در آشفته بازار «سیلیکون ولی» چه خبر است؟
۱۳۹۷-۰۴-۱۸
رئیس شورای اروپا: دوستان زیادی برای آمریکا باقی نمانده است
۱۳۹۷-۰۴-۱۹

آمریکا خواستار جلوگیری از انتقال صدها میلیون یورو از آلمان به ایران شد

منبع خبر: خبرگزاری فرانسوی آر اف آی
تاریخ انتشار: 19 تیر 1397
دو روز پس از افشای تلاش های بانک تجارت ایران و اروپا برای انتقال ٣٠٠ تا ٣٨٠ میلیون یورو پول نقد از آلمان به ایران، ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان از دولت آلمان خواست که مانع انتقال این پول شود.

رسانه های آلمانی تا دیروز از تلاش برای انتقال ٣٠٠ میلیون یورو پول نقد به ایران خبر داده بودند، اما شامگاه دیروز فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ به نقل از منابع قابل اعتماد خود نوشت که این مبلغ بین ٣۵٠ تا ٣٨٠ میلیون یورو است.

همزمان خبرگزاری آلمان در گزارش مفصلی نوشت که این نقل و انتقال مالی عجیب در تاریخ معاملات ارزی و بانکی جهان بی سابقه است. در همین گزارش وزن اسکناس هائی که باید به ایران منتقل شود بیش از ١۶٠٠ کیلو و حجم آن ٨٠ چمدان بزرگ برآورد شده است.

ریچارد گرنل سفیر آمریکا در آلمان امروز، سه شنبه ١٠ ژوئیه/١٩ تیر در گفت و گوئی با روزنامه بیلد آلمان گفت: "ما از خبرهای مربوط به تلاش ایران برای انتقال صدها میلیون یورو پول نقد از آلمان نگران هستیم و از دولت آلمان می خواهیم که با مداخله در موضوع جلوی چنین اقدامی را بگیرد".

ریچارد گرنل، از افراد مورد اعتماد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اول آوریل امسال مسئولیت سفارت آمریکا در برلین را به عهده گرفت. او در همان روزهای نخست از صاحبان صنایع و بازرگانان ایرانی خواست که ایران را هرچه زودتر ترک کنند.

شامگاه دوشنبه ٩ ژوئیه خانم مایکه کرویسبرگ سخنگوی رسانه های بین المللی وزارت دارائی آلمان در پاسخ بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه در ایمیلی نوشت: "با توجه به تحریم های ایالات متحده آمریکا و همچنین محدودیت های ارزی پیش رو برای ایران، بانکی که در زمینه انتقال پول به ایران و داخل این کشور تجربه دارد، مقدمات انتقال میلیون ها یورو به ایران را فراهم کرده است".

در ادامه، سخنگوی بین المللی وزارت دارائی آلمان نوشته است: "این که آیا این اقدام با مقررات اعتبارات و پول شوئی انطباق دارد و مطابق قانون اجرا می شود یا نه، بستگی دارد به بررسی های دقیق اداره فدرال نظارت بر خدمات مالی و همچنین مرکز نظارت بر نقل و انتقالات مالی".

پولی که ایران در تلاش انتقال آن به تهران است، به بانک تجارت ایران و اروپا تعلق دارد، اما در اختیار بانک مرکزی آلمان است. بانک تجارت ایران و اروپا بنا به گزارش رسانه های آلمانی در سال ١٩٧١ یعنی شش سال پیش از انقلاب از سوی بازرگانان ایرانی در هامبورگ ایجاد شده، پس از انقلاب اسلامی به دولت تعلق گرفته و تحت نظر بانک مرکزی آلمان فعالیت می کند.

روز یکشنبه ٧ ژوئیه روزنامه بیلد آلمان نوشت که مقامات ایرانی می گویند قصد دارند از این پول برای تامین ارز مسافران خارج استفاده کنند که در نتیجه تحریم های آمریکا نمی توانند کارت اعتباری داشته باشند. اما آمریکا و اسرائیل مدعی هستند که بیشتر درآمدهای ارزی ایران صرف تقویت گروه های تروریستی اسلامی در منطقه می شود.

به نوشته بیلد، اکنون باید نهادهای آلمانی تصمیم بگیرند که این اتهام درست است یا نه. ظاهرا سرویس های اطلاعاتی آلمان اعلام کرده اند که این اتهام کلی قابل تایید نیست.

دیروز، دوشنبه ٩ ژوئیه یک مقام قضائی آلمان در تماس با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که به احتمال زیاد، آمریکا بیکار نخواهد نشست و فشار زیادی به آلمان وارد خواهد کرد تا از انتقال ارز به ایران خودداری کند.

محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۶ ژوئیه به خبرگزاری فارس گفته بود که دولت آلمان بخشی از دارائی های ایران را بلوکه کرده است. وی هیچ توضیحی درباره رقم دارائی بلوکه شده و دلیل آن نداده بود. اما دو روز بعد روشن شد که منظور موجودی بانک تجارت ایران و اروپا در هامبورگ بوده که بلوکه نشده، بلکه قانونی بودن انتقال آن به صورت نقدی تحت بررسی نهادهای آلمانی است.

مطالب مرتبط :


سایر مطالب :

مطالعه
مطالعه
  بازارِ کارِ ایالاتِ‌ متحده ی آمریکا داغِ داغ است. بیکاری به 3.8 درصد رسیده است که از دهه ی...
مطالعه
فاصله ی امید به زندگی در آمریکا و دیگر کشورهای پردرآمد هر لحظه بیشتر و بیشتر می شود. طبقِ جدیدترین ...
مطالعه
مردمِ آمریکا به اندازه ی گذشته شاد نیستند. مردمِ ایالاتِ متحده از همان بدوِ تأسیسِ این کشور، شادی را حقِ...
مطالعه
کمی پایینتر، خیابانِ Constitution Avenue قرار دارد که مقرِ ساختمانِ بانکِ مرکزی واقع در پایتختِ کشور است و نمی توان...
مطالعه
مطالعه
  آمریکا کشوری است که در استفاده از اسلحه نظیر ندارد. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که حقِ...
مطالعه
اگر دست روی دست بگذاریم، باید شاهدِ مرگِ خیلی از مردم باشیم: وبسایتِ STAT پیشبینی کرده است که طیِ‌10 سالِ آینده 650000 نفر...
مطالعه
پدیده ی بی خانمانی یکی از مشکلات عمیق و پیچیده ی ملت ماست. بی خانمانی تبعیض سرش نمی شود. والدین...
مطالعه
  در سه شنبه ی گذشته، دادگاهِ عالیِ پنسیلوانیا نتیجه ی یکی از گسترده‌ترین تحقیقاتِ تاریخِ آمریکا در زمینه ی...
مطالعه
مطالعه
گرچه در دهه های گذشته سهمِ زنان از نیروی کارِ این کشور افزایشِ چشمگیری داشته،‌ اما در سالهای اخیر ثابت مانده است
مطالعه
بر هیچکس پوشیده نیست که معیار سنجش اقتصادی از نظر دولتمردان امریکا باعث شده مردم عادی در این کشور هاج و واج بمانند که اگر واقعا اوضاع تا این اندازه خوب است، پس چرا ...
مطالعه
ترامپ و بسیاری از سیاستهای کلیدی اش در دنیا نامحبوبند، و جایگاهِ آمریکا را نزدِ بسیاری از ملتها با شیبی تند تنزّل داده اند.
مطالعه
درواقع، در همان دهه ی هفتاد که برای نخستین بار سر و کله ی ترامپ در صفحاتِ نیویورک تایمز پیدا شد، وزارتِ...
مطالعه
«تأثیرِ واینستین» (موجِ شکایتِ زنان از چهره های مشهور، به اتهامِ سوءِ استفاده ی جنسی، که با شکایت از هاروی...
مطالعه
مطالعه
مطالعه
مطالعه