چادر شهری برای کودکان مهاجر در تگزاس
۱۳۹۷-۰۶-۱۸
بزرگترین اشتباهات سازمان سیا چیست؟
۱۳۹۷-۰۶-۱۹

دو ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند

منبع خبر: آر اِف آی
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397
وزارت دادگستری آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مرداد/ ٢٠ اوت اعلام کرد، ٢ مرد ایرانی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران، در آمریکا دستگیر شده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیاینه ای اعلام کرد، «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، و «مجید قربانی» ۵۹ ساله شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا، روز ۱۸ مرداد/ ۹ اوت ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی برای یک کشور بیگانه، توسط نیروهای امنیتی آمریکا دستگیر شدند.

«جان دمرز» دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، «جسی کی لیو» دادستان ناحیه کلمبیا و «مایکل مک گاریتی»، دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی «اف.بی.آی»، روز دوشنبه ۲۰ اوت اتهامات علیه این دو مرد ایرانی را طی بیانیه‌ای فاش کردند.

به گفته «جان دمرز»، «آقایان دوستدار و قربانی از سوی حکومت جمهوری اسلامی ایران مأموریت داشتند که مخالفان سیاسی این حکومت در آمریکا را زیر نظر داشته باشند».

«مایکل مک گاریتی»، با تاکید بر این که اتهامات وارده به این دو نفر، حاکی از آن است که ایران همچنان می‌خواهد «گروهای بالقوه مخالف» را در آمریکا هدف قرار دهد، گفت: «"اف.بی.آی" به شناسایی افرادی که به نمایندگی از طرف ایران در پی فعالیت‌های غیرقانونی در خاک آمریکا هستند، ادامه می دهد».

در گزارش‌ها آمده است: «احمدرضا محمدی دوستدار»، در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعات امنیتی در خصوص نهادها و افرادی که حکومت ایران آنان را دشمن خود می‌داند، جمع آوری کند. این دو فرد ایرانی، مراکز یهودی و سازمان مجاهدین خلق را مورد هدف قرار گرفته بودند و سعی کردند که خود را به این گروه‌ها نزدیک کنند. آقای دوستدار، یک مرکز یهودیان موسوم به «خانه خباد» در شیکاگو را زیر نظر داشته و از این مرکز عکسبرداری کرده است. مجید قربانی نیز در ۲۰ سپتامبر۲۰۱۷ از تجمع مجاهدین خلق در نیویورک عکسبرداری کرده است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص آمده است: این دو مرد با یکدیگر در ارتباط بودند؛ احمدرضا محمدی دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا بازگشت و در لس‌آنجلس با مجید قربانی تماس گرفت و طی یک ملاقات ۲ هزار دلار پول نقد به او پول پرداخت کرد و ۲۸ عدد عکسی را که او از تجمع مجاهدین خلق گرفته بود دریافت کرد؛ در این عکس‌ها نام افراد شرکت کننده، ذکر شده بود. این عکس‌ها به همراه دست‌خط قربانی که در آن نوشته پول را دریافت کرده است، در چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در هنگام بازگشت به ایران پیدا شد.

بر پایه لایحه اتهامی، دفتر تحقیقات فدرال، گفت‌وگو میان این دو متهم را ضبط کرده است. در این گفتگو، احمدرضا محمدی دوستدار به مجید قربانی می‌گوید: برای جمع‌آوری این اطلاعات از تهران دستور گرفته است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: حداکثر مجازات برای اجرای مأموریت‌های اعلام نشده بسود یک قدرت خارجی ١٠ سال و حداکثر مجازات برای نقض قواعد برقرار شده بر اساس قانون اختیارات اضطراری اقتصادی، ۲۰ سال زندان است.

در این بیانیه تأکید شده است که این ۲ نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی‌گناه فرض می‌شوند.

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
مطالعه
  بازارِ کارِ ایالاتِ‌ متحده ی آمریکا داغِ داغ است. بیکاری به 3.8 درصد رسیده است که از دهه ی...
مطالعه
فاصله ی امید به زندگی در آمریکا و دیگر کشورهای پردرآمد هر لحظه بیشتر و بیشتر می شود. طبقِ جدیدترین ...
مطالعه
مردمِ آمریکا به اندازه ی گذشته شاد نیستند. مردمِ ایالاتِ متحده از همان بدوِ تأسیسِ این کشور، شادی را حقِ...
مطالعه
کمی پایینتر، خیابانِ Constitution Avenue قرار دارد که مقرِ ساختمانِ بانکِ مرکزی واقع در پایتختِ کشور است و نمی توان...
مطالعه
مطالعه
  آمریکا کشوری است که در استفاده از اسلحه نظیر ندارد. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که حقِ...
مطالعه
اگر دست روی دست بگذاریم، باید شاهدِ مرگِ خیلی از مردم باشیم: وبسایتِ STAT پیشبینی کرده است که طیِ‌10 سالِ آینده 650000 نفر...
مطالعه
پدیده ی بی خانمانی یکی از مشکلات عمیق و پیچیده ی ملت ماست. بی خانمانی تبعیض سرش نمی شود. والدین...
مطالعه
  در سه شنبه ی گذشته، دادگاهِ عالیِ پنسیلوانیا نتیجه ی یکی از گسترده‌ترین تحقیقاتِ تاریخِ آمریکا در زمینه ی...
مطالعه
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
بر هیچکس پوشیده نیست که معیار سنجش اقتصادی از نظر دولتمردان امریکا باعث شده مردم عادی در این کشور هاج و واج بمانند که اگر واقعا اوضاع تا این اندازه خوب است، پس چرا ...
مطالعه
ترامپ و بسیاری از سیاستهای کلیدی اش در دنیا نامحبوبند، و جایگاهِ آمریکا را نزدِ بسیاری از ملتها با شیبی تند تنزّل داده اند.
مطالعه
درواقع، در همان دهه ی هفتاد که برای نخستین بار سر و کله ی ترامپ در صفحاتِ نیویورک تایمز پیدا شد، وزارتِ...
مطالعه
«تأثیرِ واینستین» (موجِ شکایتِ زنان از چهره های مشهور، به اتهامِ سوءِ استفاده ی جنسی، که با شکایت از هاروی...
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه