ره میخانه و مسجد کدام است
۳۱ مرداد ۱۳۹۵
نگرانی آمریکا از انتقال سلاح‌های پیشرفته چینی به ایران
۲ شهریور ۱۳۹۵

سایه بلند قدرت سایبری ایران بر سر غرب +دانلود

ایران هم برای اتحادیه اروپا و هم ترکیه جایگزین خوبی برای تامین انرژی به حساب می‌آید و نیازمند سرمایه‌گذاری اروپائیان است تا فوایدِ اقتصادی حاصل از معامله هسته‌ای را بدست آورد.
مرکز پیشرفت آمریکا (Center For American Progress) در گزارشی تحت عنوان «روابط ترکیه و ایران: چشم‌اندازی بلندمدت» به مناسبات ترکیه و ایران به قلم دو کارشناس ترکیه‌ای پرداخته است. مشرق صرفا به جهت آشنایی مخاطبان با دیدگاه‌های کارشناسان اندیشکده‌های جهان این گزارش را منتشر کرده و محتوای آن را تایید نمی‌کند.

این اندیشکده در ابتدا می‌نویسد: «رقابت ژئواستراتژیک بین این دو قدرت منطقه‌ای (ایران و ترکیه) از ریشه‌های تاریخی عمیقی برخوردار بوده و به همین دلایل، ارزیابی روابط ترکیه و ایران نیازمند فمهی وسیع‌تر از آنچه که تحلیل‌های رایج معمول ارائه می‌دهند، است».

این گزارش ادامه داد: «دلایل محکمی هم برای آنکارا و هم تهران وجود دارد تا دست به کاوش برای یافتن فرصت‌هایی جهت تنش‌زدایی و نیز راه‌های ممکن برای همکاری بزنند».

مرکز پیشرفت آمریکا با بیان این‌که بحران سوریه، ایران و ترکیه را در برابر هم قرار داده و به چالش کشانده، اما معتقد است چه از طریق بن‌بست کنونی یا پس از برخی حل و فصل‌های آتی، دو کشور چالش‌های مشترکی را داشته و خواهند داشت.

این اندیشکده در ادامه اظهار می‌کند که با در نظر گرفتن برخی اقدامات آتی در رابطه با مناسبات ایران و ترکیه، مهم است تا پارامترهایی برای همکاری تنظیم شود تا بتوان به چالش‌ها پرداخته شود؛ این گزارش چالش‌ها را این‌گونه شرح می‌دهد:

«یکم: تجزیه‌طلبی کردها یک احتمال واقعی هم در سوریه و هم عراق است و تهدیدی دورتر ــ یا دقیق‌تر تفرقه‌افکنانه ــ در ترکیه و ایران. دولت اقلیم کردستان در عراق از حمایت شدید آمریکا برخوردار است و با ایده استقلال همچنان دلبری می‌کند. مبارزان کردیِ سوریه، خودمختاری موجود را با کمک مردم عادی بنا کرده و از حمایت نظامی آمریکا و روسیه برخوردارند، هرچند که احتمالا به محض شکست داعش، خشکیده شود.
در ترکیه، "پ‌ک‌ک" کمپین ترور خود علیه دولت ترکیه را از سر گرفته است. ایران به دقت این تحولات را تحت نظر دارد و از اقلیت کردهای خود نگران است و خوب می‌داند که "پ‌ک‌ک" بدنبال سرنگونی نظم حکومتی کنونی هم در ترکیه و هم ایران است. در واقع، تهدید دائمی "پ‌ک‌ک" و شعبه‌های آن برای اتحاد ملی ایران مجددا در تازه‌ترین درگیری‌های شمال غرب ایران خود را نشان داده است.

دوم: تلاش‌های روسیه برای گرفتن جای آمریکا از طریق فعالیت نظامی در سوریه و تا حد کمتری در عراق، رقیبی میان‌مدت تا بلندمدت برای اهداف منطقه‌ای هم ترکیه و هم ایران به حساب می‌آید. روسیه قبلا اقداماتی را انجام داده است تا با تلاش‌های ترکیه و ایران برای تاثیرگذاری در قفقاز و آسیای مرکزی مقابله کند.

علاوه بر این، سروصداهای اخیر در نزاع آذری‌ـ‌ارمنی خطر از بین بردن طرح‌های منطقه‌ای ترکیه را به همراه دارد،‌ از جمله خطوط انرژی، و نیز توازن داخلی ایران با اقلیت بزرگ آذری خود را. بنابراین، جدای از نگرانی‌های کوتاه‌مدت در مورد آینده قفقاز، ایران احتمالا خود را در جایگاهی همانند ترکیه می‌بیند، با بعضی منافع منطقه‌ای که روسیه رقیب آن است و در نهایت مجبور به تعامل با مسکو شده است».

اندیشکده آمریکایی بعد از بیان چالش‌ها سپس در رابطه با مبارزه با تروریسم ایران و ترکیه می‌نویسد: «خط سیرِ مسئولیت‌دارتر برای ایران و ترکیه مبارزه با تروریسم به عنوان یک استراتژی وسیع‌تر خواهد بود ــ جدای از هم‌ترازی فرقه‌گرایانه آن ــ و نیز تلاش در احترام گذاشتن به توازن سنی‌شیعی در منطقه.

این امر می‌تواند به ثبات‌سازی یک منطقه در حال فروپاشی کمک کند. با این حال بسیار بعید است که هر دو کشور ادعاهای خود را در رقابت ژئواستراتژیک وسیع‌تر کنار بگذارند. در واقع، حرکات ترکیه در تعمیق روابط با عربستان و اخیرا ایجاد روابط حسنه با اسرائیل ممکن است هر گونه زمینه همکاریِ باقیمانده با ایران را از بین ببرد».

این گزارش در ادامه معتقد است ترکیه و ایران بنا به دلایل مختلفی مانند هجوم آوارگان در مورد ترکیه و انزوای اقتصادی در مورد ایران، در پی اروپا به عنوان شریکی برای غلبه بر مشکلات خاص خود هستند: «پیشرفت در این حوزه‌ها می‌تواند راه را برای همکاری‌های بیشتر هموار کند، به شرطی که اتحادیه اروپا با چشم‌اندازی استراتژیک پا به عرصه بگذارد تا از هر دو کشور علیه آنچه کمک گیرد که آن را تهدید دوقلوی ترویسم و مهاجرت می‌داند. در این راستا، معامله ترکیه و اتحادیه اروپا با حمایت ترکیه و ایران در سوریه می‌تواند ضمن پرداختن به تهدیدات موردنظر اتحادیه اروپا، اثرات بشردوستانه مثبتی داشته باشد و نهایتا به نگهداری مردم سوریه در خود سوریه کمک کند».

مرکز پیشرفت آمریکا در پایان ایران را جایگزین خوبی برای تامین انرژی اتحادیه اروپا و هم ترکیه می‌داند که محتاج سرمایه‌گذاری اروپائیان است تا بتواند دست به کسب فوایدِ اقتصادی حاصل از معامله هسته‌ای بزند: «با توجه به این که هم ترکیه و هم ایران نیازمند روش‌های جایگزین جهت رشد اقتصادی هستند، ترکیه خواستار تسهیل انتقال گاز ایران به بازارهای غربی بوده است و این فرصت اقتصادی را در این می‌بیند که به ایران کمک کند تا بر اثرات مخرب تحریم‌های بین‌المللی غلبه کند».

[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

در فرودگاه جان اف کندی نیویورک در هر ساعت 100 بسته شامل مواد غیرمجاز مصادره می شوند فرودگاه های آمریکا...
مطالعه
مطالعه
مرگ جفری اپستاین، سرمایه گذار آمریکایی در زندانی فدرال در نیویورک هفته گذشته جنجال زیادی در آمریکا و بسیاری دیگر...
مطالعه
در این مطلب نیت کوهن نویسنده نشریه نیویورک تایمز به بیان تعداد احتمالی آراء در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خبر داد...
مطالعه
در این مطلب جان الن نویسنده واشنگتن پست به تروریسم ناسیونالیسم سفید درآمریکا پرداخته است که بیان می کند ما...
مطالعه
مجموعه آموزشی تاریخ آمریکا | در این قسمت جان گرین در مورد جنگ میان مکزیک و آمریکا در اواخر دهه...
مطالعه
در این مطلب نویسنده نشریه نیویورک تایمز از احتمال اینکه جنگ تجاری آمریکا و چین جهان را به سمت خطرناکی...
مطالعه
در یاهو مطلبی منتشر شده است که به روابط جفری اپستین با افراد پرقدرت و ثروتمند در آمریکا می پردازد...
مطالعه
انتخابات 2020 آمریکا بحثی که این روزها در محافل سیاسی آمریکا مطرح می شود این است که چه کسی بعنوان...
مطالعه
وضعیت پناهجویان در آمریکا در این ویدئو دختر بچه 12 ساله مهاجر در مصاحبه با گزارشگر TIME از شرایط مراکز...
مطالعه
پذیرش دانشگاه های آمریکا دستگاه قضایی آمریکا 50 نفر را به دست داشتن در پرونده رسوایی در پذیرش دانشگاه های...
مطالعه
برخورد پلیس آمریکا با سیاهپوستان در این ویدئو گزارش abc از دستگیری دوقلوهای 11 ساله سیاهپوست توسط پلیس میشیگان آمریکا...
مطالعه
شرایط جوی آمریکا موج گرما ممکن است بر حدود ۲۰۰ میلیون نفر در شهرهای بزرگی مثل نیویورک، واشنگتن و بوستون...
مطالعه
دراکسیوس خبری از نا امیدی ترامپ از سرنگونی مادورو زده شده است که به واسطه این امر ترامپ به مقام‌های...
مطالعه
در این مطلب نشریه فارین پالیسی به نتیجه عملکرد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا پرداخته است که باعث حساب نشدن...
مطالعه
برخورد پلیس آمریکا با دختران | در این ویدئو برخورد پلیس مریلند با دختر 15 ساله دوچرخه سوار پس از...
مطالعه
روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: رفع توقیف تانکر گریس 1 نشان داد که آمریکا در همراه کردن متحدان...
مطالعه
نشریه نیویورکر در بخشی از یک گزارش مفصل درباره «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا به پدیدار شدن نشانه‌هایی از اختلاف...
مطالعه
نيل هاو و ويليام استراوس با تکیه بر مفاهيمي كه پيش‌تر در دو كتابِ نسل‌ها (Generations ) و نسلِ سيزدهم...
مطالعه
اپل در گزارشی جدید ادعا کرد که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در ایجاد ۲/۴ میلیون شغل در آمریکا تأثیر دارد....
مطالعه