سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت دوم
۱۳۹۶-۰۶-۲۵
سیستم مالیاتی آمریکا : قسمت چهارم – شفافیت اقتصادی
۱۳۹۶-۰۶-۲۵

سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت سوم

آیا تا به حال به این فکر کردین که چرا آمریکا اقتصاد اول دنیاست و اینکه درآمد این اقتصاد از کجا تامین میشه؟ آمریکا در جمع سه تولید کننده بزرگ نفت هست ولی نه، درآمد آمریکا از صادرات نفت نیست. درآمد بزرگترین اقتصاد دنیا، از مالیات تامین میشه. مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر سود شرکت‌ها، مالیات بر خرید اجناس، مالیات بر هر چیزی که فکرش می‌کنید و یا نمی‌کنید. برای اینکه متوجه بشید مردم آمریکا چقدر مالیات میدن، در نظر بگیرید که جمعیت آمریکا ۳۲۵ میلیون نفره، و این درآمد انبوه از مالیات بر این جمعیت، تقریبا ۴ برابر جمعیت ایران، حاصل شده!!

بر اساس اطلاعات اداره آمار آمریکا، درآمد متوسط هر خانواده در سال ۲۰۱۴، حدود ۵۲ هزار دلار بوده و بر اساس آمار Tax Foundation، متوسط مالیات پرداختی کارکنان (اعم از کارمندی و یا مشاغل آزاد) ۳۱.۵ درصد درآمد بوده. البته این آمار فقط شامل مالیات بر درآمده، و سایر انواع مالیات‌ها در این آمار نیست. آیا می‌دونید درآمد مالیاتی ایران چقدره؟ به نظر شما آیا افراد پر درآمد متناسب با درآمدشون، مالیات میدن؟ فکر میکنید چقدر فرار مالیاتی در ایران داریم؟

در متن‌ قبل اشاره کردم که با‌ اتخاذ سیاست های مناسبی میشه از فرار مالیاتی افراد، به خصوص صاحبان مشاغل آزاد جلوگیری کرد. این سیاست‌ها می‌بایست شامل جریمه‌‌ها و جایزه‌ها باشند. یکی از مشکلات فعلی سیستم مالیاتی ایران اینه که اگر کسی از مالیات فرار کنه، دچار مشکل قابل توجهی نمیشه، و برعکس اگر کسی مالیات پرداخت کنه، عایدی ویژه‌ای نصیبش نمیشه. به عبارت ساده‌تر، سیاست‌ها به نحوی وضع نشده که افراد رو به سمت پرداخت مالیات سوق بده. اگرچه در سال‌های اخیر سیاست‌هایی جهت‌ اخذ مالیات از مشاغل آزاد وضع شده، ولی هنوز این سیاست‌ها دو بعد جایزه و جریمه رو در نظر نمی‌گیرند. برای همینه که امروزه فرار از مالیات زرنگی تلقی میشه. کشورهای مختلف برای ارتقای خدمات عمومی اعم از احداث راه‌ها و جاده‌ها، ارائه‌ بهتر خدمات پزشکی و بهداشتی، تامین رایگان آموزش، افزایش امنیت شهرها و ... از درآمد حاصل از مالیات استفاده می‌کنند. اما متاسفانه هنوز فرهنگ پرداخت مالیات در کشور ما به درستی جا نیافتاده.

در عجبم از افرادی که وقتی پاشون به یکی از کشورهای غربی باز میشه، از امکانات این کشورها به به و چه چه می‌کنند و کشور خودشون رو عقب مونده تلقی می‌کنند، ولی با انواع و اقسام روش‌ها از پرداخت مالیات فرار می‌کنند و خودشون رو زرنگ تلقی می‌کنند. دوست عزیز شاید شما عامل اون عقب‌ماندگی باشی! اگر شما با عدم پرداخت مالیات زمینه فقر برخی رو فراهم کردی، لطفا با ماشین چند میلیاردی‌ات جلوشون رژه نرو! ضمنا ادای روشنفکری هم درنیار، به شما نمیاد!!

مطالب مرتبط