دولت پنهان در آمریکا در جنگ با سیاست خارجی ترامپ است
۱۳۹۶-۰۵-۱۵
منشاء آشوب‌های امروز خاورمیانه، سیاست‌های اوباماست
۱۳۹۶-۰۵-۱۵

سیاست ترامپ تاریخ خاورمیانه را دگرگون می کند

منبع: روزنامه واشنگتن اگزامینر

روزنامه واشنگتن اگزامینر امروزجمعه ۵ خرداد در مقاله‌ای درباره سیاست جدید دولت ترامپ در خاورمیانه می‌نویسد نتایج این سیاست ها، تاریخِ این منطقه را دگرگون خواهد کرد
. اگزامینر می‌نویسد: «ترامپ گام در جای پای آیزنهاور گذاشته است. سفر موفقیت‌آمیز او به خاورمیانه به احتمال بسیار به عنوان نقطه عطفی به یاد خواهد ماند که از زمان آغاز آن سیاست خارجی آمریکا دچار یک تحول و سپس توازن قوا در خاورمیانه به حالت تعادل بازمی گردد.
در طول هشت سال گذشته برخی از رژیم‌های شکست خورده ، منطقه را به خاک و خون کشیده‌اند و بر روی تل خاکستر جنگ‌های داخلی آنها یک ایران مهاجم و جنگ‌طلب برنامه و بلندپروازی‌های توسعه‌طلبانه خود را از خلیج فارس تا دریای مدیترانه را به پیش برده است.
آن روزهایی که خاورمیانه در حال گذار به آینده جدیدی بود، پرزیدنت باراک اوباما کناری ایستاد و به کشورهای عرب نصیحت کرد که منطقه را با ایران شریک شوند.
تنها زمان کوتاهی پس از خروج اوباما از صحنه، اکنون ترامپ می‌گوید که حکومت جمهوری اسلامی نقش اول را در ناآرامی‌های منطقه دارد و آمریکا از این پس در کنار متحدان خود باقی خواهد ماند.
خاورمیانه امروز همان شرایط دهه ۱۹۵۰ میلادی را دارد. دورانی که کشورهای آن دچار یک از هم گسیختگی ژئوپولیتیکی هستند و آمریکا در سرگردانی در مقابل این تحولات به‌سر می‌برد.
اما پشتیبانی صریح نظامی آمریکا از متحدین خود در منطقه، جمهوری اسلامی را متزلزل کرده است. البته ترامپ هیچگاه اعتبار و پشتیبانی لازم را از طبقات روشنفکری و لیبرال آمریکا در مخالفت‌های هیستریک آنها با هر کاری که ترامپ انجام می‌دهد دریافت نخواهد کرد. رسانه‌های حامی دموکرات‌ها هم در مقابل او مقاومت خواهند کرد.
اما دکترین ترامپ پیرو دکترین آیزنهاور است، دکترینی که به ترمیم سیاست آمریکا در خاورمیانه ختم خواهد شد».
گزارشی از ایران اینترنشنال

[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :سایر مطالب :

مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
CHARLOTTESVILLERACE AND TERROR
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه