پشت خط زرد لبه سکو بایستید!
۱۳۹۶-۱۱-۰۱
آمار تجاوز و خشونت جنسی در آمریکا
۱۳۹۶-۱۱-۱۵
 

ویدئو ها


آیا حزب سوم واقعا شانسی برای پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دارد؟


مدت 164 سال است که رئیس جمهور امریکا یا به حزب جمهوری خواه تعلق داشته است یا به حزب دموکرات.
در واقع پس از میلارد فیلمور که متعلق به حزب ویگ بوده ، امریکا رئیس جمهوری از حزب سوم به خود ندیده است.

حتی رزولت که خود برای مدتی رئیس جمهور امریکا بوده و در حزب جمهوری خواه فعالیت می کرده، انتخابات سال 1912 را به دلیل ایجاد حزبی تازه تاسیس به نام Bull Moose باخت.
هنوز هم که هنوز است، هر چهارسال یک بار هزاران امریکایی به کاندیدای حزب سوم رای می دهند، اما آیا حزب سوم واقعا شانسی برای پیروز شدن در میدان انتخابات ریاست جمهوری امریکا را دارد؟

براساس گزارش وال استریت و NBC نیوز، 47 درصد از مردم امریکا در انتخابات
سال 2016 قصد رای دادن به کاندیدایی از حزب سوم را داشتند.
حتی در انتخابات سال 1992 نیز رُز پروت که کاندیدایی بدون حزب و مستقل به حساب می آمد موفق شد دررقابت با بیل کلینتون و جرج بوش پدر 19 درصد آراء را به خود اختصاص دهد.

اما پیروزی در میدان انتخابات تنها به میزان آراء بستگی ندارد، بلکه نمایندگان باید در چارچوب قوانین انتخاباتی فعالیت کنند و این همان دلیلی ست که اکثر نمایندگان حزب سومی را از میدان به در می کند.
برای مثال نمایندگان حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه به راحتی در فهرست نامزدهای انتخاباتی نام نویسی می کنند، حال آنکه نمایندگان حزب سومی نیاز به طی مراحلی بسیار پیچیده دارند.

علاوه بر این، نمایندگان حزب سومی باید در مراحل اولیه و کلی انتخابات حداقل 5 درصد از آراء را به خود اختصاص دهند
تا دولت فدرال بودجه ی مراحل بعدی کمپین انتخاباتی آنان را تامین کند؛ اتفاقی که قریب به بیست سال است نیفتاده.

برای مثال در سال 2016، ژیل اشتاین نماینده ی حزب سبز می بایست 100 هزار دلار بودجه از مجرای حداقل 20 ایالت تهیه می کرد تا تحت پوشش سازمان تامین بودجه ی کمپین های انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا قرار می گرفت.

اما بزرگ ترین دلیل ناکامی نمایندگان حزب سومی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، وجود نظام انتخاباتی نخست نفری در ساز و کار انتخاباتی این کشور است.
اساسا کاندیدایی که بیشتری رای را به خود اختصاص دهد پیروز میدان انتخابات خواهد بود.
لکن بر اساس قانون دوورجر، این نظام انتخاباتی بدون شک فضا را به سمت دو حزبی شدن هدایت می کند.

چرا که زمانی که هر رای به یک کاندیدا اختصاص دارد، رای دادن به کاندیدایی که مشخصا رای کمتری دارد به منزله ی سوزاندن حق رای و حرام کردن رای است، و پرواضح است که در این میان این حزب سومی ها هستند که کنار گذاشته می شوند
و مردم تصمیم می گیرند به جای آنکه به حزب سومی ها رای بدهند، به کاندیدای حزبی رای بدهند که حزب مقابل آن را قبول ندارند تا آن حزب تحت هیچ شرایطی رای نیاورد.

البته برخی کشورها مانند بریتانیا قانون نمایندگی تناسبی را اجرا می کنند و بجای آنکه مردم مستقیما به نخست وزیر رای بدهند، با رای خود اعضاء پارلمان را که خود عضو احزاب مختلف هستند، تعیین می کنند.
سپس حزبی که رای اکثریت را کسب کند، نخست وزیر را انتخاب می کند.

اما برخلاف آنچه که امریکایی ها گمان می کنند، رای دادن به نمایندگان حزب سومی هدر دادن و سوزاندن حق رای نیست.
چرا که نمایندگان حزب سومی می توانند به عضویت پارلمان دربیایند و سوای از بزرگی یا کوچکی حزب خود در اخذ تصمیمات تاثیرگذار باشند.

اما شواهد به وضوح نشان می دهد که پیاده کردن این نظام در امریکا تقریبا محال است، چرا که دو حزب دموکرات و جمهوری خواه با سرمایه ی انبوه و قدرت بسیار زیاد خود جایگاه خود را در این کشور تثبیت کرده اند و حتی قوانین هم به دست این دو حزب تصویب می شود.

بنابراین علیرغم حمایت مردم از نمایندگان حزب سومی تا زمانی که قوانین بر محور منافع دو حزب جمهوری خواه و دموکرات تدوین می شود، شانس حزب سومی ها نزدیک به صفر خواهد بود.موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

این قسمت با نام "بوش و کلینتون " شناخته می شود ...
مطالعه
این قسمت با نام "ریگان و گورباچف، تقویت آینده جهان سوم " شناخته می شود ...
مطالعه
مطالعه
این قسمت با نام " نیکسون و جانسون، نابودی ویتنام " شناخته می شود...
مطالعه
برده داری چطور در این کتاب توصیف شده است؟ ارباب اغلب برای برده هایش کباب درست می کرد یا آنها را به پیکنیک می برد.
مطالعه
امریکا با نابرابری در درامد شهروندان به عنوان یک مشکل دست و پنجه نرم می کندافراد نظرات مختلفی در مورد علت پیدایش این مشکل دارند.
مطالعه
سالهاست که کالیفرنیا ایالتی قوی و مستقل است و پس از موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت ها برای استقلال این ایالت از امریکا یا "کالگزیت" (Calexit) از سر گرفته شده است
مطالعه
در سالروز تیراندازی نیروهای پلیس به مایکل براون، فرمانی برای افسران پلیس فرگوسن میزوری صادر شد که طبق آن باید هاموی (نوعی خودروی نظامی با قابلیت بالا) در اختیار خود را به پنتاگون پس می دادند.
مطالعه
حقیقتا سیستم امریکایی به نحوی است که به طرق گوناگون افراد را از مشارکت دلزده می کند نتیجه ی انتخابات کنگره ی ملی در ایالات متحده براساس مجموع آراء هر بخش (استان) مشخص می شود.
مطالعه
این قسمت با نام "کندی" شناخته می شود
مطالعه
دامنیک تیرنی (Dominic Tierney)، از اساتیدِ‌ کالجِ اسوارتمور (Swarthmore) و نویسنده ی چندین کتاب درباره ی چگونگیِ ورودِ آمریکا به جنگ، شاید دلیلِ آن را بداند.
مطالعه
سده ۱۵ میلادی ۳ اوت ۱۴۹۲ : آغاز سفر کریستف کلمب۱۱ اکتبر ۱۴۹۲ : رسیدن کریستف کلمب به قاره آمریکا
مطالعه
برده‌داری در آمریکا عملی قانونی بود که بین سده‌های ۱۷ و ۱۹ میلادی در ایالات متحده انجام می‌شد. برده‌داری پیش از آن نیز تحت استعمار بریتانیا انجام می‌شد.
مطالعه
برخی از عمده‌ترین عملیات‌های برون‌مرزی ارتش ایالات متحده آمریکا در دیگر کشورها در نیم قرن گذشته:
مطالعه
1 - استیو بنن ، جلسه ملاقات دونالد ترامپ جونیور با یکی از وکلای روس وابسته به کاخ کرملین در...
مطالعه
جاشوا زیتز پولتیکو آمریکایی ها همواره در طول تاریخ معتقد بوده اند کشورشان استثنایی است. این تصور حتی از سال...
مطالعه
تاریخ آمریکا بعنوان یک کشور به کمابیش دویست ساله بازمی‌گردد، کما اینکه روز استقلال رسمی آمریکا در سال ۱۷۷۶ بود. اما آمریکا بعنوان یک زیستگاه بشری قدمت بسیار بیشتری دارد.
مطالعه
در سیزدهم فوریه ی سال 2016، قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از نه عضو اصلی دیوان عالی امریکا در سن 79 سالگی از دنیا رفت.
مطالعه
این قسمت با نام "آیزنهاور، بمب و جنگ جهانی سوم " شناخته می شود
مطالعه
دنالد ترامپ مالک خیلی چیزهاست.در حقیقت موسسه ی ترامپ چهل و هشتمین شرکت خصوصی بزرگ امریکاست. اما ترامپ مانند سایر شرکت های بزرگ مالیات پرداخت نمی کند.
مطالعه