سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت دوم
۱۳۹۶-۰۶-۲۵
سیستم مالیاتی آمریکا : قسمت چهارم – شفافیت اقتصادی
۱۳۹۶-۰۶-۲۵

سیستم مالیاتی آمریکا / قسمت سوم

آیا تا به حال به این فکر کردین که چرا آمریکا اقتصاد اول دنیاست و اینکه درآمد این اقتصاد از کجا تامین میشه؟ آمریکا در جمع سه تولید کننده بزرگ نفت هست ولی نه، درآمد آمریکا از صادرات نفت نیست. درآمد بزرگترین اقتصاد دنیا، از مالیات تامین میشه. مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر سود شرکت‌ها، مالیات بر خرید اجناس، مالیات بر هر چیزی که فکرش می‌کنید و یا نمی‌کنید. برای اینکه متوجه بشید مردم آمریکا چقدر مالیات میدن، در نظر بگیرید که جمعیت آمریکا ۳۲۵ میلیون نفره، و این درآمد انبوه از مالیات بر این جمعیت، تقریبا ۴ برابر جمعیت ایران، حاصل شده!!

بر اساس اطلاعات اداره آمار آمریکا، درآمد متوسط هر خانواده در سال ۲۰۱۴، حدود ۵۲ هزار دلار بوده و بر اساس آمار Tax Foundation، متوسط مالیات پرداختی کارکنان (اعم از کارمندی و یا مشاغل آزاد) ۳۱.۵ درصد درآمد بوده. البته این آمار فقط شامل مالیات بر درآمده، و سایر انواع مالیات‌ها در این آمار نیست. آیا می‌دونید درآمد مالیاتی ایران چقدره؟ به نظر شما آیا افراد پر درآمد متناسب با درآمدشون، مالیات میدن؟ فکر میکنید چقدر فرار مالیاتی در ایران داریم؟

در متن‌ قبل اشاره کردم که با‌ اتخاذ سیاست های مناسبی میشه از فرار مالیاتی افراد، به خصوص صاحبان مشاغل آزاد جلوگیری کرد. این سیاست‌ها می‌بایست شامل جریمه‌‌ها و جایزه‌ها باشند. یکی از مشکلات فعلی سیستم مالیاتی ایران اینه که اگر کسی از مالیات فرار کنه، دچار مشکل قابل توجهی نمیشه، و برعکس اگر کسی مالیات پرداخت کنه، عایدی ویژه‌ای نصیبش نمیشه. به عبارت ساده‌تر، سیاست‌ها به نحوی وضع نشده که افراد رو به سمت پرداخت مالیات سوق بده. اگرچه در سال‌های اخیر سیاست‌هایی جهت‌ اخذ مالیات از مشاغل آزاد وضع شده، ولی هنوز این سیاست‌ها دو بعد جایزه و جریمه رو در نظر نمی‌گیرند. برای همینه که امروزه فرار از مالیات زرنگی تلقی میشه. کشورهای مختلف برای ارتقای خدمات عمومی اعم از احداث راه‌ها و جاده‌ها، ارائه‌ بهتر خدمات پزشکی و بهداشتی، تامین رایگان آموزش، افزایش امنیت شهرها و ... از درآمد حاصل از مالیات استفاده می‌کنند. اما متاسفانه هنوز فرهنگ پرداخت مالیات در کشور ما به درستی جا نیافتاده.

در عجبم از افرادی که وقتی پاشون به یکی از کشورهای غربی باز میشه، از امکانات این کشورها به به و چه چه می‌کنند و کشور خودشون رو عقب مونده تلقی می‌کنند، ولی با انواع و اقسام روش‌ها از پرداخت مالیات فرار می‌کنند و خودشون رو زرنگ تلقی می‌کنند. دوست عزیز شاید شما عامل اون عقب‌ماندگی باشی! اگر شما با عدم پرداخت مالیات زمینه فقر برخی رو فراهم کردی، لطفا با ماشین چند میلیاردی‌ات جلوشون رژه نرو! ضمنا ادای روشنفکری هم درنیار، به شما نمیاد!!

مطالب مرتبط

  • بیلبردی بزرگ از طرف مسلمانان شهر شیکاگو در اتوبان ۲۹۴ برای نشان دادن تعارض افکار داعش با اسلام واقعی: ای داعش تو ما رو آزار میدی! زندگی انسان محترم است (آیه ۳۲ سوره مائده)
  • یکی از دروغ‌هایی که در مورد غربی‌ها رایج است، اهمیت دادنشان به بهداشت است. مثلاً می‌گویند این‌ها از بس که در مسألهٔ بهداشت فردی و عمومی پیشرفت داشته‌اند، دیگر حتی نگران نجاست حیوانات خانگی‌شان نیستند. واقعیت این است که حیوان خانگی -مخصوصاً سگ- به هر دلیلی که هنوز از تحلیل من خارج است، تبدیل به عنصری مقدس در خانواده‌ها شده است. خانم همسایه در سرویس دانشگاه در حال صحبت کردن با راننده: سگم سر ذوق آمد و صورت دختر شیرخواره‌ام را لیسید. تمام صورت دخترم کهیر زده و سرخ شده. بردمش پزشک. پزشک گفته این کودک به سگ‌ها حساسیت دارد و باید هر چه سریع‌تر سگ‌تان را مرخص کنید. ولی من هنوز از حرف پزشک متقاعد نشدم.
  • از نیمه‌شب تا الان (ساعت ۶:۰۰ بعد از ظهر) توی فرودگاه لعنتی تورنتو گیر افتاده ام. حد اقل سه ساعت دیگر هم ا اینجا خواهم بود. افتضاح و شیر در شیری است این فرودگاه پیرسون تورنتو، چیزی فراتر از فرودگاه امام خمینی خودمان. پرواز ساعت ۶:۳۰ صبح را از دست دادم. جنابان گشاد کانادایی ـ آمریکایی برای پروازهایی که ساعت ۶ صبح به بعد انجام می شوند، تازه ساعت ۵:۳۰، در اصلی (گیت) را باز می‌کنند. بعد هفت خان رستم شروع می‌شود برای کاغذ بازی‌های کنترل گذرنامه و گمرک (بله، کنترل گذرنامه و گمرک آمریکا در بخشی از فرودگاه مبدا در کشور مبدا قرار دارد!)؛ کارهایی که در تئوری باید با دستگاه‌های خدمات‌دهی شبهه ای.تی.ام به سرعت انجام شود، اما غالبا یک گیر و گوری هست که کار پیش نمی‌روند و نهایتا باید مراجعه کرد به مسوول خدمات. پلیس گذرنامه‌ی آمریکا هم لطف کرد چند ساعتی تا فیها خالدون ما را تفتیش کرد و بعد هم به حالت بازجویی سوال‌هایی پرسید که نکیر...
  • قیمت بنزین هر چند ساعت یکبار در جایگاه‌های عرضه، دستخوش تغییر می‌شود و سیر نزولی آن طی چند ماه اخیر قابل توجه بوده است.
  • اگر در منهتن باشی و مشغول به کار و خدای نکرده تصمیم به بچه‌دار شدن بگیری، باید قبل از تصمیم برای بچهٔ به دنیا نیامده در مهد کودک ثبت‌نام کنی. این قدر صف ثبت‌نام مهد کودک شلوغ هست که یا باید از خیر آن بگذری و هزینهٔ بالای پرستار خصوصی بچه را تقبل کنی یا همان روش پیش‌ثبت‌نام پیشاتولد را برگزینی. این وسط هم که کار آنقدر به ارزش تبدیل شده است که نمی‌شود ازش گذشت. از آن طرف، از بس هزینه‌های زندگی در این شهر گران هست که بعضی مادران حتی اگر بخواهند هم نمی‌توانند شغل‌شان را ترک کنند. برگرفته شده از delsharm.blog.ir
  • اصلاح سیستم مالیاتی یکی از الزامات اقتصاد ایران هست. عدم اصلاح این معضل اقتصادی، منجر به عدم وصول درست و به اندازه‌ی مالیات از صاحبان درآمد میشه. به عنوان مثال، حدود ۹ سال پیش که در شرکتی کارشناس بودم، میزان مالیاتی که از درآمد من در یک سال کسر شده بود، با مالیات داده شده توسط یکی از دوستان بازاریِ فعال در فروش آهن آلات، تقریبا برابر بود. به عبارت ساده‌تر، کسی که درآمد سالیانه‌اش بیش از ده برابر من بود، به اندازه‌ی من مالیات پرداخت میکرد.