جایی برای جویندگان حقیقت

در ایامی که ذهن عموم شهروندان ایرانی به نوعی با آمریکا و مسایل مرتبط با این کشور درگیرشده است ، خواه از دانشجویی که قصد ادامه ی تحصیل به آمریکا دارد و یا از شهروندی که قصد مهاجرت به این کشور را دارد و یا شهروندی که پیگیر آخرین اخبار مرتبط با مسایل فی مابین ایران و آمریکاست و یا فعال اقتصادی که اخبار مربوط به برجام و تحریم ها را با دقت دنبال می کند و یا نخبگانی که در حال رصد آخرین اخبار و تحولات علمی ، سیاسی ، اجتماعی کشورهای جهان خصوصا آمریکا هستند ، حقایق آمریکا تلاش می کند تا مرجعی کامل و جامع باشد برای پاسخگویی به کلیه سوالات و نیازهای اطلاعاتی عموم ایرانیان در خصوص آمریکا و مسایل آمریکا .

ما تلاش می کنیم ورای نگاه ها و رویکردهای سیاسی حاکم بر رسانه های رسمی ایران ، روایتی بدون سوگیری از آمریکا داشته باشیم . هرچند در عرصه ی رسانه این امر بسیار دشوار است اما ما تمام تلاشمان را میکنیم تا آمریکا و مسایلش را همانگونه که هست و همانگونه که شهروندان آمریکایی و ساکنان این کشور مشاهده می کنند، به مخاطبان فارسی زبان نشان دهیم .

حقایق آمریکا تلاش می کند تا خود را از فضای سیاسی رسانه های داخل ایران ناظر بر مسایل آمریکا جداکرده و به مانند ناظری در درون جامعه ی آمریکا ، اوضاع و مسایل داخلی این کشور را بازنمایی کند .

روش و رویکرد ما

برای تحقق این هدف چیست ؟

در وبسایت حقایق آمریکا بصورت کلی تلاش می کنیم تا حداکثر مطالب و محتوی خود را از مطالب منتشر شده در رسانه ها و منابع آمریکایی تامین کنیم و در مقابل تلاش می کنیم انتشار روایت ها و تحلیل های بعضا سیاسی با منشاء داخل ایران را به حداقل برسانیم.

به اعتقاد ما بهترین روایت کنندگان وضعیت و شرایط آمریکا ، خود آمریکاییان و ساکنان این کشور هستند .

ما برای شناخت آمریکا ، از هر گونه دیتا و اطلاعاتی که به هر نحو کمک می کند تا دانش و اطلاعات ما نسبت به کشور آمریکا ، آمریکاییان و حکومت این کشور افزایش یابد و به تصویر واقعی تر و کامل تری از این کشور دست یابیم ، بهره می گیریم .

اطلاعات ارائه شده در این وبسایت شامل طیف متنوعی از اطلاعات مستند

و مبتنی بر فکت ، مقالات ، تحلیل ها گزارشات رسمی ، اینفوگرافی ها ، نتایج نظرسنجی ها و افکارسنجی ها ، اخبار و رویدادهای آمریکا ، کتاب ها ، تولیدات رسانه ای این کشور اعم از مجلات ، روزنامه ها و فیلم های و ویدیوهای تولید شده و منشر شده در این کشوراست.

در کنار این موارد ما تلاش می کنیم جهت تکمیل اطلاعات فوق ، از روایت ها ، مشاهدات و تجربیات ایرانیان ساکن آمریکا از زندگی روزمره در این کشور را در این سایت بازتاب دهیم .

آیا حقایق آمریکا بدنبال سیاه نمایی وضعیت آمریکاست ؟

حقایق آمریکا بدنبال واقعی کردن نگاه و ادراک جامعه ی ایرانی نسبت به آمریکاست .
مطالعات ما نشان می دهد ، هم اکنون ما با 2 آمریکای متفاوت روبرو هستیم .
1- آمریکایی که در فضای خارج از مرزهای آمریکا توسط رسانه های برون مرزی آمریکا برای شهروندان غیرآمریکایی تصویر می شود
2- آمریکایی که در فضای داخل مرزهای آمریکا توسط رسانه های داخلی آمریکا برای شهروندان آمریکایی تصویر می شود .

میان این 2 آمریکا تفاوت های بسیاری وجود دارد . بسیاری از تصاویر و گزارش ها و اخبار داخل آمریکا اساساً برای شهروندان سایر ملل پوشش داده نمی شوند و تصویر و درک ملت ها از آمریکا ، منحصر به تصویری است که در فیلم ها و سریال های آمریکایی و اخبار شبکه های تلویزیونی مشاهده
می کنند. بسیاری از شهروندان ایرانی شناخت و ادرکشان از آمریکا به همان آمریکای شماره ی 1 برمی گردد که طبیعتا شناخت کاملی نیست . در نتیجه ما در این وبسایت بر بازنمایی آن بخشی از تصاویر ، روایت ها ، گزارش ها و اخبار رسانه های آمریکا تمرکز می کنیم که مختص فضای داخل آمریکا بوده و کمتر در فضای رسانه ای ایران بازنمایی و دیده می شود .

قطعا این به معنای سیاه نمایی از وضعیت آمریکا نیست ، بلکه به معنای نمایش واقعیت هایی از آمریکاست که کمتر دیده شده و یا تاکنون اصلاً دیده نشده است.


منابع مالی و حامیان این وبسایت ؟

این پروژه توسط گروهی از فعالان رسانه ای مردم نهاد و تحت پروژه ی مشترک گروه رسانه ای وارثین و گروه پژوهشی غرب پژوهان با هدف اطلاع رسانی رایگان و غیرانتفاعی برای عموم مردم راه اندازی شده و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و عمومی ندارد . بنا به رسالتی که ما برای این وبسایت تعریف کرده ایم ( دسترس پذیری رایگان اطلاعات برای همه ی آحاد ایرانیان و فارسی زبانان ) ، عملاً تنها راه تأمین مالی این پروژه ، دریافت کمک های مالی از علاقه مندان به این حوزه مطالب است .

هر چند در ابتدای راه اندازی این پروژه تصور بر این بود که بتوانیم از علاقه مندان به اینگونه مباحث و شعارمداران و مدعیان حوزه مسایل آمریکا ،
جذب اعتبار داشته باشیم و بر اساس این براورد تیم وبسایت پلن جامعی برای بازنمایی کامل محتوی و تولیدات رسانه ای آمریکا طراحی کرده بود ، اما گذر زمان نشان داد این براورد ، براورد درست و دقیقی نبود و علی رغم اینکه شاهد کمک های مردمی اندک ولی با ارزش و پربرکتی بوده ایم ، اما تاکنون موفق به یافتن حامی مالی پایدار و قابل اتکایی برای این پروژه نشدیم . از این رو هم اکنون این وبسایت با حداقل بودجه ی ممکن و بصورت یک پروژه ی داوطلبانه در حال فعالیت بوده و به این دلیل متاسفانه در برخی از بخش های وبسایت شاهد توقف بارگزاری مطلب هستیم .

تماس با ما