عملیات‌های عمده برون‌مرزی ارتش آمریکا
۱۳۹۶-۱۲-۲۰
برده‌داری در آمریکا
۱۳۹۶-۱۲-۲۰

پنج نکته در مورد نظام حکومتی در آمریکا

منبع : کانال تلگرامی K1 in USA
1. رئیس جمهور در امریکا یک معاون دارد که به آن Vice President می‌گویند، اطلاق لفظ "معاون اول"  به این مقام صحیح نیست و همان عبارت "معاون رئیس جمهور امریکا" کفایت می‌کند.

2. شاخه‌ی قانون‌گذاری حکومت امریکا (یا همان قوه مقننه) با نام کنگره‌ی ایالات متحده امریکا شناخته می‌شود که شامل دو مجلس است: نمایندگان و سنا.

3. از منظر توزیع وزنی نمایندگان منتخب، مجلس نمایندگان امریکا چیزی شبیه مجلس شورای اسلامی در ایران است؛ یعنی هر ایالتی (تقریبا) به نسبت جمعیتش، در مجلس نمایندگان عضو دارد. مثلا کالیفرنیا با نزدیک به ۴۰ میلیون جمعیت بیشترین تعداد نماینده را در مجلس نمایندگان به خود اختصاص داده است (۵۳ نماینده)، و چند ایالت با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر، فقط ۱ نماینده در مجلس نمایندگان امریکا دارند. کل تعداد اعضای مجلس نمایندگان ۴۳۵ نفر است. سخنگوی مجلس نمایندگان (آنچیزی که ما به اشتباه در کشورمان رئیس قوه مقننه مینامیم) از طرف حزبی که اکثریت کرسی ها را بدست آورده تعیین میشود.

4. سنای امریکا دارای توزیع وزنی یکسان بین ایالت های امریکاست به این معنی که هر ایالت دو سناتور در سنای امریکا دارد. یعنی تفاوتی بین تعداد سناتورهای منتخب ایالتی با بیش از ۳۰ میلیون جمعیت و ایالتی با حدود یک میلیون جمعیت نیست! با توجه به اینکه امریکا دارای ۵۰ ایالت است در مجموع ۱۰۰ سناتور داریم. هرچند معاون رئیس جمهور، رئیس سنا به حساب می آید (بدون داشتن حق رای) اما عملا جلسات مجلس سنا را او نمی‌گرداند مگر در موارد بسیار نادر که حضور او تاثیر گذار باشد. مثلا اگر رای گیری طرحی ۵۰-۵۰ شود، نظر او تعیین کننده خواهد بود یا مثلا در هنگام سخنرانی سالیانه رئیس جمهور در کنگره، او در کنار سخنگوی مجلس نمانیدگان، پشت سر رئیس جمهور مینشیند. در حالت عادی، سنا را رئیس موقت president pro tempore  اداره می‌کند که از طرف حزبی که اکثریت کرسی‌ها را به دست آورده، تعیین می‌شود.

5. معاون رئیس جمهور هرچند نقش مهمی در ظاهر بازی نمی‌کند اما دارای نقش حیاتی در مواقع حساس است، به همین خاطر با رای مردم انتخاب می‌شود (منظور همان سیستم مجمع گزینندگان یا آرای الکترال در امریکاست)؛ یعنی عملا مردم در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، هم برای پست ریاست جمهوری و هم برای پست معاونت ریاست جمهوری رای می‌دهند. اگر رئیس جمهور به هر دلیلی (مرگ، ناتوانی جسمی و روانی، استعفا، و یا استیضاح)، از مقام خود کنار برود یا کنار گذاشته شود، نفر بعدی که خودبخود وظایف ریاست جمهوری را تا زمان انتخابات بعدی در اختیار می‌گیرد، معاون رئیس جمهور است. تاریخ امریکا ۱۴ بار این مسئله را تجربه کرده است!

6. معاون رئیس جمهور همچنین از شانس بسیار خوبی برخودار است تا به عنوان رئیس جمهور بعدی انتخاب شود و تاریخ امریکا بارها شاهد این موضوع بوده است، که آخرین آن انتخاب جورج بوش (پدر) به عنوان رئیس جمهور در سال ۱۹۸۹ دقیقا بعد از هشت سال قرار گرفتن در سمت معاونت رئیس جمهوری در دوران رونالد ریگان (۱۹۸۱-۸۹) است. یا شکست نزدیک و جتجال برانگیز ال-گور از جورج بوش (پسر) در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ پس از ۸ سال خدمت به عنوان معاون رئیس جمهور (۲۰۰۱-۱۹۹۳) در دوره بیل کلینتون.

7. معاون رئیس جمهور دارای نقش های رسمی و غیر رسمی دیگری نیز هست که انتخاب او را در سیستم حکومی امریکا توسط مردم امری اجتناب ناپذیر می‌کند. در مورد جو بایدن (معاون رئیس جمهور اوباما) مطالب زیادی منتشر شده است مبنی بر اینکه لابی طرفدار مذاکره ایران-امریکا و توافق هسته‌ای اخیر از طریق او توانسته است بر نظرات رئیس جمهور تاثیر قابل توجهی بگذارد و عملا نقش پشت پرده‌ی این اتفاقات در چند سال اخیر را او بر عهده داشته است.

مطالب مرتبطسایر مطالب

جمعیت شناسی در اصل علمِ سرشماریِ نفوس است. اما بررسیِ‌ عواملی که سببِ تغییراتِ جمعیتی شده، و برآوردِ تأثیراتی که این تغییرات روی زندگیِ مردم گذارده نیز در آن حائزِ اهمیت است. مهاجرت چه تأثیری بر رشدِ جمعیتِ آمریکا گذاشته است؟
مطالعه
اعتمادِ مردمِ آمریکا به دولتِ آمریکا در پایین ترین حدِ خود در طولِ تاریخ قرار دارد. اکنون تنها 20 درصد از آمریکایی ها می گویند که به دولتِ‌ فدرال اعتماد دارند و معتقدند که دولت «تقریباً همیشه» (4%) یا «اغلبِ اوقات» (16%) کارِ درست را انجام می دهد.
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
آوریلِ 1865 مقطعی سرنوشت ساز در تاریخِ آمریکا بود. در 9 آوریل، ارتشِ ائتلافِ جنوب [شماری از ایالاتِ جنوبی که...
مطالعه
در قرن پانزدهم لایحه ای قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن هیچ دولت (و یا حکومت فدرالی) اجازه...
مطالعه
سیاستمداران آمریکایی و نیز مردم این کشور، دوست دارند خودشان را «ملت مهاجرین» خطاب کنند. جایی که خانواده هر کس،...
مطالعه
آمریکا برترین کشور است – البته در میزانِ بازداشت ها. در خلالِ چند دهه ی گذشته، این کشور بیشترین جمعیتِ...
مطالعه

ارسال این به یک دوست