اگرچه پیدا کردن گوشت حلال در هایپرمارکت‌های آمریکا سخته، چند وقتی‌ست Safeway گوشت قرمز و همبرگر حلال میفروشه! قیمت هر بسته حدودا یک پوندی ۷ دلار، یعنی ۳ برابر قیمت گوشت غیر حلال!
۱۳۹۶-۰۸-۲۰
ویزای دانشجویی آمریکا – قسمت دوم
۱۳۹۶-۰۸-۲۰

اندر مزایا و معایب یک سرویس اینترنتی و تلویزیون کابلی در امریکا

روایتی از کیوان ابراهیمی
یکی از روش‌های کلاه‌برداری نامحسوس و فریب حرفه‌ای مشتریان توسط شرکت‌ها در امریکا، «جذب اولیه با تبلیغات غلو شده و ناقض» و «سرپوش گذاشتن بر واقعیات سرویس ارائه شده» هست.

تبلیغی برای سرویس اینترنت و تلویزیون کابلی برام اومده که بصورت اختصاصی و با آدرس منزل، یه کارت با کد تخفیف برام فرستاده و خبر از یه سری پیشنهادات قیمتی عجیب و غریب داده. یه موعد هم برای آفر میذارن و امضایی میزنن زیرش تا احساس مهم و اختصاصی بودن کنید.

مثلا ماهی ۲۴ دلار پیشنهاد داده برای بهره مندی از صدها شبکه‌ی تلویزیونی کابلی و اچ‌دی و اینترنت کابلی پر سرعت. اون پایینِ قیمت‌ها اگه دقت کنید، با فونت ریز، خبر از سایر هزینه‌های این سرویس داده: هزینه‌ی فعال‌سازی، نصب، اجاره مودم، مالیات، هزینه‌های جانبی و اضافه بهای پخش ورزشی!

برخی مشتریان که محو قیمت اعلام شده میشن و بدون توجه به هزینه‌های جانبی، زنگ میزنن یا مراجعه میکنن به شرکت و در عملِ انجام شده قرار میگیرن و اسیر شیوه‌های جلب مشتری حضوری یا تلفنی میشن و تسلیم.

برخی هم که این رفتارها رو می‌شناسن، برگه‌ی تبلیغ رو پشت و رو میکنن تا جزئیات رو ببینن. به چشم‌شون میخوره که اون پایین پایین صفحه، با یه فونت بسیار ریز و توی هم و سخت برای خوندن، نوشته شده هزینه‌ی نصب درمیاد ۷۵ الی ۱۵۰ دلار، فعال‌سازی ۱۰ دلار، اجاره ماهانه مودم ۷.۵ دلار، هزینه اضافی ماهانه برای پخش ورزشی تا ۱۳ دلار، بعلاوه‌ی مالیات، هزینه‌های دولتی، حق امتیاز و سایر مبالغ!

ضمنا ذکر شده که هزینه‌ی سرویس شما، بعد از یک سال، ۲۵ دلار ۲۵ دلار بصورت سالانه میره بالا تا به نرخ عادی اون منطقه برسه. یعنی چیزی که ما داریم بهتون میدیم، یه تخفیف یک ساله هست فقط، البته این موضوع در صفحه‌ی اول هم درج شده، اما کوچک.

قسمت عجیب‌تر و تاسف‌آورتر این بود که از دوتا سرویس اضافی نام برده که در همه‌ی مناطق موجود نیست و نمیدونم چیه دقیقا. اما اگه در منطقه‌ی شما موجود باشه، بعد از سه ماه، ماهی ۱۱ دلار روی قبض ماهانه‌تون خواهد رفت، مگر اینکه خودتون کنسلش کنید!

حالا اتفاقی که در عمل طی این کلاه‌برداری رخ میده چیه؟ خیلی از مصرف کننده‌ها، برای رهایی از مشقت ماهانه‌ی قبض گرفتن و پرداخت کردن، میرن سیستم خودکار پرداختی رو راه میندازن. مثلا اطلاعات کارت بانکی‌شون رو میدن به شرکت و میگن خودت هر ماه منو شارژ کن. حالا معلوم نیست بعد از سه ماه که قراره این ۱۲ دلار ماهیانه بهشون اضافه بشه، چند درصدشون و بعد از چه مدتی میفهمن که چنین برداشتی هم داشته میومده روی کارت‌شون!

بدی رو گفتیم، خوبی رو هم بگیم:

۹۰ روز گارانتی پس دادن پول وجود داره. یعنی اگه برید و بگید از سرویس راضی نبودید، براتون قطع میکنن و طبق ادعا، همه‌ی مبلغی که  توی اون مدت پرداخت کردید رو بهتون بر می‌گردونن.

من از اینترنت کابلی این شرکت مدیاکام استفاده می‌کنم. سرعت ۵۰ مگابیت در ثانیه و حجم ماهیانه‌ی ۳۵۰ گیگابایت خریده بودم، در سرویسی به نام پرایم پلاس. ماه اول خوب بود و به مشکلی نخوردم، از ماه دوم که روی تلویزیون، استریم راه انداختم و با یوتیوب و اندروید تی‌وی باکس، از طریق اینترنت و با کیفیت اچ‌دی، شبکه‌های ایرانی و خارجی رو می‌بینم، مصرف به شدت زد بالا و طی ۲۱ روز زدم کل ۳۵۰ گیگ رو تموم کردم 😶

بله، تعجب نکنید. تونستم، سندش هست! امروز رفتم گفتم آقا من چه خاکی باید توی سرم بریزم؟ گفتم خاک رس خوشگلم، با طعم اولترا :)

برگشت گفت میتونم ۵۰ گیگ اضافه حجم بهت بدم برای این ماه، با ۱۰ دلار. یه گزینه‌ی دیگه هم هست که بصورت آفر بهت میدم. میتونی بری روی سرویس اولترا، با فقط ۵ دلار هزینه‌ی اضافه‌ی ماهانه. سرعت‌ت میشه دو برابر (از ۵۰ مگابیت به ۱۰۰) و حجم‌ت میشه ۱ ترابایت! با سر قبول کردم قاعدتا :)

یعنی الآن برای این اینترنت عجیب و غریب، ماهی ۵۵ دلار میدم...

مطالب مرتبطسایر مطالب

جمعیت شناسی در اصل علمِ سرشماریِ نفوس است. اما بررسیِ‌ عواملی که سببِ تغییراتِ جمعیتی شده، و برآوردِ تأثیراتی که این تغییرات روی زندگیِ مردم گذارده نیز در آن حائزِ اهمیت است. مهاجرت چه تأثیری بر رشدِ جمعیتِ آمریکا گذاشته است؟
مطالعه
اعتمادِ مردمِ آمریکا به دولتِ آمریکا در پایین ترین حدِ خود در طولِ تاریخ قرار دارد. اکنون تنها 20 درصد از آمریکایی ها می گویند که به دولتِ‌ فدرال اعتماد دارند و معتقدند که دولت «تقریباً همیشه» (4%) یا «اغلبِ اوقات» (16%) کارِ درست را انجام می دهد.
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
ایالاتِ متحده ی آمریکا یعنی خیلی چیزها. یعنی ابرقدرتِ دنیا، یعنی یکی از بزرگترین کشورها. بر یک کرانه ی تاریخش...
مطالعه
آوریلِ 1865 مقطعی سرنوشت ساز در تاریخِ آمریکا بود. در 9 آوریل، ارتشِ ائتلافِ جنوب [شماری از ایالاتِ جنوبی که...
مطالعه
در قرن پانزدهم لایحه ای قانونی به تصویب رسید که بر اساس آن هیچ دولت (و یا حکومت فدرالی) اجازه...
مطالعه
سیاستمداران آمریکایی و نیز مردم این کشور، دوست دارند خودشان را «ملت مهاجرین» خطاب کنند. جایی که خانواده هر کس،...
مطالعه
آمریکا برترین کشور است – البته در میزانِ بازداشت ها. در خلالِ چند دهه ی گذشته، این کشور بیشترین جمعیتِ...
مطالعه