فعالیت فرهنگی_مذهبی در دانشگاه‌های آمریکا (فصل دوم _ قسمت اول : “احترام به عرف و قانون”)
۱۳۹۶-۱۰-۰۳
آغازی دیگر
۱۳۹۶-۱۰-۰۳

موش های نیویورکی

روایتی از سید محمد حسینی
از فرودگاه بین المللی جان اف کندی از طریق Air Train وارد متروی نیویورک می شویم. از دیدن وضع ایستگاه های بدریخت که شبيه دستشویی های ایرانی کاشی  شده اند و سکو و اندک نیمکت های چوبی قدیمی رنگ و رو رفته حیرت زده می شویم! قطار که می رسد بیشتر شگفت زده می شویم. بیرونش شبیه حلبی است که جاهای زیادی اش هم غر شده... داخل قطار که می شویم از صندلی های داخل مترو و وضع و حال مردم شکه می شویم. بحث مردم مفصل است که فعلا می گذرم. راه که می افتد اینقدر سر و صدا و تکان دارد که فکر می کردیم دارد از خط خارج می شود ولی ظاهرا بخاطر قدیمی بودن است. چند ایستگاه جلوتر قطار شلوغ می شود. حتی برای سوار شدن مسافران در را نگه می دارند... باید خط عوض کنیم... پیاده می شویم... به سکوی مورد نظر می رویم... منتظر رسیدن قطار... همسرم ناگهان با تعجب و ترس ناگهان می گوید موش... چشمم را بر می گردانم... کف مترو بین ریل ها، پر است از آشغال و آب گندیده جمع شده و موشی که در آن میان، این ور آن ور می رود برای خودش!
جالب که در یک نظرسنجی از مسافران مترو نیویورک بیش از 57 درصد گفته اند هر روز در مترو موش می بینند و بیش از 29 درصد دیگر هفته ای یک موش دیده اند! و تنها 1.02 درصد هیچ وقت در مترو موش ندیده اند

مطالب مرتبطسایر مطالب

جمعیت شناسی در اصل علمِ سرشماریِ نفوس است. اما بررسیِ‌ عواملی که سببِ تغییراتِ جمعیتی شده، و برآوردِ تأثیراتی که این تغییرات روی زندگیِ مردم گذارده نیز در آن حائزِ اهمیت است. مهاجرت چه تأثیری بر رشدِ جمعیتِ آمریکا گذاشته است؟
مطالعه
اعتمادِ مردمِ آمریکا به دولتِ آمریکا در پایین ترین حدِ خود در طولِ تاریخ قرار دارد. اکنون تنها 20 درصد از آمریکایی ها می گویند که به دولتِ‌ فدرال اعتماد دارند و معتقدند که دولت «تقریباً همیشه» (4%) یا «اغلبِ اوقات» (16%) کارِ درست را انجام می دهد.
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
آوریلِ 1865 مقطعی سرنوشت ساز در تاریخِ آمریکا بود. در 9 آوریل، ارتشِ ائتلافِ جنوب [شماری از ایالاتِ جنوبی که...
مطالعه
در قرن پانزدهم لایحه ای قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن هیچ دولت (و یا حکومت فدرالی) اجازه...
مطالعه
سیاستمداران آمریکایی و نیز مردم این کشور، دوست دارند خودشان را «ملت مهاجرین» خطاب کنند. جایی که خانواده هر کس،...
مطالعه
آمریکا برترین کشور است – البته در میزانِ بازداشت ها. در خلالِ چند دهه ی گذشته، این کشور بیشترین جمعیتِ...
مطالعه

ارسال این به یک دوست