نوع برخورد مردم آمریکا با یکدیگر
۱۳۹۶-۰۸-۲۰
مریلند _ قسمت اول
۱۳۹۶-۰۸-۲۰

موش های نیویورکی

روایتی از سید محمد حسینی
نحوه عملکرد پلیس و ترس مردم از آن از نکات قابل تامل در آمریکا ست. چند وقت پیش با یکی از دوستان م سوار ماشین ش بودیم. در مسیر مشغول گپ و گفت بودیم که ناگهان سرعتش را کم کرد و مدام از آینه های مختلف ماشین عقب را نگاه می کرد. پس از چند بار پرسش من که چه شد چرا اینطوری می کنی نچ نچ کنان گفت حواسم نبود چراغ قرمز را رد کردیم! و کماکان بر می گشت عقب را نگاه می کرد...

جالب اینکه پلیس آمریکا خیلی جدی و رسمی برای گرفتن متخلفان پنهان می شود. مثلا برای گرفتن افرادی که ممکن است از چراغ قرمز عبور کنند یک گوشه ای پنهان می شوند. این یک شگرد فردی نیست بلکه چیزی است که علنی انجام می شود و همه می دانند..

دوستم بعد از چند دقیقه ای به حالت عادی برگشت و گفت شانس آوردیم و الا الان روی زمین دراز کشیده بودیم!
باید بدانید اگر پلیس به شما ایست داد که کنار بایستید باید ماشین را نگه دارید و بدون حرکت سر جای تان بنشینید و دو دست خود را روی فرمان بگذارید... طوری که از افسر پلیس بتواند دو دست شما را روی فرمان ببینند. هیچ حرکت اضافه ای هم نباید سر بزند چون پلیس اجازه شلیک هم دارد. مثلا اگر پلیس از شما مدارک تان را درخواست کرد حق ندارید همین طوری دست تان را سمت داشبرد یا هرجای دیگر ماشین ببرید! اول باید اجازه بگیرید و توضیح بدهید که مثلا مدارک در داشبرد ماشین است؛ بردارم؟ چون او با این فکر که شما می خواهید اسلحه دربیاورید و به سمت او شلیک کنید اجازه دارد از خود و همکاران ش دفاع کند. البته اینکه در این کشور چنین اجازه هایی به افسران پلیس داده شده است منطق خودش را دارد! وقتی حمل اسلحه آزاد است کافی است طرف مقداری الکل هم مصرف کرده باشد و از سر مستی از چراغ قرمز هم رد شده باشد. حالا که گیر پلیس افتاده... . حالا پلیس ها از کجا بدانند این طرف که از چراغ قرمز رد شده مست است یا نیست! اسلحه دارد یا ندارد!
الان می خواهد از داشبرد اسلحه بردارد شلیک کند و فرار کند یا می خواهد مثل پسر خوب مدارک ش را تحویل بدهد... پلیس ها که جان شان را از سر راه نیاورده اند... و به همین خاطر چنین مجوزهایی برای دفاع از خود دارند!.

در طول سال 2015 میلادی، 1199 نفر در ایالات متحده آمریکا توسط پلیس این کشور کشته شده اند!
سایتی تحت عنوان کشته شدگان توسط پلیس (killedbypolice.net) به طور غیر رسمی اسامی کشته شدگان را به همراه اسناد و اطلاعات موجود درباره هر یک را به طور روزانه جمع آوری کرده است. این آمار کشته شدگانی است که توسط رسانه های مختلف اعم از محلی یا... منتشر شده است. آمار سال 2014، 1100 نفر است..

منابع خبری دیگر و ظاهرا معتبرتر تعداد کشته شدگان سال 2015 را 1134 اعلام کرده اند. .

مطالب مرتبطسایر مطالب

جمعیت شناسی در اصل علمِ سرشماریِ نفوس است. اما بررسیِ‌ عواملی که سببِ تغییراتِ جمعیتی شده، و برآوردِ تأثیراتی که این تغییرات روی زندگیِ مردم گذارده نیز در آن حائزِ اهمیت است. مهاجرت چه تأثیری بر رشدِ جمعیتِ آمریکا گذاشته است؟
مطالعه
اعتمادِ مردمِ آمریکا به دولتِ آمریکا در پایین ترین حدِ خود در طولِ تاریخ قرار دارد. اکنون تنها 20 درصد از آمریکایی ها می گویند که به دولتِ‌ فدرال اعتماد دارند و معتقدند که دولت «تقریباً همیشه» (4%) یا «اغلبِ اوقات» (16%) کارِ درست را انجام می دهد.
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
آوریلِ 1865 مقطعی سرنوشت ساز در تاریخِ آمریکا بود. در 9 آوریل، ارتشِ ائتلافِ جنوب [شماری از ایالاتِ جنوبی که...
مطالعه
در قرن پانزدهم لایحه ای قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن هیچ دولت (و یا حکومت فدرالی) اجازه...
مطالعه
سیاستمداران آمریکایی و نیز مردم این کشور، دوست دارند خودشان را «ملت مهاجرین» خطاب کنند. جایی که خانواده هر کس،...
مطالعه
آمریکا برترین کشور است – البته در میزانِ بازداشت ها. در خلالِ چند دهه ی گذشته، این کشور بیشترین جمعیتِ...
مطالعه

ارسال این به یک دوست