچه سریع‌تر به این قافله بپیوندد و مانع از استفاده دشمنان از این قضیه شود.

آدم باید زودباور و خوش‌بین باشد که فکر کند نزاع‌های بین جوامع به‌زودی پایان می‌پذیرد. اما باید با هماهنگی علیه افراطی‌گری اقدام کرده و برای حل مشکلات بین جوامع راهبرد سازی کنیم.[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :سایر مطالب :

عملیات پرچم دروغین یا False Flag ، به عملیات هایی گفته می شوند که بگونه ای انجام می شوند و...
مطالعه
در این ویدئو واشنگتن پست در گزارشی اقدام به بررسی وضعیت خیابان های واشنگتن دی سی پرداخته و اقدامات مسئولین...
مطالعه
قانونِ داکا چیست،‌ حامیانِ آن چه کسانی هستند، و پس از انقضای آن چه بر سرِ مهاجران خواهد آمد؟ داکا...
مطالعه
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌ فری بیکن» از ابراز تمایل واشنگتن برای...
مطالعه
سیاستِ آمریکا اخیراً سمت و سوی عجیب و غریبی به خود گرفته است. اما اینک، مرکزِ تحقیقاتیِ‌ پو (Pew Research...
مطالعه
Americas Infant Mortality Crisis مرگ نوزادان
مطالعه
حکمِ قضاییِ کالیفرنیا مبنی بر لغوِ سیاستهای استخدامی معلمان، رویکردِ آموزشیِ K-12 (مبتنی بر 12 پایه ی آموزشی) را دوباره...
مطالعه
در این مطلب ما درآمد متوسط موقعیت های شغلی مختلف در برخی از کمپانی های بزرگ و معروف آمریکا و...
مطالعه
محققانِ بخشِ پزشکیِ دانشگاهِ جانز هاپکینز می گویند که خطاهای پزشکی را می توان سومین عاملِ مرگ و میر در...
مطالعه
اقتصاد آمریکا در دولتِ ترامپ به صورتِ ثابت رشد داشته است، درست مانندِ دو سالِ آخرِ دولتِ اوباما. و ممکن...
مطالعه
پلوسی که روز جمعه با فرید زکریا برنامه ساز شبکه خبری "سی ان ان" در اندیشکده آمریکایی "شورای روابط خارجی"...
مطالعه
سناتور آمریکایی "برنی سندرز" که از نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری این کشور در انتخابات سال 2020 به شمار می رود،...
مطالعه
هنری فورد، مارک تواین، ویلا کاتر (Willa Cather)، وارِن بافِت، آبراهام لینکلن، بتی فریدن (Betty Friedan)، باب دیلن (Bob Dylan)…...
مطالعه
در ادامه گمانه‌زنی‌ها درباره ناخرسندی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از مواضع جان بولتون، «جان کریاکو» عضو پیشین سازمان اطلاعات مرکزی...
مطالعه
یک سناتور مطرح آمریکایی در یادداشتی انتقادی، به ادامه فروش انواع تسلیحات به عربستان سعودی به رغم هدف قرار گرفتن...
مطالعه
در سال‌های اخیر ورود نظام بین‌الملل به دوران گذار از جهان تک‌قطبی تحت رهبری ایالات متحده به جهانی چندقطبی و...
مطالعه
در هفته های گذشته اشخاص متفاوتی خودرا نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 اعلام کرده اند. در این...
مطالعه
انرژی زمین گرمایی از گرمای طبیعی زیر سطح زمین برای گرم کردن آب استفاده می کند دانشمندان آمریکایی در پی...
مطالعه
در این ویدئو توسط TIME منتشر شده صحبت های زاکربرگ مالک تحول در فیسبوک فیسبوک و اینستاگرام در مورد تغییر...
مطالعه
در این ویدئو گزارشی از TIME مشاهده می کنید از ماجرای دستگیری دانش آموز 11 ساله در مدرسه ای در...
مطالعه