بلومبرگ: ترامپ مذهب را به‌جای دموکراسی، بنیان تمدن غرب معرفی کرد
۱۳۹۶-۰۵-۱۹
اندیشکده فارین اَفِرز: سیاست خارجی آمریکا کشور را دو نیمه کرده است
۱۳۹۶-۰۵-۱۹

شش ماه پس از ترامپ، میراث اوباما هنوز دست نخورده است

منبع: پولیتیکو

نشریه پولیتیکو (POLITICO) امروز جمعه ۳۰ تیرماه در سرمقاله‌ای پیرامون گذشت شش ماه از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ می‌نویسد برخلاف انتظار حتی خود اوباما، میراث ۸ سال ریاست‌جمهوری او هنوز تا حد زیادی دست نخورده باقیمانده است.

در این سرمقاله آمده است: «از موضوع بیمه درمانی گرفته تا معامله هسته‌ای با ایران، شش ماه پس از آنکه ترامپ قصد پاره کردن آنها را داشت میراث باراک اوباما و سیاست‌های او به جای خود باقی مانده است. سرسختی میراث اوباما حتی فراتر از انتظار مقامات دولت او می‌باشد.

ترامپ البته مواضع نمادینی را در مقابله و تلاش برای نابودی میراث اوباما گرفته است اما هنوز نتوانسته است به‌طور کامل آنها را از بین ببرد.

به‌طور مثال، در همین هفته جاری، او بار دیگر پای‌بندی ایران به مفاد قرارداد هسته‌ای را که دولت اوباما به دست آورده بود تأیید کرد. اگرچه اکنون دولت ترامپ تحریم‌های جدیدی را بر علیه جمهوری اسلامی به خاطر ادامه آزمایش‌های موشکی و رفتار خرابکارانه و نقض حقوق بشر مردم ایران اعمال کرده است.

در سنای آمریکا نیز قانون‌گذاران در تلاش بوده‌اند که به نوعی موافقت عمومی در مورد باطل کردن برنامه بیمه درمانی ملی ' اوباماکر' (Obamacare) برسند، اما تاکنون هنوز هیچ تغییری در آن داده نشده است. حتی آنجایی که ترامپ ضربه بزرگی به میراث اوباما زده است، مانند بیرون آمدن از همکاری اقتصادی ترانس پاسیفیک (Trans Pacific)، کنگره آمریکا هرگز آن را تأیید نکرده است.

در مورد گسترش روابط دیپلماتیک با کوبا هم علیرغم مخالفت‌های لفظی ترامپ، در متن توافقنامه دولت ترامپ با آن کشور هیچ‌گونه تغییری رخ نداده است.

ریچارد بلومنتال (Richard Blumenthal) از حزب دموکرات آمریکا می‌گوید: «تا امروز به نظر می‌رسد امضای اوباما در همه قراردادها و موافقتنامه‌هایش با دنیای خارج دست نخورده و زنده باقیمانده‌اند.»

گزارشی از ایران اینترنشنال

[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :سایر مطالب :

مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
CHARLOTTESVILLERACE AND TERROR
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه