فارن پالیسی: به صفر رساندن صادرات نفت ایران دور از دسترس است
۱۳۹۷-۰۸-۰۵
آمریکا بدون کمک متحدانش نمی تواند ایران را به چالش بکشد
۱۳۹۷-۰۸-۰۵

معاون استخبارات سعودی برای براندازی در ایران با تیم ترامپ جلسه داشته است

نشریه «دیلی بیست» روز پنج‌شنبه افشا کرد که در سال ۲۰۱۷ «احمد عسیری» معاون وقت استخبارات عربستان سعودی با تیم انتقالی «دونالد ترامپ» که آن زمان هنوز به عنوان رئیس‌جمهور سوگند نخورده بوده، دیدار و درباره «تغییر نظام در ایران» گفت‌وگو کرده است.

بر اساس اسنادی که به رؤیت دیلی بیست رسیده، عسیری که حالا در ماجرای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار عربستانی برای در امان ماندن «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، قربانی شده، در روزهای ابتدایی ژانویه سال ۲۰۱۷ به دستور بن سلمان راهی نیویورک شده و طی دو روز با اعضای تیم انتقالی رئیس‌جمهور منتخب از جمله «مایکل فلین» مشاور وقت ترامپ دیدار کرده است.

یک منبع آگاه به این پایگاه گفته است که این دیدار اکنون مورد توجه «رابرت مولر» بازپرس پرونده احتمال دخالت دولت‌های خارجی در انتخابات آمریکا قرار گرفته و او در حال تحقیق در این مورد است. دفتر مولر از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

پیش از این هم گزارش شده بود که در دیداری در برج ترامپ در نیویورک، «جورج نادر» دلال لبنانی‌الاصل نزدیک به حکام امارات عربی متحده و «جوئل زامل» استراتژیست صهیونیست متخصص اثرگذاری از طریق شبکه‌های اجتماعی حضور داشته‌اند و با پسر ترامپ دیدار کرده‌اند، اما گزارشی از حضور عسیری در این دیدارها منتشر نشده بود. نادر اکنون در حال همکاری با مولر است و زامل هم مورد بازجویی قرار گرفته است.

بر اساس اسناد تازه افشا شده، «استیو بنن» راهبردنویس وقت تیم ترامپ هم که بعدا به عنوان مشاور ارشد کاخ سفید منصوب و چندی بعد برکنار شد شد، در گفت‌وگوهای میان تیم ترامپ و عسیری مشارکت داشته است.

در بخشی از گزارش دیلی بیست آمده است: «شرکت‌کنندگان در این نشست‌ها درباره یک راهبرد چندوجهی برای تضعیف و نهایتا پایان دادن به نظام سیاسی کنونی ایران، با به کارگیری تاکتیک‌های سیاسی، اطلاعاتی و نظامی برای تضعیف حکومت در تهران، بحث کرده‌اند.

روزنامه «نیویورک‌تایمز» چند ماه پیش گزارش داده بود که نادر در بهار سال ۲۰۱۷ طرحی را برای خرابکاری اقتصادی در ایران تدوین و به مقام‌های سعودی، اماراتی و آمریکایی ارائه کرده است. مشخص نیست که این طرح مورد تایید این کشورها قرار گرفته است یا نه. (جزئیات بیشتر)

«جان مک لافلین» سرپرست سابق آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) این دیدار را «بسیار غیرمعمول» توصیف کرده و به دیلی بیست گفته طرح‌ریزی عملیات‌های مخفی جزء وظایف روسای‌جمهور مستقر است، نه افرادی که هنوز در کاخ سفید حضور نیافته‌اند.

دیلی بیست هم این دیدار را نشانگر عمق تلاش کشورهای خارجی از جمله عربستان سعودی و امارات برای اثرگذاری بر سیاست‌های ترامپ، توصیف کرده است.

بنا بر این گزارش، زامل که ارتباط بسیار نزدیکی با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی دارد و سال‌ها پیش از طریق «جان هانا» از اعضای ارشد لابی ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» به نادر معرفی شده بود، در نشست سال ۲۰۱۷ طرحی مملوء از تاکتیک‌های مختلف برای تضعیف نظام ایران را به عسیری و تیم ترامپ ارائه کرده است.

دیلی بیست سپس به بررسی جایگاه عسیری در حکومت سعودی پرداخته و به نقل از منابع مطلع نوشته است که او «یکی از نزدیکترین متحدان و معتمدین» ولی‌عهد سعودی بوده است. این در حالی است که عربستان سعودی اکنون مدعی است او بدون اطلاع بن سلمان عملیات قتل خاشقچی را ترتیب داده است.

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
مردمِ آمریکا به اندازه ی گذشته شاد نیستند. مردمِ ایالاتِ متحده از همان بدوِ تأسیسِ این کشور، شادی را حقِ...
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
پدیده ی بی خانمانی یکی از مشکلات عمیق و پیچیده ی ملت ماست. بی خانمانی تبعیض سرش نمی شود. والدین...
مطالعه
  در سه شنبه ی گذشته، دادگاهِ عالیِ پنسیلوانیا نتیجه ی یکی از گسترده‌ترین تحقیقاتِ تاریخِ آمریکا در زمینه ی...
مطالعه
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
بر هیچکس پوشیده نیست که معیار سنجش اقتصادی از نظر دولتمردان امریکا باعث شده مردم عادی در این کشور هاج و واج بمانند که اگر واقعا اوضاع تا این اندازه خوب است، پس چرا ...
مطالعه
ترامپ و بسیاری از سیاستهای کلیدی اش در دنیا نامحبوبند، و جایگاهِ آمریکا را نزدِ بسیاری از ملتها با شیبی تند تنزّل داده اند.
مطالعه
درواقع، در همان دهه ی هفتاد که برای نخستین بار سر و کله ی ترامپ در صفحاتِ نیویورک تایمز پیدا شد، وزارتِ...
مطالعه
«تأثیرِ واینستین» (موجِ شکایتِ زنان از چهره های مشهور، به اتهامِ سوءِ استفاده ی جنسی، که با شکایت از هاروی...
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه
برده داری چطور در این کتاب توصیف شده است؟ ارباب اغلب برای برده هایش کباب درست می کرد یا آنها را به پیکنیک می برد.
مطالعه
سالهاست که کالیفرنیا ایالتی قوی و مستقل است و پس از موفقیت دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت ها برای استقلال این ایالت از امریکا یا "کالگزیت" (Calexit) از سر گرفته شده است
مطالعه
در سیزدهم فوریه ی سال 2016، قاضی آنتونین اسکالیا، یکی از نه عضو اصلی دیوان عالی امریکا در سن 79 سالگی از دنیا رفت.
مطالعه
.