ترامپ چگونه باید با ایران برخورد کند؟
۱۳۹۶-۰۵-۱۸
آمریکا و ایران باید به دنبال ایجاد یک خط تلفن سرخ در خلیج‌فارس باشند
۱۳۹۶-۰۵-۱۸

6 اصل برای پس زدن جاه‌طلبی هژمونیک ایران

مارتین ایندیک در این یادداشت تحلیلی با عنوان "6 اصل برای پس زدن جاه‌طلبی هژمونیک ایران" معتقد است که ایران در حال ایجاد یک چالش فراگیر نسبت به منافع آمریکا و متحدینش در خاورمیانه است.

نویسنده: مارتین ایندیک

منبع: اندیشکده ی بروکینگز

تاریخ انتشار: 28 مارس 2017

موضوع: استراتژی‌های مقابله با ایران

خلاصه مقاله:

مارتین ایندیک در این یادداشت تحلیلی با عنوان "6 اصل برای پس زدن جاه‌طلبی هژمونیک ایران" معتقد است که ایران در حال ایجاد یک چالش فراگیر نسبت به منافع آمریکا و متحدینش در خاورمیانه است.طبق نظر او ایران یک "قوس نفوذ" را در خاورمیانه از لبنان و سوریه در شرق و تا عراق و بحرین در خلیج‌فارس و یمن در دریای سرخ ایجاد کرده است.با توجه به این هلال یا قوس ایجادشده توسط ایران در منطقه، آمریکا به یک استراتژی جامع و پایدار جهت پس زدن این قوس نفوذ نیاز دارد.

تحلیل ارائه‌شده:

ایندیک معتقد است که این استراتژی که آمریکا از طریق آن می‌تواند جاه‌طلبی هژمونیک ایران را پس زند مبتنی بر 6 اصل اساسی است که او این 6 اصل را در این گزارش به شرح زیر توضیح می‌دهد:
1. اجرای بسیار سخت و شدید توافق هسته‌ای که با ایران منعقدشده است که ازنظر او این مسئله‌یک روزنه‌ی 10 ساله‌ای را ایجاد می‌کند که برم بنای آن منطقه از تهدید ناشی از قابلیت‌های هسته‌ای ایران و مسابقه‌ی تسلیحات هسته‌ای به دور باشد.
2. حمایت از حکومت عراقی حیدر العبادی و نیروهای نظامی عراقی به‌منظور تسلط یافتن آن‌ها بر موصل و مناطق سنی نشین عراق و مقابله با داعش تا از این طریق از نفوذ ایران در عراق جلوگیری به عمل آید و آمریکا بتواند تسلط خود را بر عراق امکان‌پذیر سازد.
3. پی گیری یک‌راه حل سیاسی پیرامون حل بحران یمن توسط ایالات‌متحده و متحد منطقه‌ای آن یعنی عربستان سعودی است تا از این طریق زمینه‌ی نفوذ ایران در یمن کاهش یابد و جاه‌طلبی آن در این بخش تحقق نیابد.
4. عنصر چهارم تلاش آمریکا برای کاهش نفوذ ایران در سوریه است.ازجمله این‌که آمریکا با حمایت از مواضع اسرائیل از این کشور بخواهد که به روسیه فشار آورد تا از تلاش ایران برای انتقال سلاح و کمک به حزب‌الله جلوگیری کند و ایران را بدین طریق در سوریه تضعیف نماید.
5. سازوار کردن قابلیت‌های متحدین منطقه‌ای آمریکا در یک چارچوب امنیتی منطقه‌ای. به راین اساس آمریکا دارای متحدین منطقه‌ای در برابر ایران است که باید آن‌ها را تقویت و سازوار کند. ازجمله‌ی این متحدین شامل ترکیه،عربستان،اسرائیل و دولت‌های سنی منطقه هستند که تقویت و سازواری آن‌ها در قالب متحد منطقه‌ای می‌تواند یک گروه قدرتمندی از دولت‌ها را در مقابل ایران شکل دهد که منافع آمریکا را تأمین می‌کند.
6. طرح و ایجاد مبنایی برای مذاکره با ایران در مورد رفتار و جاه‌طلبی‌اش در منطقه. توافق هسته‌ای با ایران در قالب اهرم فشار ناشی از تحریم‌ها و دیپلماسی هماهنگ نشان داد که چنین چیزی امکان‌پذیر است.

[shareaholic app="share_buttons" id="25412088"]
موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که تلاش گسترده ای برای از بین بردن قانون «اوباماکر» انجام داده اقدام به قطع پرداخت پول به شرکت های بیمه کرد.
مطالعه
مردم شهر شیکاگو ایالت «ایلینوی» با مسدود کردن یکی از آزادراه‎ها خواستار واکنش مسئولین به آمار قابل تامل مرگ ناشی از قتل در این کلان‌شهر آمریکا شدند.
مطالعه
«تایلر هانیکات»، بازیکن پیشین تیم‌های بسکتبال کالیفرنیا و ساکرامنتو کینگز، پس از یک درگیری مسلحانه با پلیس لس آنجلس کشته شد.
مطالعه
به گفته پامپئو پس از خروج آمریکا از برجام، واشنگتن « بحث و گفتگوهای دشواری» را با متحدین خود در اروپا داشت
مطالعه
مقاله این اندیشکده ضمن بازنشر دستورالعمل سیگال مندلکر معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا در امور تروریزم و اطلاعات مالی که در آن به همه
مطالعه
چطور احمقانه ترین برنامه ی خبری تلویزیون، کاخ سفید را تحت تاثیر قرار می دهد!
مطالعه
روزنامه وال استریت ژورنال در بخش گزارش‌های ویدیویی خود امروز به موضوع شرایط بحرانی اقتصاد ایران پرداخته و می‌گوید
مطالعه
بر خلاف آنچه رسانه‌ها وانمود می‌کنند، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در بسیاری از موارد از همان سیاست‌هایی پیروی می‌کند که «باراک اوباما» ...
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
مطالعه
ریک پری وزیر انرژی آمریکا اعلام نمود که روسیه و عربستان سعودی می توانند کمبود نفت ایران در بازار به علت تحریم های ضد ایرانی ...
مطالعه
زنی برای نشان دادن اعتراض خود به سیاستهای مهاجرتی ایالات متحده آمریکا، شیوه‌ای متفاوت را برگزید.
مطالعه
بکه تلویزیونی سی ان ان : مقامات ایالات متحده در حال بررسی وارد کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست سازمان های تروریستی خارجی هستند که...
مطالعه
مطالعه
یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تحریم‌های جدید علیه ایران در دو بخش، از ۱۳ مرداد و ۱۳ آبان به اجرا گذاشته خواهد شد. آمریکا هشدار داده قصد اعطای مجوز به کشورها یا شرکت‌ها برای معافیت از تحریم‌های ایران را ندارد.
مطالعه
ان بی سی نیوز در مطلبی به معضل آزار و اذیت‌های جنسی مکرر مسافران و مهمانداران در پروازهای آمریکایی اشاره کرد.
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه

ارسال این به یک دوست