ایالت‌های جنوب غربی آمریکا
۱۳۹۶-۱۲-۱۴
کمربند انجیلی
۱۳۹۶-۱۲-۱۴
مسیر اورگن (The Oregon Trail) یک مسیر تاریخی شرقی غربی دلیجان‌ها به طول ۳۲۰۰ کیلومتر (۲۰۰۰ مایل) در شمال غربی ایالات متحده آمریکا است. این راه طولانی زمینی، به‌ویژه در سده نوزدهم، مسیر حرکت پیشگامان مهاجرت به غرب بود.

مسیر اورگن از ایالت میزوری به دهانه رودخانه کلمبیا در مرز بین واشینگتن و اورگن می‌رفت و رودخانه میزوری را به دره‌های ایالت اورگن پیوند می‌داد.

پیشینه

استعمار اروپا در شمال قاره آمریکا در آغاز عمدتاً به کرانه‌های شرقی، جنوب و جنوب غربی ایالات متحده امروزی محدود می‌شد. پس از پایان جنگ استقلال آمریکا، ایالات متحده منطقه‌ای گسترده‌ای از نیوانگلند تا جورجیا و از سوی غرب تا می‌سی‌سی‌پی را به‌دست‌آورد. در سال ۱۸۰۳ اراضی لوئیزیانا که از فرانسه خریداری شد نیز به این قلمرو اضافه شد.

پس از آن توماس جفرسون، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۱۸۰۴، یک گروه کاوشگر را به رهبری مری‌ودر لوئیس و ویلیام کلارک به سرزمین‌های تازه به دست آمده فرستاد. این گروه به سواحل غرب قاره آمریکا رسید و به تقویت ادعای ارضی آمریکا بر بخش غربی این قاره کمک کرد.

کمی پس از انجام سفر مأموریتی لوئیس و کلارک، پیشگامان مهاجرت به سوی مناطق غربی جلب شدند. این گروه در ابتدا عمدتاً از کاشفان و افرادی موسوم به «مردان کوهی» (Mountain Men) تشکیل می‌شد که در کوه‌های راکی به شکار سگ آبی می‌پرداختند.

بعدها این منطقه برای پیشگامانی که می‌خواستند در غرب ساکن شوند نیز جذاب شد. علفزارهای وسیع این مناطق چندان برای مهاجران جذابیت نداشت اما شرایط مساعد خاک و آب و هوا برای کشاورزی در اورگن باعث جذب مهاجر شد.

در حدود سال ۱۸۳۰ راهی که بعداً مسیر اورگن نام گرفت به مرور شکل گرفت. ویلیام سابلت نخستین دلیجان‌ها را از کوه‌های راکی گذراند وو پیشگامان دیگر نیز به دنبال او رفتند.

نخستین حرکت بزرگ در مسیر اورگن توسط مارکوس ویتمن سازماندهی شد. در ۲۲ ماه مه سال ۱۸۴۳، یک گروه از ۸۰۰ مهاجر پیشگام از الم گروو در میزوری به راه افتاده و در دلیجان‌هایی که توسط الاغ یا گاو کشیده می‌شد خود را به توپکای امروزی در کانزاس رساند.

این گروه سفر خود به غرب را ادامه داد و در پاییز ۱۸۴۳ بیش از ۷۰۰ تن از آنان موفق شدند سالم به اورگن برسند. بیش از ۳۰ پیشگام در راه از این گروه جدا شده و به سمت جنوب به طرف کالیفرنیا رفته‌بود.

در سال‌های پس از آن صدها هزار نفر از پیشگامان از تقریباً همان مسیر به سمت غرب هجرت کردند و هنوز هم در برخی مکان‌های این مسیر می‌توان ردهایی را یافت که دلیجان‌ها در گل و لای راه پشت سر گذاشته‌اند.

هنگامی که در سال ۱۸۶۹ راه‌آهن سراسری آمریکای شمالی ساخته شد مسیر اورگن اهمیت خود را تا اندازه‌ای از دست داد گرچه تا پایان قرن ۱۹ هم‌چنان از آن استفاده می‌شد. امروزه، بزرگراه‌ها تا حد زیادی همان مسیری که پیشگامان مسیر اورگن می‌پیمودند را دنبال می‌کنند.

منبع : ویکیپدیا
[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که تلاش گسترده ای برای از بین بردن قانون «اوباماکر» انجام داده اقدام به قطع پرداخت پول به شرکت های بیمه کرد.
مطالعه
مردم شهر شیکاگو ایالت «ایلینوی» با مسدود کردن یکی از آزادراه‎ها خواستار واکنش مسئولین به آمار قابل تامل مرگ ناشی از قتل در این کلان‌شهر آمریکا شدند.
مطالعه
«تایلر هانیکات»، بازیکن پیشین تیم‌های بسکتبال کالیفرنیا و ساکرامنتو کینگز، پس از یک درگیری مسلحانه با پلیس لس آنجلس کشته شد.
مطالعه
به گفته پامپئو پس از خروج آمریکا از برجام، واشنگتن « بحث و گفتگوهای دشواری» را با متحدین خود در اروپا داشت
مطالعه
مقاله این اندیشکده ضمن بازنشر دستورالعمل سیگال مندلکر معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی که در آن به همه
مطالعه
چطور احمقانه ترین برنامه ی خبری تلویزیون، کاخ سفید را تحت تاثیر قرار می دهد!
مطالعه
روزنامه وال استریت ژورنال در بخش گزارش‌های ویدیویی خود امروز به موضوع شرایط بحرانی اقتصاد ایران پرداخته و می‌گوید
مطالعه
بر خلاف آنچه رسانه‌ها وانمود می‌کنند، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در بسیاری از موارد از همان سیاست‌هایی پیروی می‌کند که «باراک اوباما» ...
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
مطالعه
ریک پری وزیر انرژی آمریکا اعلام نمود که روسیه و عربستان سعودی می توانند کمبود نفت ایران در بازار به علت تحریم های ضد ایرانی ...
مطالعه
زنی برای نشان دادن اعتراض خود به سیاستهای مهاجرتی ایالات متحده آمریکا، شیوه‌ای متفاوت را برگزید.
مطالعه
بکه تلویزیونی سی ان ان : مقامات ایالات متحده در حال بررسی وارد کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست سازمان های تروریستی خارجی هستند که...
مطالعه
مطالعه
یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تحریم‌های جدید علیه ایران در دو بخش، از ۱۳ مرداد و ۱۳ آبان به اجرا گذاشته خواهد شد. آمریکا هشدار داده قصد اعطای مجوز به کشورها یا شرکت‌ها برای معافیت از تحریم‌های ایران را ندارد.
مطالعه
ان بی سی نیوز در مطلبی به معضل آزار و اذیت‌های جنسی مکرر مسافران و مهمانداران در پروازهای آمریکایی اشاره کرد.
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه

ارسال این به یک دوست