آیا وضعیت اقتصادی امریکا با حضور اوباما بهبود یافت؟
۱۳۹۶-۰۴-۰۲
مجله اکونومیست ۱۲ آگوست ۲۰۱۷
۱۳۹۶-۰۵-۰۱
 

ویدئو ها


قدرت وال استریت تا چه اندازه است؟


مقررات زدایی از دهه ی 1970 تا 1980 بر اساس این فرض انجام می شد که حذف نظارت دولت بر سیستم اقتصادی منجر به شکوفایی اقتصادی خواهد شد و سرمایه را از وال استریت (بانک ها) به مین استریت (معیشت مردم) منتقل خواهد کرد اما در نهایت حاصل مقررات زدایی این بود که بانک ها و وام گیرنده ها دست به ریسک های بالاتری زدند و با استفاده از سرمایه مشتریان به نوعی شرط بندی و قمار روی آوردند.
تمامی این مسائل زمانی به اوج خود رسید که در اواخر سال 2000 بحران مالی امریکا را در خود غرق کرد و کاشف به عمل آمد که بانک ها با استفاده از این آشفته بازار در ازای اعطای وام ضمانت های سنگینی از مردم طلب می کنند که تامین آن تقریبا غیرممکن است. نهایتا وقتی بازار مسکن زیر بار بازپرداخت این وام های سنگین کاملا از هم پاشید، بازارهای اقتصادی در سرتاسر جهان را با خود پایین کشید.
به عبارت دیگر این وال استریت بود که اقتصاد جهانی را با رکود شدید مواجه کرد؛ پس قدرت وال استریت را نباید دست کم گرفت اما آنچه که حائز اهمیت است اتفاقی ست که متعاقبا رخ داد. به جای اینکه موسسات مالی آسیب دیده در این جریان به علت گرفتن وام های سنگین که از پس ادای قرض آن برنمی آمدند از میان برداشته شوند، با هزینه و سرمایه ی مردم مجددا آغاز به کار کردند.
وزارت خزانه داری امریکا به ریاست هنری پالسون، شانزده تریلیون دلار هزینه صرف احیاء موسسات مالی کرد. پالسون همچنین مدیر اجرایی سابق شرکت گلدمن ساش بود که برای احیاء مجدد سیزده بیلیون دلار هزینه صرف آن شد
پرواضح است که وال استریت حجم هنگفتی از ثروت در اختیار دارد که در نتیجه ی آن نقش بسیار مهمی به کمک مدیران اجرایی سابق که حالا در مناصب دولتی مشغول به کار هستند ایفا می کند.
بنابراین وقتی نامزدی همچون برنی سندرز اعلام می کند که قصد دارد وال استریت را به زیر بکشد، ایده ی بسیار خوبی به نظر می رسد؛ لکن از آنچه که به نظر می آید سخت تر است

موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
این قسمت با نام " نیکسون و جانسون، نابودی ویتنام " شناخته می شود...
مطالعه
برده داری چطور در این کتاب توصیف شده است؟ ارباب اغلب برای برده هایش کباب درست می کرد یا آنها را به پیکنیک می برد.
مطالعه
امریکا با نابرابری در درامد شهروندان به عنوان یک مشکل دست و پنجه نرم می کندافراد نظرات مختلفی در مورد علت پیدایش این مشکل دارند.
مطالعه
سالهاست که کالیفرنیا ایالتی قوی و مستقل است و پس از موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت ها برای استقلال این ایالت از امریکا یا "کالگزیت" (Calexit) از سر گرفته شده است
مطالعه
در سالروز تیراندازی نیروهای پلیس به مایکل براون، فرمانی برای افسران پلیس فرگوسن میزوری صادر شد که طبق آن باید هاموی (نوعی خودروی نظامی با قابلیت بالا) در اختیار خود را به پنتاگون پس می دادند.
مطالعه
حقیقتا سیستم امریکایی به نحوی است که به طرق گوناگون افراد را از مشارکت دلزده می کند نتیجه ی انتخابات کنگره ی ملی در ایالات متحده براساس مجموع آراء هر بخش (استان) مشخص می شود.
مطالعه
این قسمت با نام "کندی" شناخته می شود
مطالعه
دامنیک تیرنی (Dominic Tierney)، از اساتیدِ‌ کالجِ اسوارتمور (Swarthmore) و نویسنده ی چندین کتاب درباره ی چگونگیِ ورودِ آمریکا به جنگ، شاید دلیلِ آن را بداند.
مطالعه
سده ۱۵ میلادی ۳ اوت ۱۴۹۲ : آغاز سفر کریستف کلمب۱۱ اکتبر ۱۴۹۲ : رسیدن کریستف کلمب به قاره آمریکا
مطالعه
برده‌داری در آمریکا عملی قانونی بود که بین سده‌های ۱۷ و ۱۹ میلادی در ایالات متحده انجام می‌شد. برده‌داری پیش از آن نیز تحت استعمار بریتانیا انجام می‌شد.
مطالعه
برخی از عمده‌ترین عملیات‌های برون‌مرزی ارتش ایالات متحده آمریکا در دیگر کشورها در نیم قرن گذشته:
مطالعه
1 - استیو بنن ، جلسه ملاقات دونالد ترامپ جونیور با یکی از وکلای روس وابسته به کاخ کرملین در...
مطالعه
جاشوا زیتز پولتیکو آمریکایی ها همواره در طول تاریخ معتقد بوده اند کشورشان استثنایی است. این تصور حتی از سال...
مطالعه
تاریخ آمریکا بعنوان یک کشور به کمابیش دویست ساله بازمی‌گردد، کما اینکه روز استقلال رسمی آمریکا در سال ۱۷۷۶ بود. اما آمریکا بعنوان یک زیستگاه بشری قدمت بسیار بیشتری دارد.
مطالعه
در سیزدهم فوریه ی سال 2016، قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از نه عضو اصلی دیوان عالی امریکا در سن 79 سالگی از دنیا رفت.
مطالعه
این قسمت با نام "آیزنهاور، بمب و جنگ جهانی سوم " شناخته می شود
مطالعه
دنالد ترامپ مالک خیلی چیزهاست.در حقیقت موسسه ی ترامپ چهل و هشتمین شرکت خصوصی بزرگ امریکاست. اما ترامپ مانند سایر شرکت های بزرگ مالیات پرداخت نمی کند.
مطالعه
از هرج و مرج مرگباری که در خیابان های شارلوتزویل ویرجینیا اتفاق افتاد شروع می کنیم...
مطالعه
آلاباما (به انگلیسی: Alabama) یکی از ایالت‌های جنوبی آمریکا و بیست‌ودومین ایالتی است که به ایالات متحدهٔ آمریکا پیوست. این ایالت از شمال با تنسی، از شرق با جورجیا، از جنوب با فلوریدا و خلیج مکزیک، و از غرب با میسیسیپی هم‌مرز است.
مطالعه
محسن امیری
محسن امیری
کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب ، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی