سایه بلند قدرت سایبری ایران بر سر غرب
۲ شهریور ۱۳۹۵
در مسئله چگونگی استفاده پلیس ایالات متحده از زور، نابرابری های نژادی گسترده ای وجود دارد
۶ شهریور ۱۳۹۵

پرونده تیراندازی و خشونت پلیس در ایالات متحده : 9 چیز که در مورد این موضوع لازم است بدانید

نوشته شده توسط : ژرمنی لوپز (German Lopez)

پلیس آمریکا در مقایسه با همتایان خود در کشورهای دیگر به افراد بیشتری شلیک کرده و آنها را به قتل می رساند

بر اساس اطلاعات محدودی که از FBI بدست آمده، افسران پلیس در ایالات متحده سالانه به صدها نفر شلیک کرده و آنها را به قتل می رسانند – این آمار بسیار بیشتر از آمار کشورهای توسعه یافته ای مانند بریتانیا، ژاپن و آلمان است که آمار قتل های افسران پلیس آنها در یک سال ممکن است به بیش از دوازده نفر نرسد و حتی ممکن است صفر باشد.
پایگاه اینترنتی Economist تفاوت عمده مرگ های افراد بر اثر شلیک پلیس در ایالات متحده، بریتانیا، ژاپن و آلمان در یک سال را به صورت نمودار بیان کرده است:
یکی از دلایل این اختلاف عمده این است که جرایم خشونت آمیز در ایالات متحده رایج تر است، به طوری که این مسئله پلیس را در شرایطی قرار می دهد که مجبور می شود از خشونت بیشتری استفاده کند. همان طور که اطلاعات سازمان توسعه و همکاری های مشترک اقتصادی نشان می دهد، میزان جرایم منجر به قتل در دهه 2000 در آمریکا بیش از سه برابر میزان قتل ها در کانادا، چهار برابر بریتانیا و بیش از 10 برابر آلمان است.
اما چرا میزان جرایم خشونت آمیز در ایالات متحده نسبت به دیگر کشورها بسیار بیشتر است؟ یکی از دلایل آن این است که احتمال داشتن اسلحه در بین آمریکایی ها بسیار بیشتر از افراد سایر نقاط جهان است. این بدین معناست که نه تنها مواجه بین پلیس و شهروندان می تواند خشونت آمیز باشد بلکه احتمال برخوردهای خشن و مرگبار بین شهروندان نیز بسیار زیاد است. تحقیقات نشان می دهد که: اسلحه بیشتر به خشونت مسلحانه بیشتر منجر می شود. نتایج یک تحقیق نشان می دهد که هر 10 درصد افزایش در مالکیت سلاح گرم به کشته شدن 10 پلیس بیشتر در طول یک دوره 15 ساله در سطح کشور منجر شده است.
بر طبق اطلاعات آماری جمع آوری شده توسط سیمون راجرز برای پایگاه اینترنتی گاردین، در سال 2007 در ایالات متحده به ازای هر 100 نفر 88.8 اسلحه وجود داشته است – در صورتی که آمار نزدیک ترین کشور به آمریکا مربوط به کشور یمن است که دارای 54.8 اسلحه به ازای هر 100 نفر است. Phillybdizzle، کاربر سایت Reddit، این داده ها را بر روی یک نقشه پیاده کرده است، به طوری که رتبه بالای ایالات متحده در زمینه مالکیت اسلحه را در مقایسه با سایر کشورهای جهان نشان می دهد.
این مسئله نتیجه تصمیمات فرهنگی و سیاسی اتخاذ شده توسط ایالات متحده است که دسترسی به سلاح گرم در آمریکا را نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار آسان تر کرده است. این موضوع برای افسران پلیس آمریکایی بدین معناست که آنها نه تنها با سلاح های بیشتر مواجه خواهند شد بلکه آنها انتظار دارند با افراد مسلح بیشتری مواجه شوند و این باعث می شود که احتمال پیش بینی تهدید توسط آنها و استفاده از خشونت منجر به مرگ افزایش یابد.
اما برخوردهای مرگبار پلیس در طول چند سال اخیر انتقادات زیادی را در پی داشته است، دلیل آن این است که پلیس به افراد غیر مسلح و مردان و پسران سیاه پوست بی گناه شلیک کرده و آنها را به قتل رسانده است، این اقدامات بر نابرابری های نژادی نگران کننده در چگونگی استفاده پلیس از زور تاکید می کند. از نظر منتقدان دستگاه اجرای قانون، این نابرابری ها نشان دهنده این است که صرفاً آمار بالاتر مالکیت سلاح و جرایم خشونت آمیز نمی تواند میزان بالای شلیک های پلیس در ایالات متحده را توجیه کند. شاید این استانداردهای قانونی نه چندان سخت گیرانه است که به پلیس ها اجازه می دهد تا بکارگیری خشونت مرگبار در برابر مظنونین بدون خطر را توجیه کند و در برخی مواقع به دلیل همه گیر بودن تعصبات نژادی در نظام عدالت کیفری آمریکا، پلیس ها احساس می کنند که یک اقلیت نژادی می تواند تهدید آمیز باشد.