ایران در برابر یک اخطار- اقدام بعدی چه خواهد بود؟
۱۳۹۶-۰۵-۱۸
سوریه: قدرت پنهان ایران
۱۳۹۶-۰۵-۱۸

اهداف و استراتژی پروژه‌ی قدرت ایران

نویسنده‌ی این گزارش ادعا دارد که توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 نتیجه‌ی چندانی در رابطه با تغییر رفتار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران نداشته است و جمهوری اسلامی ایران همچنان سیاست‌های بی‌ثبات کننده‌ی منطقه‌ای خود را پیش‌گرفته است.

نویسنده: فریده فرحی

منبع: مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل

تاریخ انتشار: 21 آپریل 2017

موضوع: اهداف مربوط به طرح قدرت ایران

خلاصه مقاله:

فریده فرحی در این گزارش با عنوان " اهداف و استراتژی پروژه‌ی قدرت ایران" به بررسی استراتژی و اهداف طرح قدرت ایران پس‌ازانقلاب اسلامی پرداخته و نشان می‌دهد که برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در قالب این طرح چه جایگاهی می‌تواند داشته باشد.

درواقع نویسنده در پی این است که نشان دهد توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای عضو شورای امنیت و تعهدات ایران نسبت به آن را باید در یک چارچوب کلی‌تر تحت عنوان طرح قدرت ایران مورد کنکاش قرارداد تا از این طریق بتوان نگرشی واقع‌بینانه‌تر را نسبت به مسئله‌ی هسته‌ای ایران و رفتار ایران در این زمینه داشت.

تحلیل ارائه‌شده:

نویسنده‌ی این گزارش ادعا دارد که توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 نتیجه‌ی چندانی در رابطه با تغییر رفتار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران نداشته است و جمهوری اسلامی ایران همچنان سیاست‌های بی‌ثبات کننده‌ی منطقه‌ای خود را پیش‌گرفته است.لذا با توجه به وضعیت مذکور پیرامون سیاست ایران بعد از توافق هسته‌ای سؤال نویسنده این است که چرا ایران علیرغم مذاکره و دستیابی به توافق هسته‌ای با غرب همچنان سیاست‌های قبلی خود را ادامه داده است و برنامه‌ی جامع اقدام مشترک نتوانسته است مانع از سیاست‌های خصمانه‌ی ایران شود.

پاسخ فرحی به این سؤال این است که ایران پس‌ازانقلاب اسلامی ایران دارای یک طرح یا پروژه‌ی قدرت بوده است و این طرح نیز دارای ویژگی‌ها و خصوصیاتی است و درواقع ویژگی‌های مربوط به این طرح بوده است که باعث شده ایران همچنان رفتار خود را در منطقه ادامه دهد و برجام نتوانسته است ایران را از اتخاذ چنین سیاست‌هایی بازدارد.

طرح و پروژه‌ی قدرت ایران ازنظر نویسنده مبتنی بر دو مؤلفه‌ی اساسی است که به تمایلات منطقه‌ای ایران و سیاست‌های این کشور شکل داده است:یکی تقلای ایران برای تبدیل‌شدن به قدرت برتر منطقه‌ای و احیای نفوذ و نقشی که ایران در طول تاریخ خود در دنیا داشته است. دوم حفظ استقلال و حاکمیت ایران و همچنین آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران. این مؤلفه درواقع یک چارچوب ایدئولوژیک را برای تصمیم سازی سیاست خارجی ایران به وجود آورده است.

نتیجه‌ی ارائه‌شده:
لذا ازنظر نویسنده با توجه به این طرح کلان قدرت که ایران برای خود شکل داده است نرمش قهرمانانه و توافق هسته‌ای نمی‌توانند ایران را از این طرح بازدارد و ایران همچنان در پی سیاست‌های قبلی خود در سطح منطقه و جهان است.

[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
CHARLOTTESVILLERACE AND TERROR
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه