ایالت‌های جنوب غربی آمریکا
۱۳۹۶-۱۲-۱۴
کمربند انجیلی
۱۳۹۶-۱۲-۱۴
مسیر اورگن (The Oregon Trail) یک مسیر تاریخی شرقی غربی دلیجان‌ها به طول ۳۲۰۰ کیلومتر (۲۰۰۰ مایل) در شمال غربی ایالات متحده آمریکا است. این راه طولانی زمینی، به‌ویژه در سده نوزدهم، مسیر حرکت پیشگامان مهاجرت به غرب بود.

مسیر اورگن از ایالت میزوری به دهانه رودخانه کلمبیا در مرز بین واشینگتن و اورگن می‌رفت و رودخانه میزوری را به دره‌های ایالت اورگن پیوند می‌داد.

پیشینه

استعمار اروپا در شمال قاره آمریکا در آغاز عمدتاً به کرانه‌های شرقی، جنوب و جنوب غربی ایالات متحده امروزی محدود می‌شد. پس از پایان جنگ استقلال آمریکا، ایالات متحده منطقه‌ای گسترده‌ای از نیوانگلند تا جورجیا و از سوی غرب تا می‌سی‌سی‌پی را به‌دست‌آورد. در سال ۱۸۰۳ اراضی لوئیزیانا که از فرانسه خریداری شد نیز به این قلمرو اضافه شد.

پس از آن توماس جفرسون، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۱۸۰۴، یک گروه کاوشگر را به رهبری مری‌ودر لوئیس و ویلیام کلارک به سرزمین‌های تازه به دست آمده فرستاد. این گروه به سواحل غرب قاره آمریکا رسید و به تقویت ادعای ارضی آمریکا بر بخش غربی این قاره کمک کرد.

کمی پس از انجام سفر مأموریتی لوئیس و کلارک، پیشگامان مهاجرت به سوی مناطق غربی جلب شدند. این گروه در ابتدا عمدتاً از کاشفان و افرادی موسوم به «مردان کوهی» (Mountain Men) تشکیل می‌شد که در کوه‌های راکی به شکار سگ آبی می‌پرداختند.

بعدها این منطقه برای پیشگامانی که می‌خواستند در غرب ساکن شوند نیز جذاب شد. علفزارهای وسیع این مناطق چندان برای مهاجران جذابیت نداشت اما شرایط مساعد خاک و آب و هوا برای کشاورزی در اورگن باعث جذب مهاجر شد.

در حدود سال ۱۸۳۰ راهی که بعداً مسیر اورگن نام گرفت به مرور شکل گرفت. ویلیام سابلت نخستین دلیجان‌ها را از کوه‌های راکی گذراند وو پیشگامان دیگر نیز به دنبال او رفتند.

نخستین حرکت بزرگ در مسیر اورگن توسط مارکوس ویتمن سازماندهی شد. در ۲۲ ماه مه سال ۱۸۴۳، یک گروه از ۸۰۰ مهاجر پیشگام از الم گروو در میزوری به راه افتاده و در دلیجان‌هایی که توسط الاغ یا گاو کشیده می‌شد خود را به توپکای امروزی در کانزاس رساند.

این گروه سفر خود به غرب را ادامه داد و در پاییز ۱۸۴۳ بیش از ۷۰۰ تن از آنان موفق شدند سالم به اورگن برسند. بیش از ۳۰ پیشگام در راه از این گروه جدا شده و به سمت جنوب به طرف کالیفرنیا رفته‌بود.

در سال‌های پس از آن صدها هزار نفر از پیشگامان از تقریباً همان مسیر به سمت غرب هجرت کردند و هنوز هم در برخی مکان‌های این مسیر می‌توان ردهایی را یافت که دلیجان‌ها در گل و لای راه پشت سر گذاشته‌اند.

هنگامی که در سال ۱۸۶۹ راه‌آهن سراسری آمریکای شمالی ساخته شد مسیر اورگن اهمیت خود را تا اندازه‌ای از دست داد گرچه تا پایان قرن ۱۹ هم‌چنان از آن استفاده می‌شد. امروزه، بزرگراه‌ها تا حد زیادی همان مسیری که پیشگامان مسیر اورگن می‌پیمودند را دنبال می‌کنند.

منبع : ویکیپدیا

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
این قسمت با نام " نیکسون و جانسون، نابودی ویتنام " شناخته می شود...
مطالعه
برده داری چطور در این کتاب توصیف شده است؟ ارباب اغلب برای برده هایش کباب درست می کرد یا آنها را به پیکنیک می برد.
مطالعه
امریکا با نابرابری در درامد شهروندان به عنوان یک مشکل دست و پنجه نرم می کندافراد نظرات مختلفی در مورد علت پیدایش این مشکل دارند.
مطالعه
سالهاست که کالیفرنیا ایالتی قوی و مستقل است و پس از موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت ها برای استقلال این ایالت از امریکا یا "کالگزیت" (Calexit) از سر گرفته شده است
مطالعه
در سالروز تیراندازی نیروهای پلیس به مایکل براون، فرمانی برای افسران پلیس فرگوسن میزوری صادر شد که طبق آن باید هاموی (نوعی خودروی نظامی با قابلیت بالا) در اختیار خود را به پنتاگون پس می دادند.
مطالعه
حقیقتا سیستم امریکایی به نحوی است که به طرق گوناگون افراد را از مشارکت دلزده می کند نتیجه ی انتخابات کنگره ی ملی در ایالات متحده براساس مجموع آراء هر بخش (استان) مشخص می شود.
مطالعه
این قسمت با نام "کندی" شناخته می شود
مطالعه
دامنیک تیرنی (Dominic Tierney)، از اساتیدِ‌ کالجِ اسوارتمور (Swarthmore) و نویسنده ی چندین کتاب درباره ی چگونگیِ ورودِ آمریکا به جنگ، شاید دلیلِ آن را بداند.
مطالعه
سده ۱۵ میلادی ۳ اوت ۱۴۹۲ : آغاز سفر کریستف کلمب۱۱ اکتبر ۱۴۹۲ : رسیدن کریستف کلمب به قاره آمریکا
مطالعه
برده‌داری در آمریکا عملی قانونی بود که بین سده‌های ۱۷ و ۱۹ میلادی در ایالات متحده انجام می‌شد. برده‌داری پیش از آن نیز تحت استعمار بریتانیا انجام می‌شد.
مطالعه
برخی از عمده‌ترین عملیات‌های برون‌مرزی ارتش ایالات متحده آمریکا در دیگر کشورها در نیم قرن گذشته:
مطالعه
1 - استیو بنن ، جلسه ملاقات دونالد ترامپ جونیور با یکی از وکلای روس وابسته به کاخ کرملین در...
مطالعه
جاشوا زیتز پولتیکو آمریکایی ها همواره در طول تاریخ معتقد بوده اند کشورشان استثنایی است. این تصور حتی از سال...
مطالعه
تاریخ آمریکا بعنوان یک کشور به کمابیش دویست ساله بازمی‌گردد، کما اینکه روز استقلال رسمی آمریکا در سال ۱۷۷۶ بود. اما آمریکا بعنوان یک زیستگاه بشری قدمت بسیار بیشتری دارد.
مطالعه
در سیزدهم فوریه ی سال 2016، قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از نه عضو اصلی دیوان عالی امریکا در سن 79 سالگی از دنیا رفت.
مطالعه
این قسمت با نام "آیزنهاور، بمب و جنگ جهانی سوم " شناخته می شود
مطالعه
دنالد ترامپ مالک خیلی چیزهاست.در حقیقت موسسه ی ترامپ چهل و هشتمین شرکت خصوصی بزرگ امریکاست. اما ترامپ مانند سایر شرکت های بزرگ مالیات پرداخت نمی کند.
مطالعه
از هرج و مرج مرگباری که در خیابان های شارلوتزویل ویرجینیا اتفاق افتاد شروع می کنیم...
مطالعه
آلاباما (به انگلیسی: Alabama) یکی از ایالت‌های جنوبی آمریکا و بیست‌ودومین ایالتی است که به ایالات متحدهٔ آمریکا پیوست. این ایالت از شمال با تنسی، از شرق با جورجیا، از جنوب با فلوریدا و خلیج مکزیک، و از غرب با میسیسیپی هم‌مرز است.
مطالعه
محسن امیری
محسن امیری
کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب ، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی