چگونه پول بر انتخابات آمریکا تاثیر می گذارد
۱۳۹۶-۰۳-۱۴
تفاوت سازمان سیا و اف بی آی چیست؟
۱۳۹۶-۰۳-۱۵
 

ویدئو ها


آیا ناتو بدون آمریکا دوام میاورد؟


دونالد ترامپ پيش از رسيدن به منصب رياست جمهوري اعلام کرد مايل نيست از آن دسته از کشورهاي عضو ناتو که از چارچوب تعريف شده ي هزينه هاي دفاعي پيروي نکرده اند حمايت کند .
طبق درخواست ناتو، دو درصد از توليد ناخالص ملي هرکدام از کشورهاي عضو اين سازمان بايد به امور نظامي اختصاص يابد، درخواستي که به جز ايالات متحده امريکا، بريتانيا، يونان، لهستان و استوني کشور ديگري آن را اجابت نکرده است، بسياري نگرانند با روي کار آمدن ترامپ، امريکا بالکل پاي خود را از ناتو بيرون بکشد . اما اگر واقعا چنين اتفاقي بيفتد، با خروج امريکا چه بر سر ناتو خواهد آمد؟طبق اظهارات باراک اوباما، ناتو بنيان و اساس دفاع جمعي و اصلي ترين راهبر نظامي در دو قرن اخير محسوب مي شود .در بحبوحه ي آشوب بعد از جنگ جهاني دوم و درست زماني که جنگ سرد شدت گرفته بود، چندين کشور اروپايي به علاوه ي ايالات متحده با يکديگر هم پيمان شدند که در صورتي که هرکدام مورد حمله ي نظامي علي الخصوص از جانب اتحاد جماهير شوروي واقع شدند،از يکديگر دفاع کنند .اين معاهده ابتدا دوازده عضو داشت، اما امروزه حدود بيست و هشت ايالت را شامل مي شود. اين اتحادنظامي از دو جهت به ايالات متحده متکي ست؛ اول از اين نظر که امريکا اصلي ترين تامين کننده ي مالي اين سازمان به شمار مي رود، و هم از اين نظر که عمده مسئوليت اقدامات اين سازمان برعهده ي اين کشور است .طبق قانون شماره ي پنج ناتو، حمله بر عليه يکي از اعضاء اين سازمان به منزله ي حمله به ساير متحدينش درنظر گرفته مي شود؛ که اين قانون در نظر ترامپ بسيار پرهزينه و گزاف مي آيد .اولين و تنها باري که اين قانون مجال اجرا يافت، پس از حادثه ي 11 سپتامبر 2001 بود که در نهايت منجر به شرکت تمامي کشورهاي عضو ناتو در حمله به افغانستان شد به جرات مي توان گفت بيش از ده سال يک سوم از عوامل نظامي حاضر در امريکا را اعضاء ناتو تشکيل مي دادند که تحت امر و ميل ايالات متحده عمل مي کردند در ازاي اين خدمت گزاري، ايالات متحده بيش از سه چهارم هزينه هاي جاري ناتو را تامين مي نمود؛ مبلغي که از نظر ترامپ بسيار گزاف مي آيد؛ چرا که ساير کشورهاي عضو اين سازمان حتي حداقل هزينه ي تعهد شده به سهم خود را به ناتو پرداخت نمي کنند اما انصراف امريکا از عضويت در ناتو و يا حتي کمرنگ کردن نقش اين کشور طرحي بسيار خطرناک خواهد بود .نخست به اين دليل که بيشتر کشورهاي عضو ناتو نه تنها از نظر نظامي تکيه به توان امريکا دارند، بلکه روي قدرت هسته اي اين کشور نيز حساب باز کرده اند! با فرض عقب نشيني امريکا از اين ميان، ساير کشورهايي که خود مجهز به سلاح هسته اي نيستند، اقدام به ساخت و راه اندازي تاسيسات هسته اي خود مي کنند .مساله ي بعدي اين است که طبعا هيچ کدام از کشورهاي عضو ناتو نمي توانند با يکديگر وارد جنگ شوند، چرا که از نظر منطقي جنگ با هرکدام از کشورها به منزله ي جنگ با همه ي اعضاء است .اين مساله نيز ممکن است با خروج امريکا از سازمان با چالش مواجه شود چرا که اساسا ناتو به وجود آمد تا تامين کننده ي منافع روسيه در اروپا باشد .در سال هاي اخير، روسيه تاخت و تازهايي عليه اوکراين و گرجستان داشت که البته هيچکدام از اين کشورها عضو ناتو نيستند . متعاقبا بسياري منافع روسيه در کشورهاي حوزه ي درياي بالتيک را متذکر شدند که عضو ناتو هستند و به همين دليل تا به حال از عواقبي که انتظار مي رفت در امان بوده اند .

موضوعات :

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
این قسمت با نام " نیکسون و جانسون، نابودی ویتنام " شناخته می شود...
مطالعه
برده داری چطور در این کتاب توصیف شده است؟ ارباب اغلب برای برده هایش کباب درست می کرد یا آنها را به پیکنیک می برد.
مطالعه
امریکا با نابرابری در درامد شهروندان به عنوان یک مشکل دست و پنجه نرم می کندافراد نظرات مختلفی در مورد علت پیدایش این مشکل دارند.
مطالعه
سالهاست که کالیفرنیا ایالتی قوی و مستقل است و پس از موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت ها برای استقلال این ایالت از امریکا یا "کالگزیت" (Calexit) از سر گرفته شده است
مطالعه
در سالروز تیراندازی نیروهای پلیس به مایکل براون، فرمانی برای افسران پلیس فرگوسن میزوری صادر شد که طبق آن باید هاموی (نوعی خودروی نظامی با قابلیت بالا) در اختیار خود را به پنتاگون پس می دادند.
مطالعه
حقیقتا سیستم امریکایی به نحوی است که به طرق گوناگون افراد را از مشارکت دلزده می کند نتیجه ی انتخابات کنگره ی ملی در ایالات متحده براساس مجموع آراء هر بخش (استان) مشخص می شود.
مطالعه
این قسمت با نام "کندی" شناخته می شود
مطالعه
دامنیک تیرنی (Dominic Tierney)، از اساتیدِ‌ کالجِ اسوارتمور (Swarthmore) و نویسنده ی چندین کتاب درباره ی چگونگیِ ورودِ آمریکا به جنگ، شاید دلیلِ آن را بداند.
مطالعه
سده ۱۵ میلادی ۳ اوت ۱۴۹۲ : آغاز سفر کریستف کلمب۱۱ اکتبر ۱۴۹۲ : رسیدن کریستف کلمب به قاره آمریکا
مطالعه
برده‌داری در آمریکا عملی قانونی بود که بین سده‌های ۱۷ و ۱۹ میلادی در ایالات متحده انجام می‌شد. برده‌داری پیش از آن نیز تحت استعمار بریتانیا انجام می‌شد.
مطالعه
برخی از عمده‌ترین عملیات‌های برون‌مرزی ارتش ایالات متحده آمریکا در دیگر کشورها در نیم قرن گذشته:
مطالعه
1 - استیو بنن ، جلسه ملاقات دونالد ترامپ جونیور با یکی از وکلای روس وابسته به کاخ کرملین در...
مطالعه
جاشوا زیتز پولتیکو آمریکایی ها همواره در طول تاریخ معتقد بوده اند کشورشان استثنایی است. این تصور حتی از سال...
مطالعه
تاریخ آمریکا بعنوان یک کشور به کمابیش دویست ساله بازمی‌گردد، کما اینکه روز استقلال رسمی آمریکا در سال ۱۷۷۶ بود. اما آمریکا بعنوان یک زیستگاه بشری قدمت بسیار بیشتری دارد.
مطالعه
در سیزدهم فوریه ی سال 2016، قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از نه عضو اصلی دیوان عالی امریکا در سن 79 سالگی از دنیا رفت.
مطالعه
این قسمت با نام "آیزنهاور، بمب و جنگ جهانی سوم " شناخته می شود
مطالعه
دنالد ترامپ مالک خیلی چیزهاست.در حقیقت موسسه ی ترامپ چهل و هشتمین شرکت خصوصی بزرگ امریکاست. اما ترامپ مانند سایر شرکت های بزرگ مالیات پرداخت نمی کند.
مطالعه
از هرج و مرج مرگباری که در خیابان های شارلوتزویل ویرجینیا اتفاق افتاد شروع می کنیم...
مطالعه
آلاباما (به انگلیسی: Alabama) یکی از ایالت‌های جنوبی آمریکا و بیست‌ودومین ایالتی است که به ایالات متحدهٔ آمریکا پیوست. این ایالت از شمال با تنسی، از شرق با جورجیا، از جنوب با فلوریدا و خلیج مکزیک، و از غرب با میسیسیپی هم‌مرز است.
مطالعه
محسن امیری
محسن امیری
کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب کارشناس مسائل رسانه ای مرتبط با ایالات متحده ، پژوهشگر مسائل مرتبط با حکومت ، مردم و کور ایالات متحده ، مدیر پروژه های مطالعاتی در حوزه غرب شناسی و مسائل مرتبط با ایران در ساختار سیاسی غرب ، کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی