رانندگی در خیابان های کلیولند؛ ایالت اوهایو
۱۳۹۷-۰۶-۱۹
بزرگترین اشتباهات سازمان سیا چیست؟
۱۳۹۷-۰۶-۱۹

دو ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند

منبع خبر: آر اِف آی
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1397
وزارت دادگستری آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مرداد/ ٢٠ اوت اعلام کرد، ٢ مرد ایرانی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران، در آمریکا دستگیر شده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیاینه ای اعلام کرد، «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، و «مجید قربانی» ۵۹ ساله شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا، روز ۱۸ مرداد/ ۹ اوت ۲۰۱۸ به اتهام جاسوسی برای یک کشور بیگانه، توسط نیروهای امنیتی آمریکا دستگیر شدند.

«جان دمرز» دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، «جسی کی لیو» دادستان ناحیه کلمبیا و «مایکل مک گاریتی»، دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی «اف.بی.آی»، روز دوشنبه ۲۰ اوت اتهامات علیه این دو مرد ایرانی را طی بیانیه‌ای فاش کردند.

به گفته «جان دمرز»، «آقایان دوستدار و قربانی از سوی حکومت جمهوری اسلامی ایران مأموریت داشتند که مخالفان سیاسی این حکومت در آمریکا را زیر نظر داشته باشند».

«مایکل مک گاریتی»، با تاکید بر این که اتهامات وارده به این دو نفر، حاکی از آن است که ایران همچنان می‌خواهد «گروهای بالقوه مخالف» را در آمریکا هدف قرار دهد، گفت: «"اف.بی.آی" به شناسایی افرادی که به نمایندگی از طرف ایران در پی فعالیت‌های غیرقانونی در خاک آمریکا هستند، ادامه می دهد».

در گزارش‌ها آمده است: «احمدرضا محمدی دوستدار»، در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعات امنیتی در خصوص نهادها و افرادی که حکومت ایران آنان را دشمن خود می‌داند، جمع آوری کند. این دو فرد ایرانی، مراکز یهودی و سازمان مجاهدین خلق را مورد هدف قرار گرفته بودند و سعی کردند که خود را به این گروه‌ها نزدیک کنند. آقای دوستدار، یک مرکز یهودیان موسوم به «خانه خباد» در شیکاگو را زیر نظر داشته و از این مرکز عکسبرداری کرده است. مجید قربانی نیز در ۲۰ سپتامبر۲۰۱۷ از تجمع مجاهدین خلق در نیویورک عکسبرداری کرده است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص آمده است: این دو مرد با یکدیگر در ارتباط بودند؛ احمدرضا محمدی دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا بازگشت و در لس‌آنجلس با مجید قربانی تماس گرفت و طی یک ملاقات ۲ هزار دلار پول نقد به او پول پرداخت کرد و ۲۸ عدد عکسی را که او از تجمع مجاهدین خلق گرفته بود دریافت کرد؛ در این عکس‌ها نام افراد شرکت کننده، ذکر شده بود. این عکس‌ها به همراه دست‌خط قربانی که در آن نوشته پول را دریافت کرده است، در چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در هنگام بازگشت به ایران پیدا شد.

بر پایه لایحه اتهامی، دفتر تحقیقات فدرال، گفت‌وگو میان این دو متهم را ضبط کرده است. در این گفتگو، احمدرضا محمدی دوستدار به مجید قربانی می‌گوید: برای جمع‌آوری این اطلاعات از تهران دستور گرفته است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: حداکثر مجازات برای اجرای مأموریت‌های اعلام نشده بسود یک قدرت خارجی ١٠ سال و حداکثر مجازات برای نقض قواعد برقرار شده بر اساس قانون اختیارات اضطراری اقتصادی، ۲۰ سال زندان است.

در این بیانیه تأکید شده است که این ۲ نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی‌گناه فرض می‌شوند.

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
  در سه شنبه ی گذشته، دادگاهِ عالیِ پنسیلوانیا نتیجه ی یکی از گسترده‌ترین تحقیقاتِ تاریخِ آمریکا در زمینه ی...
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
بر هیچکس پوشیده نیست که معیار سنجش اقتصادی از نظر دولتمردان امریکا باعث شده مردم عادی در این کشور هاج و واج بمانند که اگر واقعا اوضاع تا این اندازه خوب است، پس چرا ...
مطالعه
ترامپ و بسیاری از سیاستهای کلیدی اش در دنیا نامحبوبند، و جایگاهِ آمریکا را نزدِ بسیاری از ملتها با شیبی تند تنزّل داده اند.
مطالعه
درواقع، در همان دهه ی هفتاد که برای نخستین بار سر و کله ی ترامپ در صفحاتِ نیویورک تایمز پیدا شد، وزارتِ...
مطالعه
«تأثیرِ واینستین» (موجِ شکایتِ زنان از چهره های مشهور، به اتهامِ سوءِ استفاده ی جنسی، که با شکایت از هاروی...
مطالعه
آمار خشونت و تجاوز جنسی از سال 1993 تا سال 2014 و 2015، 63 درصد کاهش داشته و از 3/4...
مطالعه
جمعیت شناسی در اصل علمِ سرشماریِ نفوس است. اما بررسیِ‌ عواملی که سببِ تغییراتِ جمعیتی شده، و برآوردِ تأثیراتی که این تغییرات روی زندگیِ مردم گذارده نیز در آن حائزِ اهمیت است. مهاجرت چه تأثیری بر رشدِ جمعیتِ آمریکا گذاشته است؟
مطالعه
اعتمادِ مردمِ آمریکا به دولتِ آمریکا در پایین ترین حدِ خود در طولِ تاریخ قرار دارد. اکنون تنها 20 درصد از آمریکایی ها می گویند که به دولتِ‌ فدرال اعتماد دارند و معتقدند که دولت «تقریباً همیشه» (4%) یا «اغلبِ اوقات» (16%) کارِ درست را انجام می دهد.
مطالعه
سالِ پیش نرخِ رسمیِ فقر در این کشور 12.7% بوده است که نزدیک به نرخِ فقر در پیش از رکودِ بزرگ است و حاکی از وجودِ 40.6 میلیون فقیر است. با این حال تقسیمِ مردم به روی خطِ فقر و زیرِ خطِ فقر تنها یکی از راههای برآوردِ سطحِ رفاهِ اقتصادی است.
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است (نیروی کار عبارت است از همه ی کسانی که در سنِ اشتغال قرار دارند) و پیش‌بینی های اخیرِ مرکزِ آمارِ کار (BLS) نشان می دهد که این سهم در سالِ 2025 به نقطه ی اوجِ خود یعنی 47.1 درصد، و مجدداً تا سالِ 2060 به 46.3 درصد خواهد رسید، و این یعنی زنان در بازارِ کار همچنان در اقلیت اند.
مطالعه
در 21 ژانویه 2010 دادگاه عالی  با تصویب حکمِ Citizens United v. FEC ، مجوز ورود مقادیر بسیار زیادی پول به سیستم...
مطالعه
ورشکستگیِ 18میلیارد دلاریِ شهرِ دترویت بزرگترین ورشکستگیِ شهری در تاریخِ ایالاتِ متحده ی آمریکاست. این میزان چهار برابر بیشتر از...
مطالعه
آیا می دانید تعداد شهروندان امریکایی که از دولت یارانه دریافت می کنند، از تعداد کسانی که شغل تمام وقت...
مطالعه
آمریکا کشورِ بزرگ و پیچیده ای است که در طولِ عمرِ 238 ساله ی خود، و نیز در این چند...
مطالعه
  حقایق و آماری که در این مقاله خواهید خواند بسیار بحث‌برانگیز است. بسیاری از مردم از خواندن این مطالب...
مطالعه
غالباً قانونِ موسوم به Title IX را به سببِ تاثیراتی که بر ورزشِ زنان گذاشته است می شناسند؛ چرا که...
مطالعه
  ما اعتقاد داریم که سه دلیل اصلی برای فقر در ایالات متحده وجود دارد: فقر جهانی؛ فعالیت سیستم سیاسی...
مطالعه
  آمریکا برترین کشور است – البته در میزانِ بازداشت ها. در خلالِ چند دهه ی گذشته، این کشور بیشترین...
مطالعه